Jump to content

Odgovornost kod opunomoćivanja osobe u d.o.o - Slovenija (malo je specificno, da..)


pravoIpravda

Preporučene objave

Pozdrav, imam jedno dosta specifično pitanje , guglao jesam , u SLO mi se ne ide zbog toga, ovakva je situacija..

Kakve obaveze ima osoba koju neki d.O.o. (doo kod nas i njih je dosta slican, moze i primjeri iz RH iako me naravno vise zanima konkretno SLO ) opunomoći da u ime tog d.O.o.-a obavlja radnje kupovine i uvoza (nečega, nebitno čega, recimo strojeva), kakvu odgovornost moze snositi ta osoba ? dali je ona odgovorna za funkcioniranje tog poduzeca u smislu eventualnih prekrsaja , carinskih, poreznih, kakvih god, koje bi ta firma hipotetski mogla napraviti ?

 

Pritom ne mislim u tom konkretnom slucaju kad ta opunomocena osoba obavlja radnje za tu firmu, pitam dakle opcenito, dali nositelj potpisa za neku firmu u SLO "nosi" odgovornost za tu firmu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani,

takva osoba, kao opunomoćenik, dužna je pridržavati se pozitivnih propisa koje vrijede za pojedinu oblast kojom se bavi (znači uvoz i sl.) i granica date punomoći. Pri tome vrijedi opće načelo da je sve dozvoljeno što nije izričito zakonom zabranjeno ili sankcionirano.

Za sve što ona skrivi u svom poslu, odgovara taj d.O.o. (jer je ta osoba samo opunomoćenik, produžena ruka tog d.O.o.-a). Naravno da nositelj potpisa nosi odgovornost za tu firmu (taj d.O.o.).

Drugo je pitanje odgovornosti punomoćnika prema d.O.o.-u koji mu je punomoć dao za skrivljeno ponašanje, prekršaje, štetu i sl. Tu vrijede opća pravila naknade štete, odgovornosti iz ugovora o nalogu i sl.

Isto u Slo kao i u HR. Nema tu velike razlike. Propisi su harmonizirani i usklađeni s EU. Praktički je sve isto.

Eto, nadam se da sam Vam barem djelomično razjasnio Vaše dvojbe.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija