Jump to content

porez na nekretninu


_sasa_

Preporučene objave

Poštovani,

 

prije 5 godina kao samac kupio sam stan od 32m2 i iskoristio sam pravo oslobođenja od poreza za prvu nekretninu.

 

Trenutno sam u postupku kupovine kuće sa svojom suprugom i našim djetetom. Stambena površina kuće je 224m2, garaža 100m2, zemljište 1600m2, a cijena je 60 000e.

 

Zanima me da li supruga u svoje ime može tražiti oslobađanje poreza na prvu nekretninu ako kuća bude na njeno ime ili nemamo to pravo s obzirom da sam ja već koristio tu olakšicu?

 

Ako imamo pravo na oslobađanje od poreza za 80m2 kako se onda obračunava porez za ostalih 144m2?

 

Ako nemamo pravo na oslobođenje od poreza zanima me da li će porezna uprava prihvatiti cijenu od 60 000e i na nju naplatiti porez od 5% ili će procijeniti kuću na veči iznos i onda po toj svojoj procijeni naplatiti porez od 5%.

 

Kuća realno vrijedi više nego što ćemo je mi platiti, ali s obzirom na stanje na tržištu ne znam kakva je praksa porezne uprave i da li oni procijenjuju realnu ili trenutnu vrijednost kuće?

 

Unaprijed hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bojim se da neće ići, zbog čl. 11 d http://www.zakon.hr/z/69/Zakon-o-porezu-na-promet-nekretnina.

 

Što se tiče vrijednosti, ne znam koja je lokacija (no nije ni bitno, da me krivo ne shvatite) i kako se točno kreću cijene na tržištu za istovrsnu ili sličnu nekretninu, ali i sami ste svjesni da je iznos od 60.000,00 eura za, cit. "stambenu površinu kuće od 224m2, garaže od 100m2, te zemljišta od 1600m2", ispod relane cijene u bilo kojem dijelu RH, stoga nije isključeno da će PU posegnuti za svojim "famoznim" tablicama, a one su ponekad smiješne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija