Jump to content

kad je oporuka nevažeća i dali može biti samo djelomično poništena


josozg

Preporučene objave

OPORUKA

 

Ja xxxxx xxxx iz Zagreba xxxxxxxxxxxxxxxxxx izdane po MUP Zagreb pri punoj savjesti i od nikoga nenagovaran.

U slučaju svoje smrti svu svoju pokretnu i nepokretnu imovinu Ostavljam Svojoj Suprugi xxxxx xxxxxxxx na uživanje i korištenje do svoje smrti, a posle njezine smrti Želja mi je da se imovina podjeli na djelove mojoj Djeci moj Sin xxxxx xxxx isključuje se iz Oporuke jer sam za Svoga života njemu darovao Tavanski prostor u našoj Obiteljskoj Kući xxxxxxxxxxx xxxxxxx,novi kat.br.xxxxxxx xxxxxx xxxxx koja je čestica u Zk ulošku br.xxxx ko xxxxxxx -Ostala moja Djeca xxxxx xxxx ,xxxx, xxxxx, xxxx, xxxxx i xxxxxxxx neka se podjele po zakonu i na jednake dijelove napominjem da xxxxx xxxx ostavljam u cijelosti Garažni objekat a vlastiti ulaz u kuću i dvorište ovima dolje navedenim tako da ih nitko ne ometa.

U Zagrebu 23-5 1996 godine

oporučitelj

xxxxx xxxx

 

Mene zanima dali je ova oporuka važeća ili je nevažeća ako je nevažeča po kojemu članku zakona , dali se ova oporuka može poništiti djelomično i po kojemu članku zakona.Molim vas odgovor ako može i sa kojim primjerom.

 

Unaprijed se zahvaljujem.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova oporuka ima pravnih rupa, a i nije baš najjasnija. Najbolje bi bilo da vam oporuku sastavi odvjetnik ili javni bilježnik.

 

Najvažniji nedostatak:

 

Ne možete određivati nasljednika svom nasljedniku, tj. odrediti kako će se imovina koju naslijedi vaša supruga nasljeđivati nakon njezine smrti.

 

Iz Zakona o nasljeđivanju:

 

Članak 44.

 

(1) Oporučitelj može odrediti oporukom osobu kojoj će pripasti nasljedstvo za slučaj da određeni nasljednik umre prije njega, ili da se odrekne nasljedstva, ili da bude nedostojan da naslijedi. Isto vrijedi i za zapise, naloge i ostala raspolaganja.

 

(2) Oporučitelj ne može odrediti nasljednika svome nasljedniku ni zapisovniku.

 

Nadalje, djeca su nužni nasljednici, pa u slučaju da sve oporučno ostavite svojoj supruzi, oni uvijek mogu tražiti nužni dio.

 

Nadalje, oporukom ne morate ništa ostaviti nekome od zakonskih nasljednika (svoje djece) i to ne morate obrazložiti, ali ne možete ga onemogućiti da traži nužni dio. Pri izračunavanju nužnog dijela uračunavaju se i darovi, pa ako je darovano manje, on može zahtijevati razliku. Ako je pak darovanjem povrijeđen nužni dio drugih sunasljednika, oni mogu tražiti razliku do ispunjenja nužnog dijela. Iz vašeg opisa se ne može razabrati da li postoje neke od ovih okolnosti, ali ako postoje, oporuka neće biti ispunjena tako kako ste je napisali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija