Jump to content

izazvana prometna nesreća u alkoholiziranom stanju sa teškim ozljedama


M.EB.

Preporučene objave

Kao prvo da vas pozdravim....

naime svjesni smo koliko je stvar ozbiljna...ali trebamo još dodatnih informacija....prije dva tjedna suprug je skrivio prometnu nesreću u alkoholiziranom stanju (1,7 pr), izgubio je svjest i udario je dva auta..4 osobe je lakše ozljeđeno i dvije su osobe teže ozljeđenje potres mozga i slomljena nadlaktica. uz sve to suprug nema položen vozački ispit. Za voznju bez dozvole dobit će kaznu 5000kn. a za sve ostalo sljedi kaznena prijava. zanima nas šta možemo sad sve očekivati...pošto smo svjesni koliko je stvar ozbiljna. najgore je to što on nije otišao posjetiti stradale...jer mu je veoma teško još uvijek nije došao sebi...u totalnom je kaosu zbog svega....jako mu je žao ....rekao je da više nikada neće voziti i da više neće probati alkohol....ali znam da to nije dovoljno...što možemo učiniti da ublžimo situaciju??' dali mu prijeti kazna zatvorom...ili će dobiti samo uvjetnu.. (jer nitko nije stradao toliko da je ostao nedaj bože invalid ili tako nešto)....koliko je zapravo stvar ozbiljna.???

zanima nas i to pošto on radi za hrvatsku firmu...ali putuje po terenu u druge zemlje ..dali ova situacija može stvarati problem ??

 

 

 

 

zahvakjujem puno na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ići će kaznena prijava za kazneno djelo izazivanja prometne nesreće u cestovnom prometu iz čl. 227. KZ-a. Obzirom na količinu alkohola, gotovo sigurno će optuženje ići na namjeru.

 

Predviđena kazna je u visini od 6 mjeseci do 5 godina. Ukoliko se radi o prvom kaznenom djelu, moguća je uvjetna osuda ili djelomična uvjetna osuda (iako sam mišljenja da će DORH tražiti bezuvjetnu kaznu zatvora), a vjerojatno će biti izrečena i sigurnosna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom. Ukoliko suprug i inače ima problema s alkoholom, tada i sigurnosna mjera obveznog liječenja od ovisnosti.

 

Vezano uz upit za posao, ukoliko suprug ostane bez vozačke, to bi mu, imajući u vidu prirodu posla, moglo stvoriti probleme i na poslu.

 

Razgovarajte sa suprugom, neka se sredi i obavezno ode posjetiti unesrećene i ispriča im se, to će mu biti od velike pomoći u postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ići će kaznena prijava za kazneno djelo izazivanja prometne nesreće u cestovnom prometu iz čl. 227. KZ-a. Obzirom na količinu alkohola, gotovo sigurno će optuženje ići na namjeru.

 

Predviđena kazna je u visini od 6 mjeseci do 5 godina. Ukoliko se radi o prvom kaznenom djelu, moguća je uvjetna osuda ili djelomična uvjetna osuda (iako sam mišljenja da će DORH tražiti bezuvjetnu kaznu zatvora), a vjerojatno će biti izrečena i sigurnosna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom. Ukoliko suprug i inače ima problema s alkoholom, tada i sigurnosna mjera obveznog liječenja od ovisnosti.

 

Vezano uz upit za posao, ukoliko suprug ostane bez vozačke, to bi mu, imajući u vidu prirodu posla, moglo stvoriti probleme i na poslu.

 

Razgovarajte sa suprugom, neka se sredi i obavezno ode posjetiti unesrećene i ispriča im se, to će mu biti od velike pomoći u postupku.

 

puno hvala na odgovoru....htjela bih napomenuti samo da nije do sada imao kaznena djela...i nema inače problema sa alkoholom...samo je popio u krivo vrijeme i na krivom mjestu :(

možete mi samo odgovoriti koliko inače ta procedura traje ?od prijave pa do suda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

što učiniti da se izbjekne kazna zatvora....nije problem ni što će dobiti dozivotnu zabranu upravljanja vozilom ni ništa drugo...ionako je komentirao da više nikad neće sjesti za volan....samo ako dobije kaznu zatvora to odmah znači ostati bez posla.i sve tako...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte, procedura će potrajati neko vrijeme, koliko točno nemoguće je predvidjeti, jer će biti potrebno provesti prometno-tehničko vještačenje i medicinsko vještačenje, a to traje. Optimistična prognoza je cca najmanje 6-12 mjeseci. Krajnje optimistično, jer nisam uzeo u obzir faktor koji sud će suditi i njegovu opterećenost.

 

OK, znači nema problema s alkoholom, stoga neće ni biti sigurnosne mjere obveznog liječenja od ovisnosti. Glede sigurnosne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom, treba napomenuti, kako u konkretnom slučaju ona ne bi bila moguća, jer je ovo prvi takav incident vozača.

 

Vaš suprug mora otići posjetiti unesrećene, ispričati im se, ponuditi im pomoć/obeštećenje, a na sudu (odnosno prije DORH-u) sve priznati, pokajati se, obećati nikad više i pokušati se s DORH-om "dogovoriti" o sankciji, da ne bude bezuvjetan zatvor, već uvjetna osuda ili rad za opće dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobro večer....ovako htjela bi se opet nadovazati na ovu temu..nadam se da će mi netko odgovoriti....ovako poslušala sam vas uspjela supruga dobiti da odemo posjetiti unesrečene to su dvije osobe na dvije različite adrese ali žive jedni blizu drugih...uglavnom otišli smo do jednih ispričali se ..i nastao je cjeli kaos kad smo došli...otac unesrečene je bio jako bezobrazan i neljubazan...došlovno nas je istjerao iz dvorišta...i svašta nam je izgovorio....nije uopće dozvolio da se ispričamo a kamoli šta drugo...samo je rekao da je pokrenuo privatnu tužbu i da će nam se njihov odvjetnik javiti....(znala sam da nas neće primiti raširenih ruku...nebi ni ja na njihovom mjestu..ali on je bio jako bezobrazan čak ga je i njegova žena pokušala smiriti..) do druge obitelji nismo ni stigli jer smo tako dočekani...vjerojatno bi nas i tamo tako dočekali....suprugu je nazivao svakakvih ružnim imenima....e sada dali to uopće vrijedi što smo mi pokušali doći u kontakt s njima?? kako se dalje postaviti?? pošto je pokrenuta privatna prijava dali moj suprug isto treba pokrenuti nešto po pitanju toga??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

još jedno pitanje.... u nalazima od otpusnog pisma on je napuhao u bolnici 1,7...međutim u istom tom nalazu stoji da je u krvi ipak bilo 2.9 alkohola. ako se gleda taj 2,9... to će uvelike stvarati problema dodatnog jer to je stvarno ogromna količina alkohola?? zar ne? šta nam je činiti dalje...znamo da je napravio :D ali kako da se izvuće po pitanju zatvora? sve ostalo nekako čemo riješiti....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nastojanje vašeg supruga itekako vrijedi, ponašanje druge strane je u neku ruku razumljivo, ali opet i nije. Mogao ga je pustiti da se ispriča i onda zamoliti da ode.

 

Ovako, obzirom isprika licem u lice nije urodila plodom, pošaljite poštom preporučeno s povratnicom ispriku - i ovom unesrećenom kod kojeg ste bili i kod ovog drugog kod kojeg niste bili. U pismu slobodno navedite da ih nemate namjeru više uznemiravati sa isprikom licem u lice, zbog ekscesa koji se desio (i jednom i drugom unesrećenom). To će, uz pokušaj osobne isprike, biti dovoljan dokaz da je vaš suprug pokušao izraziti kajanje i ispričati se.

 

Glede privatne tužbe, tu ne možete apsolutno ništa napraviti, dok na kućnu adresu ne stigne nešto sa suda. Stoga pustite to na miru i čekajte. Ionako će prvo ići kazneni postupak, a onda doći naknada štete.

 

Što se alkohola tiče, i 1,7 i 2,9 promila su izuzetno visoke koncentracije alkohola, i ukoliko se prometno-tehničkim i medicinskim vještačenjem utvrdi uzročno-posljedična veza između alkohola i nesreće - doći će vam na isto, a to znači da će biti optužena namjera. Inače, "dreger" nije pouzdano sredstvo određivanja točne količine alkohola u krvi tempore criminis, već će se to utvrditi putem vještačenja, najvjerojatnije putem CIV-a Ivan Vučetić.

 

Za mogućnost izbjegavanja zatvora vrijedi sve dosad izrečeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala puno na odgovorima :)

imam još samo dva pitanja...i neću vas više smetati...

1) moj suprug radi kao što sam rekla u našoj hrvatskoj firmi ali po terenima...vjerojatno bi idući tjedan trebao ići za nizozemsku...dali će to što smetati što ga neće biti u hrvatskoj dok se vodi cjeli proces...on naravno na svako ročište doći će...

2) autokoji je vozio glasi na mene...gospodin kojeg smo posjetili i ispričali se jako je izvrjeđao i mene zbog toga što sam mu dala auto (ja to naravno nisam napravila...ali tako se desilo..uglavn..) dali i ja mogu očekivati kakvu kaznu po pitanju toga...i ako da koja bi to mogla biti??

puno vam se zahvaljujem na svim odgovorima do sada...puno ste nam pomogli... :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) moj suprug radi kao što sam rekla u našoj hrvatskoj firmi ali po terenima...vjerojatno bi idući tjedan trebao ići za nizozemsku...dali će to što smetati što ga neće biti u hrvatskoj dok se vodi cjeli proces...on naravno na svako ročište doći će...

 

Neće smetati, ali o tome treba obavijestiti DORH i kasnije sud (kada predmet dođe na sud), da se preveniraju problemi po tom pitanju, da se slučajno takav postupak supruga ne bi percipirao kao bijeg, jer onda postoji mogućnost određivanja istražnog zatvora.

 

U svakom slučaju, obavijestite o tome obavezno DORH i sud.

 

2) autokoji je vozio glasi na mene...gospodin kojeg smo posjetili i ispričali se jako je izvrjeđao i mene zbog toga što sam mu dala auto (ja to naravno nisam napravila...ali tako se desilo..uglavn..) dali i ja mogu očekivati kakvu kaznu po pitanju toga...i ako da koja bi to mogla biti??

 

Kaznene odgovornosti definitivno nema, po mom mišljenju ni prekršajne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan trebam opet pomoć po pitanju ove teme...javili smo se na DORH zbog odlaska na posao i oni su rekli da prije odlaska ima dva izbora ili se braniti sutnjom ili snimiti izjavu gdje će reći sto se desilo...sta napraviti nista ne razumijemo. Oni su po spisu rekli da e ili biti uvjetna ili novcana kazna.i da to kod njih nema nikakve veze sa sudom. Ne kuzim s obzirom da ste mi tu rekli da ce vjerojatno DORH traziti kaznu zatvora a oni samo spominju uvjetnu ili novcanu kaznu...hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam s kime ste to točno razgovarali i o kojem je točno Općinskom državnom odvjetništvu riječ, ali upravljanje automobilom u alkoholiziranom stanju, i to poprilično alkoholiziranom stanju od 1,7 ili 2,9 promila i bez vozačke dozvole, uslijed čega je došlo do prometne nesreće u kojoj su 2 osobe teško tjelesno ozlijeđene + još 4 osobe lakše tjelesno ozlijeđene - u pravilu ne može biti kvalificirano kao nehajno prouzročenje prometne nesreće.

 

Osim u jednom slučaju - da je već provedeno prometno-tehničko vještačenje, koje je isključilo alkohol kao uzrok nesreće, a što gotovo da i nije moguće (čista teorija).

 

Jedino za nehajno prouzročenje prometne nesreće (čl. 227. st. 2. KZ-a) je moguće izreći novčanu kaznu slijedom kriterija visine propisane kazne, ne i za namjerno prouzročenje (čl. 227. st. 1. KZ-a), za koje će teretiti vašeg supruga - tu je novčana kazna isključena.

 

Dakle, ili netko ne zna što priča odnosno uopće nema pojma o stvarnom stanju spisa ili nam nešto niste rekli.

 

Gledajte, da se krivo ne razumijemo - i za čl. 227. st. 1. KZ-a, moguće je tražiti uvjetnu osudu (vidite moj post #2), ali imajući u vidu okolnosti nesreće i osobito njene posljedice, to nije uobičajena praksa DORH-a. Izuzev zagrebačkog Općinskog državnog odvjetništva, jer se oni guše u poslu i prioritet im je da čim prije riješe predmet.

 

Konačno, uz nastojanja vašeg supruga učinjena nakon nesreće (isprike) i potpuno priznanje krivnje, kajanje i suradnju sa DORH-om, uvjetna osuda je sasvim izgledna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Dobar dan...ma zadnji put smo se mi sa DORH krivo sporazumjeli (sve smo odradili javio se prije odlaska iz HR i snimili su cjelo ispitivanje jedan cd je kod njih jedan kod nas i jedan vjerojatno ide na sud...radi se o sisackoj zupaniji...sad cekamo). Imam jedno pitanje u slucaju da uspijemo dobiti uvjetnu presudu...dali on za to vrijeme dok je na uvjetnoj smije napustiti Hrvatsku...jer posao mu je uvijek izvan Hr...to nas malo brine :/ jer u slucaju da ne moze nikuda ostaje bez posla...hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može izaći iz RH ukoliko mu u uvjetnoj osudi, u sklopu tzv. dvostrukog uvjeta neće biti izrečena posebna obveza u tom smislu, a 99,9999999999% neće, jer u ovakvim slučajevima to nije praksa, budući nema osnove za takvu obvezu.

 

nisam bas razumjela..jel to znaci da u pravilu nebi trebalo biti problema po pitanju posla?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija