Jump to content

članak 118. stavak 1. Kaznenog zakona - optužnica


dijana0987

Preporučene objave

Poštovani,

protiv mene je vezano za događaj nastao dana 30..07.2014. g. podignuta optužnica od strane ODO (opć.drž.odvjetništva) na općinskom sudu, a prema čl. 118. st. 1. KZ (nanošenje teških tjelesnih ozljeda) te imam pravo podnijeti pisani odgovor na optužnicu. Istovremeno je protiv suprotne strane (okrivljenika)u postupku ODO pred općinskim sudom podignuta optužnica uz kazneni nalog zbog kaznenog dijela prijetnje iz čl. 139. st. 2. KZ.

1.)

Za djelo nastalo u 8.mj. 2006.g. u FBIH zbog moje nedostupnosti tek me je 14.09.2012.g. općinski sud u Mostaru pravomoćno osudio zbog kaznenog dijela iz čl. 362.st.2. u svezi st. 1. KZ FBIH na kaznu zatvora od 6 mjeseci uz rok kušnje od 2 godine.

Prema optužnici ODO RH traži od suda da se izrečena presuda Opć.suda u Mostaru i kazna zatvora od 6 mjeseci uzme kao utvrđena te me se osudi na jedinstvenu kaznu zatvora od 1 godine i 8 mjeseci.

Pitanje: da li kako je ODO navelo rok kušnje od 2 godine stupa ulazi u obzir, iako je djelo nastalo 2006. godine?

2.)

Kako podnijeti pisani odgovor na optužnicu?

Radi se o mojoj samoobrani u fizičkom napadu na mene, u kojem sam se branio odguravanjem od napadača otvorenih dlanova, a on je od pijanstva sam padao na tlo, kao i onda kada su ga ostali svjedoci odvajali od mene. Ostali su svjedoci napadačeva majka i brat, a moj svjedok je moja nevjenčana supruga.

Obzirom da je suprotna strana dala lažni iskaz jer je navedene ozljede zadobila od druge osobe koja me je također istovremeno fizički napadala i prijetila ubojstvom (jedna s jedne strane bočno, druga s druge strane bočno na mom tijelu, dok me supruga štitila svojim tijelom kada je legla na mene u čemu je i ona zadobila tjelesne povrede).

Nadalje, suprotna strana je fizički napad na mene napravila pod utjecajem alkohola.

Fizički napad se dogodio u supruzinom stanu obiteljske kuće u kojem ona ima 1/8 vlasništva.

Suprotna strana daje lažan iskaz i da se moja nevjenčana supruga vratila k njima, a ona je zajedno sa mnom promijenila mjesto prebivališta.

3.)

Zbog navedenog nisam u mogućnosti otići na rad u Njemačku.

4.)

Molim zainteresirane odvjetnike / odvjetnička društva da mi se jave radi mog zastupanja, budući da bi supruga podnijela zahtjev za razvrgnuće suvlasničke zajednice u kojoj ima 1/8 vlasništva (pravomoćna presuda po ostavinskoj raspravi), a radi se o 3 nekretnine ukupno cca 600 m 2 s pripadajućim zemljištem (jedno od navedenog je i stan u Zagrebu), a opunomoćenik u zastupanju bi po dobivenoj presudi temeljem razvrgnuća dobio dio koji mu pripada.

Molim da se zainteresirane strane jave na mail: imikelj@gmail.com

 

Molim za brz odgovor i unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za djelo nastalo u 8.mj. 2006.g. u FBIH zbog moje nedostupnosti tek me je 14.09.2012.g. općinski sud u Mostaru pravomoćno osudio zbog kaznenog dijela iz čl. 362.st.2. u svezi st. 1. KZ FBIH na kaznu zatvora od 6 mjeseci uz rok kušnje od 2 godine.

Prema optužnici ODO RH traži od suda da se izrečena presuda Opć.suda u Mostaru i kazna zatvora od 6 mjeseci uzme kao utvrđena te me se osudi na jedinstvenu kaznu zatvora od 1 godine i 8 mjeseci.

Pitanje: da li kako je ODO navelo rok kušnje od 2 godine stupa ulazi u obzir, iako je djelo nastalo 2006. godine?

 

Niste specificirali djelo za koje ste osuđeni u Federaciji BiH, pretpostavljam isto TTO?

 

Gledajte, ovdje se radi o tome da DORH predlaže opoziv uvjetne osude izrečene presudom suda Federacije BiH. Koliko je meni poznato, obzirom na bilateralni sporazum RH i Federacije BiH o priznanju i izvršenju kazneno-pravnih sankcija izrečenih od strane sudova jedne države u drugoj državi, DORH je u dispozicij da traži opoziv uvjetne osude, za koji je bitan ne vremenski trenutak počinjenja djela, već trenutak pravomoćnosti presude, jer od tog trenutka teče rok provjeravanja i u njemu ne smijete počiniti novo kazneno djelo, a vas se sada optužuje da ste u tom roku počinili novo kazneno djelo, čime ste prekršili uvjete iz uvjetne osude i zato traže opoziv nje.

 

Doduše, jedna stvar mi nije jasna, pišete da traže da vam se izrekne jedinstvena kazna u trajanju od 1 godine i 8 mjeseci - imajući u vidu da vam je sud u Federaciji BiH izrekao kaznu u trajanju od 6 mjeseci, to bi zapravo značilo da oni sada za vas traže najmanje 1 godinu i 3 mjeseca kazne, što mi se čini pretjeranim. Ili ste nešto krivo napisali ili ste i u BiH počinili isto kazneno djelo (TTO) na štetu iste osobe (specijalni recidiv).

 

Kako podnijeti pisani odgovor na optužnicu?

Radi se o mojoj samoobrani u fizičkom napadu na mene, u kojem sam se branio odguravanjem od napadača otvorenih dlanova, a on je od pijanstva sam padao na tlo, kao i onda kada su ga ostali svjedoci odvajali od mene. Ostali su svjedoci napadačeva majka i brat, a moj svjedok je moja nevjenčana supruga.

Obzirom da je suprotna strana dala lažni iskaz jer je navedene ozljede zadobila od druge osobe koja me je također istovremeno fizički napadala i prijetila ubojstvom (jedna s jedne strane bočno, druga s druge strane bočno na mom tijelu, dok me supruga štitila svojim tijelom kada je legla na mene u čemu je i ona zadobila tjelesne povrede).

Nadalje, suprotna strana je fizički napad na mene napravila pod utjecajem alkohola.

Fizički napad se dogodio u supruzinom stanu obiteljske kuće u kojem ona ima 1/8 vlasništva.

Suprotna strana daje lažan iskaz i da se moja nevjenčana supruga vratila k njima, a ona je zajedno sa mnom promijenila mjesto prebivališta.

 

Angažirajte odvjetnika kaznenjaka, neka on to napravi. Ali moram napomenuti, ukoliko ste i u BiH počinili isto kazneno djelo na štetu iste osobe, šanse vam neće biti dobre.

 

Inače, subjektivni dokazi (svjedoci) su najgori, a ovdje očito imamo dvije grupe - jedni za vas i jedni za drugu stranu.

 

Zbog navedenog nisam u mogućnosti otići na rad u Njemačku.

 

I dok se postupak ne okonča pravomoćno - nećete moći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u BIH sam počinio slično kazneno djelo, ova optužnica nema veze s istom osobom. U pravu ste radi se o tome: jedni za mene, jedni za drugu stranu.

 

Događaju je svjedočila i malodobna kćerka supruge što je policija evidentirala. Da li uz suprugino svjedočenje kao prijedlog dokazne radnje navesti i malodobnu kćer?

 

Supruga svjedoči da je druga strana zadobila tjelesnu ozljedu od neke druge osobe, što je vidjela i kćer.

 

da li se zahtijevana kazna može zamijeniti nekom drugom, npr. uvjetnom, budući da je ona prethodna iz BIH, a u međuvremenu nisam počinio nikakvo kazneno ni prekršajno djelo.

 

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Događaju je svjedočila i malodobna kćerka supruge što je policija evidentirala. Da li uz suprugino svjedočenje kao prijedlog dokazne radnje navesti i malodobnu kćer?

 

Možete predložiti.

 

da li se zahtijevana kazna može zamijeniti nekom drugom, npr. uvjetnom, budući da je ona prethodna iz BIH, a u međuvremenu nisam počinio nikakvo kazneno ni prekršajno djelo.

 

Vrlo teško, jer DORH traži opoziv uvjetne + još i novu kaznu za ovo drugo djelo.

 

Vezano za savjet kako sačiniti odgovor na optužnicu, to je nemoguće reći bez uvida u samu optužnicu, ali zato vam savjetujem da sudu uputite zahtjev za dodjeljivanjem branitelja na teret proračunskih sredstava temeljem čl. 72. ZKP-a. Ukoliko vam financijsko stanje doista onemogućava da sami angažirate branitelja, imajući u vidu da vam se predlaže bezuvjetna kazna zatvora - ispunjavate kriterije za branitelja na teret proračunskih sredstava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija