Jump to content

predmet bracne stecevine -nekretnina stecena na temelju ugovora o dozivo. uzdrzavanju


SUZANA69

Preporučene objave

Molim pomoc! Mozda ova tema vec postoji, ali ja je ne nalazim, pa se unaprijed ispricavam.

 

Dakle, planiram pokrenuti brakorazvodnu parnicu. U braku sam 8 godina. Moja majka je samnom i sa mojom se sestrom sklopila ugovor o dozivotnom uzdrzavanju, te smo se obje uknjizile na majcin stan.

 

Buduci da sam trazeci nesto u svezi razvoda slucajno naisla kako i nekretnina stecena na temelju ugovora o dozivotnom ili dosmrtnom uzdrzavanju je također predmet bracne stecevine, zanima me sljedece:

 

1. Da li ta nekretnina ulazi u podjelu kad pokrenem brakorazvodnu parnicu, ako je ona jos uvijek u vlasnistvu moje majke, iako smo ja i sestra na nju uknjizene tj.majka je jos ziva?

 

2. Sto se desava sa nekretninom ako slucajno majka umre za vrijeme moje brakorazvodne parnice, ulazi li tada u parnicu?

 

3. Ako sam ja u braku 8 godina, a Ugovor sa majkom je sklopljen 2013 god. kako se to tretira ako slucajno moja majka umre dok se parnica ne okonca? da li se moj muz moze uknjiziti na polovicu moje polovice?

 

Navodim dole kopiju sa IUS-INFO na koju sam naletila.

 

Unaprijed zahvaljujem i nadam se brzom odgovoru.

 

 

 

Predmet bračne stečevine može biti i vlasništvo na pokretninama i nekretninama koje su stečene na temelju ugovora o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju. Naime, imovina koju dobije jedan bračni drug na temelju ugovora o doživotnom odnosno dosmrtnom uzdržavanju ulazi u bračnu stečevinu jer je stečena davanjem uzdržavanja primatelju uzdržavanja, dakle radom ili prihodima od rada bračnih drugova, bez obzira što je samo jedan od njih ugovorna strana takvog ugovora. No, kada bi se uzdržavanje sastojalo u isplati određenog novčanog iznosa primatelju uzdržavanja kojeg bi bračni drug – davatelj uzdržavanja plaćao iz vlastite imovine, imovina stečena na temelju takvog ugovora ne bi ulazila u bračnu stečevinu. „Imovina koju je jedan bračni drug stekao na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju ne predstavlja posebnu imovinu tog bračnog druga ako je ta imovina stečena za vrijeme trajanja bračne zajednice i ako su oba bračna druga prihvatila i izvršavala obveze iz ugovora o doživotnom uzdržavanju kojeg je sklopio jedan bračni drug.“ – Odluka Županijskog suda u Varaždinu, br. Gž.910/12-2, od 4. veljače 2013.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uočavam jednu nelogičnost - cit. "Moja majka je samnom i sa mojom se sestrom sklopila ugovor o dozivotnom uzdrzavanju, te smo se obje uknjizile na majcin stan." Ovo bi bilo moguće jedino u slučaju da ste sklopile ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, ne i doživotnom, budući je majka kako navodite, živa, a prema Zakonu o obveznim odnosima, kod ugovora o doživotnom uzdržavanju stjecanje imovine uzdržavane osobe odgođeno je do njene smrti (čl. 579. ZOO-a).

 

Dakle - jeste li sklopile ugovor o doživotnom uzdržavanju ili dosmrtnom uzdržavanju? Jeste li se već upisala kao (su)vlasnica majčine nekretnine ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispricam se, nisam potpuno tocno napisala tj.formulirala upit. Da, Ugovor je o dozivotnom uzdrzavanju sa kojim smo se obavezale majku uzdrzavati do smrti, a nekretnina nakon njene smrti prelazi u nase vlasnistvo. Dobili smo potvrdu od suda koji predlaze da se nako smrti majke uknjizimo na nekretninu sukladno tom ugovoru. Mozete odgovoriti na pitanja ili neko tko vec zna odgovore, bila bih zahvalna. Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema Obiteljskom zakonu, bračna stečevina je imovina stečena radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.

 

Obzirom vi još niste (su)vlasnica spomenute nekretnine, po mom mišljenju budući suvlasnički udio od 1/2 spomenute nekretnine, ne bi ulazio u bračnu stečevinu, osim ukoliko do prestanka bračne zajednice (ne okončanja parnice) majka umre i vi se upišete kao suvlasnica.

 

U tom kontekstu govori i presuda VŽ Županijskog suda koju ste citirali - "ako je ta imovina stečena za vrijeme trajanja bračne zajednice".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija