Jump to content

Promjena dokumenata - brak i boraviste u inozemstvu


gost5

Preporučene objave

Postovani, udala sam se za stranog drzavljanina u zemlji u kojoj trenutno zivim i radim.

Znam da dokumente mogu promijeniti u konzulatu, no zanima me postoji li zakonski rok u kojem moram promijeniti putovnicu (s dodanim muzevim prezimenom).

Nadalje, da li mogu dobiti novu putovnicu bez da mijenjam osobnu iskaznicu (imam privremeno odjavljeno prebivaliste u RH, pa osobnu ni nemam!)? U konzulatu su mi javili da moram prvo mijenjati osobnu u roku od 15 dana.

 

Naime, ne zivim blizu grada u kojem je konzulat i ne mogu dobiti slobodne dane ovaj mjesec)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako, ako je do braka doslo van HR, moje iskreno misljenje vam je da sacekate sljedeci put kada ste u HR i to sredite tamo. Vi ako brak niste prijavili HR konzulatu, vi dokumente ne trebate mijenjati. Nisam pravnik, no zivim preko 15 godina vani i znam sve procedure kroz nase konzulate i iskreno, ako ih mozete izbjeci - izbjegnite ih. Prije nego sto uopce mozete promjeniti dokumente, morate prijaviti brak. Trebaju vam prijevodi svih mogucih i nemogucih dokumenata i to od strane "posebnih" previodoca. Osoblje u konzulatima je cesto bezobrazno i drsko, pa se cijela ta procedura okrene u mucni film.

Osobno prolazim kroz nocnu moru prijavljivanja djeteta u HR knjige rodjenih. Ono sto rade je cisti kriminal.

 

Good luck!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, udala sam se za stranog drzavljanina u zemlji u kojoj trenutno zivim i radim.

Znam da dokumente mogu promijeniti u konzulatu, no zanima me postoji li zakonski rok u kojem moram promijeniti putovnicu (s dodanim muzevim prezimenom).

Za razlikuod osobne iskaznice nema roka promjene no međutim ukoliko su se promjenili osobni podaci a jesu samim činom udaje nemate se pravo koristit starom putovnicom jer je nevažeća.

Bez obzira što imate odjavljeno prebivalište osobnu iskaznicu morate promjenit u roku 15 dana od promjene podataka a poslije i putovnicu.Da imate stalnu odjavu prebivališta u RH i sa stalnom adresom prebivališta vani DKP bi odmah izdalo novu putovnicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija