Jump to content

Oslobođenje od poreza 5% iako imam u vlasništvu 2 nekretnine


Zelengaj

Preporučene objave

Pozdrav svima, molio bih za pomoć. Naime čitao sam na stranicama porezne i u zakonu pa da vidim dali sam dobro skužio što kaže. Imam dva stana sa bratom po pola, 1/2 ukupne površine 90m2 što znači da sam vlasnik cca 45m2 stambenog prostora. Kako niti u jednom od tih stanova ne živim i usput rečeno već 14 godina smo vlasnici ali nona i mama imaju doživotno uživanje na tim nekretninama u postupku sam kupnje stana od 41m2.

Supruga nema nekretnina na sebi, a imamo i dvoje djece pa me zanimalo dali će nam se smilovati porezna i osloboditi nas poreza od 5%, hvala vam lijepo na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bih vas ako vam nije problem malo opširnije objasniti, jer već 50 put čitam zakon članak 11a i jednostavno ga ne mogu shvatiti. Dali bi ova tema zadnji komentar bilo nešto slično mom slučaju, hvala.

 

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/75777-Oslobo%C4%91enje-poreza-na-nekretnine?p=658175&viewfull=1#post658175

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, molio bih za pomoć. Naime čitao sam na stranicama porezne i u zakonu pa da vidim dali sam dobro skužio što kaže. Imam dva stana sa bratom po pola, 1/2 ukupne površine 90m2 što znači da sam vlasnik cca 45m2 stambenog prostora. Kako niti u jednom od tih stanova ne živim i usput rečeno već 14 godina smo vlasnici ali nona i mama imaju doživotno uživanje na tim nekretninama u postupku sam kupnje stana od 41m2.

Supruga nema nekretnina na sebi, a imamo i dvoje djece pa me zanimalo dali će nam se smilovati porezna i osloboditi nas poreza od 5%, hvala vam lijepo na odgovorima.

 

Dakle ovako, nekretnine koje imate u svom vlasništvu prema broju vaših članova obitelji ta kvadratura ne rješava vaše stambeno pitanje prema tome nekretninu koju kupujete možete prijaviti kao prvu nekretninu pa da prođete bez plaćanja poreza, ili ukoliko je nekretnina koju kupujete novoizgrađena i kupujete ju direktno od investitora ne plaćate porez na vrijednost stana već se plaća 5% od vrijednosti zemljišta na kojem je zgrada izgrađena a prema kvadraturi vašeg stana...ovo sam sve saznala u poreznoj a u vezi mog slučaja, slobodno ih nazovete i kažete svoj slučaj a oni sve lijepo ispričaju...pozdrav i sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo nazvao poreznu vrlo ljubazna djelatnica mi je ukratko objasnila i stekao sam dojam da su šanse 50%-50% jer ako se nebude mogla usporediti približno kvadratura nekretnina u posjedu i nove jer su kvadrature poprilično slične onda će se procjenjivati vrijednost nekretnina u posjedu i ako je nova nekretnina vrijednija će me osloboditi otprilike bi to bilo to kako sam ja shvatio, hvala vam svima na trudu, pozdrav iz Rijeke ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija