Jump to content

uporabna dozvola


dado 1234

Preporučene objave

Imam kucu koja je izgradjena prije 1967 sto se vidi na snimci iz te godine. Kuca na toj snimci ima 82 m2 i pomocnu zgradu od 95 m2. Kuca je s godinama obnavljana i uredjena tj. Zamjenjen je krov, fasada i napravljene su stepenice za ulaz sa podestom nenatkrivenim. Kvadratura kuce je ista osim stepenica. Pomocna zgrada je ista ali je stavljen novi rabljeni crijep i nove letve. Izmedju kuce i te pomocne zgrade je napravljena nadstresnica od 45 m2. Na legalizaciju nisam isao jer je kuca sagradjena prije 1968 pa sam predao zahtjev za dobivanje uporabne dozvole koji je odbijen. Dali je moguce i kako to sad legalizirati? Hvala na savjetima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije je bilo da ako ste podnijeli zahtjev u katastru i dobili rješenje da je kuća građena prije 15.02.1968., kuća legalna i niste trebali Uporabnu..međutim..

"Sa novim Zakonom o gradnji koji je stupio na snagu 1. siječnja 2014., nastupile su i neke novosti oko dokazivanja da je građevina evidentirana prije 15. veljače 1968. i da je samim time zakonita.

 

Danas se po prvi puta za sve objekte izgrađene prije 1968. izdaje Uporabna dozvola i izdaje ju isključivo tijelo graditeljstva na temelju uvida u Državnu snimku iz zraka, uvida u druge kartografske podloge Državne geodetske uprave iz toga vremena ili prema potrebi drugih odgovarajućih dokaza.

Uporabnom dozvolom, se tako osim dosadašnjeg iskaza isključivo tlocrtne površine objekta, opisuje cijela zgrada kako je bila izgrađena prije navedenog datuma: broj i vrsta etaža, vanjska veličina nadzemnih i podzemnih dijelova, smještaj na čestici, namjena itd."

 

Kako se u zahtjevu za Uporabnu treba priložiti kopiju kat.plana za kat.česticu na kojoj je kuća, problem bi mogao nastati oko nadstrešnice..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi baš najjasnije ovo sa krovom, osim ako nisu podizani zabadni zidovi..onda vam treba projekt ovl.arhitekta, temeljem čega će te legalizirati taj dio a ostalo temeljem gradnje prije 15.02.1968...

 

A što se će nadstrešnice..s obzirom na površinu Vaše nadstrešnice ( veća od 15m2 ) tu nije riječ o jednostavnoj građevini i istu treba legalizirati. Ako nadstrešnica nije ucrtana u katastarsku podlogu, zahtjevu za legalizaciju treba priložiti geodetski snimak iste. Ovaj geodetski snimak ne rješava upis legaliziranog objekta u Katastar i Zemljišne knjige, on je samo jedan od dokumenata temeljem kojega će se izdati Rješenje o zadržavanju nelegalno sagrađenog objekta u prostoru. Upis legaliziranog objekta u Katastar i Zemljišnje knjige reguliran je i provodi se po posebnim zakonskim propisima, a na temelju pravomoćnog Rješenja o zadržavanju nelegalno sagrađenog objekta u prostoru. Osim geodetske snimke trebate i snimku izvedene nadstrešnice izrađene od strane ovlaštenog građ. inženjera ili arhitekta, ovisno o tome da li ispunjava konstruktivne uvijete da se legalizira kao pomoćna građevina ili je dio glavnog objekta i da li je on veći ili manji od 400m2.

 

..ili jednostavno fizički podjelite postojeću na tri manje od 15m2, onda vam nadstrešnica ulazi u "jednostavne objekte-nadstrešnica do 15m2" i nije je potrebno legalizirati..a nigdje u zakonu nije navedeno dali smijete imati 1, 3 ili 5 nadstrešnica..naravno ako ovakva već nije ucrtana..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi baš najjasnije ovo sa krovom, osim ako nisu podizani zabadni zidovi..onda vam treba projekt ovl.arhitekta, temeljem čega će te legalizirati taj dio a ostalo temeljem gradnje prije 15.02.1968...

 

Krov je na staru gradju stavljene nove letve i novi crijep i zljebovi... krov je potpuno isti oblikom i visinom.

Kad je bio iz ureda prostornog uredjenja i neceg.. rekao je da kuca mora biti ista onakva kakva je bila 1968 (sto mi nije logicno 50 god bez ulaganja u kucu) fasada , stari crijep i sve to.. uglavnom da nemogu dobit uporabnu za takav objekat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi baš najjasnije ovo sa krovom, osim ako nisu podizani zabadni zidovi..onda vam treba projekt ovl.arhitekta, temeljem čega će te legalizirati taj dio a ostalo temeljem gradnje prije 15.02.1968...

 

Krov je na staru gradju stavljene nove letve i novi crijep i zljebovi... krov je potpuno isti oblikom i visinom.

Kad je bio iz ureda prostornog uredjenja i neceg.. rekao je da kuca mora biti ista onakva kakva je bila 1968 (sto mi nije logicno 50 god bez ulaganja u kucu) fasada , stari crijep i sve to.. uglavnom da nemogu dobit uporabnu za takav objekat.

 

..Poštovani..

..prošao ponovno Zakon o gradnji, Uporabne dozvole, Pravilnik o tehničkom pregledu građevine, Pravilnik o rekonstrukciji građevine, sanaciji, postavio isto pitanje Građ.inžinjeru, kao i Ovlaštenom arhitekti..

..i nikome ništa nije jasno u odgovoru da ne možete dobiti Uporabnu..

Je li se bar dotični udostojio odgovoriti zašto ( "mora biti ista kao i 1968" je blago rečeno budalaština jer bi u tome slučaju živili u ruševini) i koje su vam mogučnosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

..Poštovani..

..prošao ponovno Zakon o gradnji, Uporabne dozvole, Pravilnik o tehničkom pregledu građevine, Pravilnik o rekonstrukciji građevine, sanaciji, postavio isto pitanje Građ.inžinjeru, kao i Ovlaštenom arhitekti..

..i nikome ništa nije jasno u odgovoru da ne možete dobiti Uporabnu..

Je li se bar dotični udostojio odgovoriti zašto ( "mora biti ista kao i 1968" je blago rečeno budalaština jer bi u tome slučaju živili u ruševini)

 

 

 

Postovani hvala Vam sto ste se potrudili oko mog slucaja.

Doticni gospodin je rekao da ce mi poslati pismenu odbijenicu i sva objasnjenja. Razgovor i izlazak na terenje bio jako kratak... cim dobijem taj papir a vec je trebao doc ja cu vam ga poslat u privitku sa cijelim slucajem. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija