Jump to content

Isplata plače na crno


melkiot

Preporučene objave

Ovako, na fiksnoj sam plači, 4200 kn ukupno dobijem neto.

 

Inače mi je 4000 kn bruto plača, po tome sam do sada dobivao:

 

- 3.068 kn neto plaču na račun

- 1.092 kn na račun famozni "terenski dodatak" za koji ili sami potpišemo ili nas netko potpiše da smo radili na terenu i putovali (taj terenski je po zakonu valjda neoporeziv koliko sam shvatio)

- 40 kn sam dobio u kuverti razliku do 4200 kn

 

No sad nakon 1.1., kako su veće plače meni je ovako:

 

- 3.120,80 kn neto plača na račun (veća 52 kn)

- terenski su mi trenutno smanjili na 900 kn

- u kuverti sam dobio razliku od 179 kn

 

Tako da mi je konačna plača i dalje 4200 kn.

Na upit u financijsko - zašto nisam dobio konačnu plaču veću za tih 52kn, kaže ona meni da se to gleda na neto fiksno i tako mora biti.

 

Tko tu koga?

Jel ona u pravu što se tiče toga, ili me zakida za tih 52kn? Ako je tako, znači 400 ljudi u firmi puta 52 kn minimalno = 20.800,00 kn u đep nekome.

 

Kako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

melkiote,

bit stvari je po svemu sudeći da je tvoja osnovna netto plaća prema ugovoru 3068 kn pa s sad "povećala" zbog novog zakona o porezu na dohodak. Sve ono drugo što primaš, je u "luftu", pa može biti kako se polodavcu sividi. Ako bi išao "na nož" sa poslodavce radi 52 kn,moglo bi to loše zvršiti za tebe. Ne znam . Prijaviti inspektoratu možete ali poslije "iza svakog ugla čeka nagazna".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nažalost moja plača nije određena prema ugovoru, u ugovoru to nigdje ne piše, čak niti minimalna satnica niti ništa...piše isplata prema obliku posla i situaciji.

 

Tu plaču već imam duže vrijeme, fiksnu, i znam da koriste sve moguće stvari za muljanje.

Znači moja fiksna neto plača je - prema dogovoru, nigdje na pismeno.

 

Došao sam do toga da više to nemogu trpiti, jednostavno poslodavac preko leđa radnika sebi olakšava isplate itd.

 

Znam da me čeka otkaz, to sam svjestan, čak bi mi to bio veliki trenutak u životu pošto mi je ova firma uzela već živaca i živaca. Samo nemam drugi posao, pa je to problem :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nažalost moja plača nije određena prema ugovoru, u ugovoru to nigdje ne piše, čak niti minimalna satnica niti ništa...piše isplata prema obliku posla i situaciji.

 

Tu plaču već imam duže vrijeme, fiksnu, i znam da koriste sve moguće stvari za muljanje.

Znači moja fiksna neto plača je - prema dogovoru, nigdje na pismeno.

 

Došao sam do toga da više to nemogu trpiti, jednostavno poslodavac preko leđa radnika sebi olakšava isplate itd.

 

Znam da me čeka otkaz, to sam svjestan, čak bi mi to bio veliki trenutak u životu pošto mi je ova firma uzela već živaca i živaca. Samo nemam drugi posao, pa je to problem :D

 

Dakle ovako tomora ićiš po ZOR-u:

Sklapanje ugovora o radu

Članak 10.

(1) Radni odnos zasniva se ugovorom o radu.

Obvezni sadržaj pisanog ugovora o radu, odnosno pisane potvrde o sklopljenom ugovoru o radu

Članak 15.

(1) Ugovor o radu sklopljen u pisanom obliku, odnosno potvrda o sklopljenom ugovoru o radu iz članka 14. stavka 3. ovoga Zakona, mora sadržavati podatke o:

1) strankama te njihovu prebivalištu, odnosno sjedištu

2) mjestu rada, a ako ne postoji stalno ili glavno mjesto rada, napomenu da se rad obavlja na različitim mjestima

3) nazivu posla, odnosno naravi ili vrsti rada, na koje se radnik zapošljava ili kratak popis ili opis poslova

4) danu početka rada

5) očekivanom trajanju ugovora, u slučaju ugovora o radu na određeno vrijeme

6) trajanju plaćenoga godišnjeg odmora na koji radnik ima pravo, a u slučaju kada se takav podatak ne može dati u vrijeme sklapanja ugovora, odnosno izdavanja potvrde, načinu određivanja trajanja toga odmora

7) otkaznim rokovima kojih se mora pridržavati radnik, odnosno poslodavac, a u slučaju kada se takav podatak ne može dati u vrijeme sklapanja ugovora, odnosno izdavanja potvrde, načinu određivanja otkaznih rokova

8) osnovnoj plaći, dodacima na plaću te razdobljima isplate primanja na koja radnik ima pravo

 

9) trajanju redovitog radnog dana ili tjedna.

(2) Umjesto podataka iz stavka 1. točaka 6., 7., 8. i 9. ovoga članka, može se u ugovoru, odnosno potvrdi o sklopljenom ugovoru o radu, uputiti na odgovarajući zakon, drugi propis, kolektivni ugovor ili pravilnik o radu koji uređuje ta pitanja.

Dakle ugovor nije valjan ako nisu ispoštivane odredbe Zakona. U nekom od akata vaše firme MORA biti određena vaša osnovna plaća ako je nema u ugovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kojih akata?

 

Ako ti i preko ugovora imaš plaču recimo 4000kn bruto - što kad se plača poveča? Radi se aneks ili šta?

 

Inače imamo neki osnovni pravilnik firme u kojem se sve i svašta spominje, samo to je pod lozinkom i par osoba do toga može.

 

Sve u svemu - ovo sve je nit xxxx nit mimo. Ti imaš ugovor u kojem se ne spominje tvoja plača, a ona se dogovori usmeno.

 

Mene jede to što se tako ponašaju, evo nitko živ od 400 ljudi u firmi ne obrača pozornost da u biti ne dobivaju tu veću plaču radi porezne promjene - jer firma to sebi skine.

 

Ja sam na fiksnoj, no pola radnika je na satima. Recimo 16-20kn sat.

 

Isti vrag, ako je radio 180 sati * 16 kn = 2.880,00 kn.

 

Ako mu je prijava bila 2600 kn, dobivao je oko 250 kn kao terensku + 30kn u kuverti razliku koju terenska nije mogla pokriti.

Sad dobiva 52 kn više prijavu, znači 2652 kn, ali su mu smanjili terensku i tu razliku u kuverti samo da opet dobije 2.880,00 kn.

 

I kome to odgovara? Firmi, onda 52kn stavlja u đep, a na 400 ljudi se skupi dosta toga jer neki su dobili i puno veće plače, a u globalu isto dobiju.

 

U firmi vlada taj njen dogovor oko tvoje satnice - ako je satnica 16kn, ili 4200kn fiksno kao meni - ona je toliko, da ti država i ukine porez koji moraš državi platiti - njima još bolje jer to zadrže sebi.

 

Primjer br 2.: dobio sam sina, i prijavio ga sebi na karticu.

Automatski imam veći porezni odbitak i ulazim u razred di mi se porez ne skida, cca 130kn više mjesečno.

I gle - ja dobio prijavu veću 130kn, ali mi to oni skinu na terenskoj jer imam fiksnu plaču.

 

I onda sam bio pametan - odjavio sam sina sa kartice, plača mi i dalje fiksna, te tu poreznu olakšicu od dijeteta prijavim godišnje kao povrat poreza što ispada 130kn * 12 mjeseci = 1.560,00 kn.

 

I meni super, barem dobijem te novce i još na hrpi!

 

Tako je i sad sa ovih 52kn, samo što to nemogu nikako pokupiti. Sutra mi je odluka, ako idem jako udarati - letim sigurno iz firme (iako imam ugovor za stalno), ali prijavit ću firmu u inspekciju.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija