Jump to content

Pripravnicki staz


vjecna pripravnica

Preporučene objave

Poštovani,

 

molila bih vas za pomoć u slučaju pripravničkog staža.

 

Dobila sam posao kao pripravnica u jednoj firmi na mjestu koje je u ugovoru bilo definirano kao xy-pripravnik. U pravilniku firme je stajalo kako pripravnički staž traje godinu dana i kako ću za vrijeme trajanja istog imati plaću u visini 80% plaće propisane za to radno mjesto.

 

Nakon isteka pripravničkog staža poslali su mi novi ugovor na godinu dana u kojem svi uvjeti ostaju isti. Od plaće do naziva radnog mjesta koje i dalje uz svoj naziv ima dodatak pripravnik. Kada sam ih pitala da li je "normalno" da drugu godinu odrađujem pripravnički staž sa istom plaćom rekli su mi kako je to naziv mog radnog mjesta.

 

Jesu li oni u pravu u ovom slučaju? Nisam pravnica ali mi se čini nelogično dvije godine raditi kao pripravnik?! Jer ako je to naziv radnog mjesta onda bi po tome mogla biti pripravnica dok ne pođem u mirovinu?!

 

Zahvaljujem na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vj.pr.

Zakon o radu kaže:

Pojam pripravnika i vrijeme na koje se može s pripravnikom sklopiti ugovor o radu

Članak 55.

(1) Osobu koja se prvi put zapošljava u zanimanju za koje se školovala, poslodavac može zaposliti kao pripravnika (vježbenik ili drugi pripravnik – u daljnjem tekstu: pripravnik).

(2) Pripravnik iz stavka 1. ovoga članka osposobljava se za samostalan rad u zanimanju za koje se školovao.

(3) Ugovor o radu pripravnika može se sklopiti na određeno vrijeme.

Način osposobljavanja pripravnikaČlanak 56.

(1) Način osposobljavanja pripravnika za samostalan rad mora biti propisan pravilnikom o radu ili određen ugovorom o radu.

(2) Radi osposobljavanja za samostalan rad pripravnika se može privremeno uputiti na rad kod drugog poslodavca.

Trajanje pripravničkog stažaČlanak 57.

Osposobljavanje pripravnika (pripravnički staž) traje najduže jednu godinu, ako zakonom nije drukčije određeno.

Nakon ispunjena uvjeta iz čl.57rebal bi uslijediti:

Članak 58.

(1) Nakon što završi pripravnički staž pripravnik polaže stručni ispit ako je to propisano zakonom ili drugim propisom, ugovoreno kolektivnim ugovorom ili uređeno pravilnikom o radu.

(2) Ako sadržaj i način polaganja stručnog ispita nije određen zakonom, drugim propisom ili kolektivnim ugovorom, sadržaj i način polaganja stručnog ispita propisuje se pravilnikom o radu.

(3) Pripravniku koji ne položi stručni ispit poslodavac može redovito otkazati.

Dakle pogledajte što kaže PRAVILNIK o radu Vaš poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija