Jump to content

Izvanredni otkaz za vrijeme bolovanja


Loop

Preporučene objave

Poštovani,

 

na putu od posla do kuće u petak mi je pozlilo te mi je dr.otvorila bolovanje.Nakon pregleda specijaliste bolovanje mi je produženo na još 3 tj. Danas sam se čula s kolegicom koja mi je rekla da vlasnici ( direktori) po fimi pričaju da sam ih zeznula te da su mi mislili dati otkaz iz razloga što nisam obavljala svoje zadatke savjesno ( nebi željela konkretno pisati što govore no optužbe su u svakom slučaju neosnovane i neistinite). Prije ovoga otkaz nitko nije spominjao niti me upozoravao na moje "propuste" nego su priče počele kad sam ja otvorila bolovanje,

 

Čitala sam zakon o radu ali ne razumijem baš točno..dali mi poslodavac može dati izvanredni otkaz dok sam na bolovanju te ako mi ga i uruči nebi li trebao optužbe činjenično potkrijepiti?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

na putu od posla do kuće u petak mi je pozlilo te mi je dr.otvorila bolovanje.Nakon pregleda specijaliste bolovanje mi je produženo na još 3 tj. Danas sam se čula s kolegicom koja mi je rekla da vlasnici ( direktori) po fimi pričaju da sam ih zeznula te da su mi mislili dati otkaz iz razloga što nisam obavljala svoje zadatke savjesno ( nebi željela konkretno pisati što govore no optužbe su u svakom slučaju neosnovane i neistinite). Prije ovoga otkaz nitko nije spominjao niti me upozoravao na moje "propuste" nego su priče počele kad sam ja otvorila bolovanje,

 

Čitala sam zakon o radu ali ne razumijem baš točno..dali mi poslodavac može dati izvanredni otkaz dok sam na bolovanju te ako mi ga i uruči nebi li trebao optužbe činjenično potkrijepiti?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru...

 

Nažalost za vrijeme bolovanja poslodavac može dati radniku iz.otkaz,obavezno se savjetovati s pravnikom za daljnje korake.ZZP itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost za vrijeme bolovanja poslodavac može dati radniku iz.otkaz,obavezno se savjetovati s pravnikom za daljnje korake.ZZP itd.

 

Loop,

Prvo,ne nasjedajte i ne radite paniku. Otkaza nema, dok Vam ga Poslodavac ne urući u pisanom obliku.

Svaki otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnika pa i Izvanredni, Poslodavac je dužan obrazložiti opravdanim razlozima, pa dolje Zakonodavac propisuje u kojem je to slučaju a što Vi imate pravo pobijanja Zahtjevom za zaštitu prava.

Njuco,

Da Poslodavac može dati Izvanredni otkaz otkaz radniku ali to nije baš tako jednostavno jer

Izvanredni otkaz ugovora o radu prema Članaku 116. ZOR-a kaže

(1) Poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka (izvanredni otkaz), ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

(2) Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.

Osim ovoga, prije Izvanrednog okazivanja Poslodavac bi morao

-uputiti prethodno pisano upozorenje radniku zbog neizvršavanja ili kršenja obveza iz radnog odnosa, uz ukazivanje na mogućnost otkaza za slučaj nastavka kršenja tih obveza,

- omogućiti radniku da nakon toga iznese svoju obranu, osim ako postoje naročito opravdane okolnosti zbog kojih se ne može očekivati od poslodavca da to učini (ovu „opravdanost“ normativno treba tumačiti vrlo restriktivno, a tako se u praksi i čini).

A sljedeći Članak 117. Govori o neopravdanim razlozima za otkaz kao što je

1).Privremena nenazočnost na radu zbog bolesti ili ozljede nije opravdani razlog za otkaz ugovora o radu a to nikako ne može biti razlog za Izvanredno otkazivanje.

Zbog Vaših tvrdnji iz posta i svega gornjega sumnjam da će Izvanrednog otkazivanje biti. To mu nebu prošlo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija