Jump to content

Legalizacija zgrade pod prinudnom upravom - hitno!


kk7

Preporučene objave

Pozdrav svima, dugo me nije bilo ovdje....

Imam jedan jako interesantan slučaj, o kojemu razmišljam već duže vrijeme....i nikako da ga rasčistim!

Slučaj je sljedeći: imenovan je prinudni upravitelj zgrada na području grada na način utvrđen ZV-om. Dugi niz godina stanari su bili pasivni, potpuno nezainteresirani za organiziranje, a upravitelj je obavljao popravke i održavanje u skladu s ovlastima prinudnog upravitelja (i uz suglasnost stanara). Nedavno je jedan stanar prodao stan, i u rješavanju papirologije ispostavilo se da čitav jedan izgrađeni kat zgrade nije ucrtan/ne postoji u papirima (opaka greška bivšeg SIZ-a?)?!?. Zgrada ima uporabnu dozvolu. Tražili smo mišljenje od građevinskih vještaka, koji su nam preporučili da obavimo legalizaciju zgrade: pozvani su svi stanari i prezentirana im je situacija. Međutim, sad se neki stanari odupiru prijedlogu da se zgrada legalizira (sredstva bi išla iz pričuve) i prijete pozivanjem medija. Ovo definitivno prelazi okvire upravljanja prinudnog upravitelja, a stanari se međusobno svađaju. Budući da se radi o prinudnoj upravi, malo sam zbunjen. Koje su mogućnosti odlučivanja stanara o legalizaciji? Koliko glasova stanari moraju imati da bi se legalizacija provela (>50%, ili 100%)? U redovnom upravljanju, ovo bi prelazilo okvire redovnog upravljanja i svi stanari bi se morali izjasniti za legalizaciju da se ona provede (100%). Koje su ovlasti/mogućnosti prinudnog upravitelja u ovoj situaciji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legalizaciju može tražiti jedan suvlasnik ako ima volju platiti legalizaciju.

legalizacija je u interesu onih suvlasnika koji imaju stanove na nelegalnom djelu zgrade

suvlasnik koji ne prihvati legalizaciju nije dužan snositi trošak legalizacije.

legalizacija ne spada u redovno održavanje zgrade.

upravitelj je može pokrenuti ako ima potpisanu izjavu suvlasnika koji su voljni platiti legalizaciju.

suvlasnici nelegalnih stanova trebali bi se obratiti prodavatelj (pismeno)da otkloni nedostatke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legalizaciju može tražiti jedan suvlasnik ako ima volju platiti legalizaciju.

legalizacija je u interesu onih suvlasnika koji imaju stanove na nelegalnom djelu zgrade

suvlasnik koji ne prihvati legalizaciju nije dužan snositi trošak legalizacije.

legalizacija ne spada u redovno održavanje zgrade.

upravitelj je može pokrenuti ako ima potpisanu izjavu suvlasnika koji su voljni platiti legalizaciju.

suvlasnici nelegalnih stanova trebali bi se obratiti prodavatelj (pismeno)da otkloni nedostatke.

 

Da, Bovu, to mi je sve jasno. Ali radi se o zgradi koja je građena prije dobrih 30-ak (i više) godina? Koji dio zgrade je nelegalan (onaj koji nije ucrtan/u projektu?)? Ja sam bio mišljenja da je cijela zgrada nelegalna. Znači, legalizacija se ne može pokriti iz sredstava pričuve? A ako može, 100% stanara trebalo bi se složiti da se to napravi? I, k tome još govorimo o prinudnom upravljanju...Hvala ti što si se uključio i odazvao na ovu temu...jer ja zaista više ne znam iz kojeg kuta to gledati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija