Jump to content

suvlasništvo


anonimno

Preporučene objave

Poštovanje,

moj suprug, sin i ujak mog supruga suvlasnici su obiteljske kuće (djedove) svaki u 1/3.

Ujak mog supruga želi svoju 1/3 kuće fizički odvojiti kao zasebnu cjelinu, ali ne prihvaća nikakvu stručnu podjelu (postoji iz ranijih godina elaborat podjele od ovlapštenog ureda) već on želi dignuti zid na onoliko dijela (m2) kuće koliko on misli da mu treba (gotovo na 1/2 polovini kuće). Postoji li zakonska mogućnost kako ga u tome spriječiti i postoji li način kako se riješiti njega kao suvlasnika (ne želi prodati svoj dio), a niti mi se ne želimo odreći djedovine. Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tužbom radi uznemiravanja vlasništva a ako vam ne da onda radi vraćanja u posjed i prijašnje stanje.

Plus prijava nadležnim organima radi rušenja bespravno sagrađenog.

AKo ima etažni elaborat i ako ste ga proveli on vrijedi.

VI ste suvlasnici u 2/3 a on u 1/3 pa kako biše u elaboratu tako se koriste zajednički dijelovi.

Sve dograđeno se dijelu po gornjem ključu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na brzini odgovora. Malo ću pojasniti situaciju:

Nekretnina je u idealnom vlasništvu - dakle još je neetažirana i cjelovita (1 kuhinja, 1 kupaona, 5 soba, etc., etc...) ali od prije desetak godina postoji elaborat o podjeli na 3 podjednaka dijela od kojih bi svaki bilo moguće dovesti u funkcionalno stanje uz ne prevelike troškove (obzirom je objekt 12 x 15 m s prizemljem, katom i potkrovljem). Svih ovih godina i korištena je zajednički, uz dogovore o terminima korištenja, često i istovremenog (dovoljan broj soba). Unatrag godine dana ujak kao suvlasnik 1/3 najavljuje odvajanje pregrađivanjem ali ne traži pisanu suglasnost, niti želi dogovr sukladno predloženom elaboratu već najavljuje dizanje pregradnog zida (ali i uzimanje struje, vode, kanalizacije sa svojim dijelom) na otprilike polovini nekretnine (jer "...njemu toliko treba a i ima moralno pravo obzirom je on sin, moj suprug tek unuk a moj sin čak samo praunuk njegovog pokojnog oca). Obzirom da sve ove godine samo moja obitelj snosi sve troškove oko navedene nekretnine, ali i činjenice da su moj sin i suprug zajednički vlasnici 2/3 ne bismo željeli ostati bez naših kvadrata, a nismo ratobrni i zaziremo od ružnih, agresivnih činjenja kao što je npr. rušenje nepropisno podignutih zidova. Međutim, bojimo se da će se, ako ne interveniramo, pojaviti nešto kao pojam prava posjeda ili dosjelosti (žao mi je nisam pravnik i ne baratam dobro pravnim stručnim izrazima) te ćemo u konačnici ostati bez dijela pripadajuće nam nekretnine. Postoji li mogućnost da nas sud nekako stručno razgraniči ili da naredi da jedan drugoga isplati ili nešto slično? Ili je ipak najbolji pravni put kao što ste gore rekli: tužba zbog smetanja posjeda, odnosno prijava radi rušenja bespravno sagrađenog? Još jednom zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako imate nešto novaca i puno strpljenja obratite se nekom odvjetniku. Ako Vaš stric bude tvrdoglavo inzistirao na svome itgubit će spor i platiti sve troškove koji će biti veći od vrijednosti njegove trećine

je napisao:

Poštovanje,

moj suprug, sin i ujak mog supruga suvlasnici su obiteljske kuće (djedove) svaki u 1/3.

Ujak mog supruga želi svoju 1/3 kuće fizički odvojiti kao zasebnu cjelinu, ali ne prihvaća nikakvu stručnu podjelu (postoji iz ranijih godina elaborat podjele od ovlapštenog ureda) već on želi dignuti zid na onoliko dijela (m2) kuće koliko on misli da mu treba (gotovo na 1/2 polovini kuće). Postoji li zakonska mogućnost kako ga u tome spriječiti i postoji li način kako se riješiti njega kao suvlasnika (ne želi prodati svoj dio), a niti mi se ne želimo odreći djedovine. Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija