Jump to content

Pravo prolaza


anonimno

Preporučene objave

U nasem vlasnistvu je prolaz koji vodi do trokatnice iza nase parcele. Znam da stanari imaju pravo prolaza do svoje zgrade, ali me zanima da li se to pravo odnosi i na prolaz automobilima???

 

Usmenim putem je moja baka (sada pokojna) dozvolila vlasnicima (dvojica su) da mogu automobilom prolaziti do zgrade. Zanima me imaju li to pravo i svi podstanari u toj zgradi??? Pitam, jer vec dvije godine jedan podstanar redovno prolazi autom i nikada, ali bas nikada ne zatvara vrata-ogradu koja vode prema ulici, iako smo ga to x puta zamolili. Jednom je cak prijetio da ce nas prebiti na mrtvo ime, a vecinu puta samo mutavo gleda i bas ga briga. Dogadja se i da kada otvara vrata, lupi njima tako da udare u nas zid i citava nam se kuca zatrese. Uglavnom, problem je taj sto zelimo da se vrata zatvaraju, jer se u protivnom stalno automobili s ulice okrecu na tom mjestu, a i sve je na "izvol'te" pa bilo tko moze uci.

Jedno vrijeme smo na vrata okacili natpis: "molimo da zatvarate vrata za sobom", a taj podstanar je napisao ispod "kretenu".

Drugi put smo cak stavili lanac da se ne moze otvoriti prolaz za automobile i dali samo vlasniku zgrade kljuc, a onaj manijak od podstanara je prerezao lanac.

Moze li se podstanarima zabraniti prolaz automobilom? I sto nam je ciniti. Mislim da je besmisleno tuziti nekoga zato sto ne zatvara vrata, ali njega je jednostavno briga i kao da ne zeli shvatiti da prelazi preko tudjeg zemljista i da tudje vlasnistvo mora postovati. Na kraju krajeva, ne trazimo ga da nam ljubi noge, samo da zatvara vrata za sobom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postovana gospodjo ili gospodine.Javljam se stoga sto suosjecam s vama .Naime,potpuno identican problem imam i ja s mojim susjedom koji prolazi kroz dvoriste koje je za sada jos zajednicko.Ista stvar je sa nezatvaranjem vrata i to namjerno.Cijela ulica zatvara za sobom dvorisna vrata a on namjerno svaki puta ih ostavlja otvorena ,namjerno, jer smo ga zamolili da se ponasa poput drugih ljudi.Zna da nam to smeta i sad neprestano provocira.Bas me zanima sto ce vam netko sa foruma odgovoriti kako da rijesite problem,mozda i ja rijesim svoj .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram priznati da mi je lakse bar kad vidim da nisam jedina koja je u tom sosu (nije da mi je drago, naravno).

 

Shvatila sam da jedino sto mogu uciniti, i sto cinim, je da svaki put kad on udje ili izadje (a ja sam kod kuce) zatvorim za njim vrata, samo zato da mora dignuti lijenu guzicu i opet ih otvoriti kada prolazi. Mislim, ako se vec inati, inatit cu se i ja, bez da se uzrujavam.

 

S druge strane, imam namjeru postaviti klizna vrata s otvaranjem na daljinski koje cu sama platiti, te obavijestiti oba vlasnika i podstanare da ukoliko zele svoj daljinski moraju platiti trosak njegove izrade. Uz to mi je palo na pamet da mi pri tome potpisu papir (zajedno s dva svjedoka) da imaju obvezu zatvarati vrata za sobom, te da ukoliko dodje do kvara ograde, svi vlasnici daljinskih u jednakoj mjeri placaju troskove, i da ako netko od njih odbije, ograda nece biti popravljena. Nadam se da takav papir ima neku vrijednost ako dodje ikada do suda. Ogradu bih postavila jer bi onda bio olaksan prolaz svima, ali nisam duzna placati svima daljinske. Pjesacki prolaz bi bio normalno osiguran za sve, a tko hoce autom, nek plati za daljinski.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne govorim i to da su vlasnici tijekom gradnje i dogradnje zgrade tim nasim putom prolazili ogromnim kamionima (a put ima jedva nekih 3m sirine i nije predvidjen za takve stvari) i unistili ga. Logicno bi bilo da ga zato sami nanovo asfaltiraju, jer je doslovno toliko izrovan da je jednom prilikom kamion skoro zgnjecio vodovodnu cijev jer je upao u beton; medjutim, rekli su da ce platiti samo 70% troskova.

Zali Boze svega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da nitko ne odgovara pa da postavim konkretnija pitanja:

 

1)Podrazumijeva li pravo prolaza preko privatnog puta i prolaz automobilom (ili je stvar vlasnika hoce li to dopustiti)?

 

2)Ako podrazumijeva prolaz automobilom, imaju li na to pravo samo vlasnici zgrade kojoj taj put predstavlja jedini prilaz ulici ili i svi podstanari?

 

3)Mogu li svi prijatelji/rodjaci koji dolaze u posjet podstanarima te zgrade prolaziti privatnim putom automobilom ili ja to kao vlasnik mogu zabraniti?

 

Nadam se da netko ima odgovore na ova pitanja. :sad:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija