Jump to content

Poslodavac me ne želi odjaviti


Martinakrsul4

Preporučene objave

Poštovani,

13.4.2015. sam svom poslodavcu putem maila najavila otkaz. 8.6.2015. sam istim putem poslala otkaz isto kao i napismeno sa vlaatorucnim potpisom poslala u kuverti te na njegovu adresu (budući da je poslovnica i Rijeci,a sjedište je u Zagrebu) poslodavac me zamolio da napravim inventuru i da nađem novu osobu koja ce voditi ducan (jer sam ja voditelj po ugovoru) kad se to napravi onda smijem otic! Inventura se napravila,nova osoba za rad se našla,8.7. Je odavno prošao,meni poslodavac ne daje papire,navodno se nije jos inventura riješila koja je započela 12.6.! Kad ga nazovem on meni tvrdi da nemogu otic dok ne riješim tekuce stvari u dućanu (npr poljepit deklaracije koje su ispale,ispuniti knjigu popisa robe,neke sitnice koje mogu i ostali u dućanu napraviti jer znaju postupak) ne trebam im ja tamo vise! I jos da napomenem,izgubila sam dva posla zbog njega jer sam trebala pocet Radit nakon otkaznog roka,a novi poslodavci me nisu htjeli zaposlit bez stare odjave sa mirovinskog i zdrav) molim za savjet,ne da mi se natezat sa njim i povlačiti po sudovima ako ga tužim jer 1.9.krecem na put i nema me duze vremena...hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

13.4.2015. sam svom poslodavcu putem maila najavila otkaz. 8.6.2015. sam istim putem poslala otkaz isto kao i napismeno sa vlaatorucnim potpisom poslala u kuverti te na njegovu adresu (budući da je poslovnica i Rijeci,a sjedište je u Zagrebu) poslodavac me zamolio da napravim inventuru i da nađem novu osobu koja ce voditi ducan (jer sam ja voditelj po ugovoru) kad se to napravi onda smijem otic! Inventura se napravila,nova osoba za rad se našla,8.7. Je odavno prošao,meni poslodavac ne daje papire,navodno se nije jos inventura riješila koja je započela 12.6.! Kad ga nazovem on meni tvrdi da nemogu otic dok ne riješim tekuce stvari u dućanu (npr poljepit deklaracije koje su ispale,ispuniti knjigu popisa robe,neke sitnice koje mogu i ostali u dućanu napraviti jer znaju postupak) ne trebam im ja tamo vise! I jos da napomenem,izgubila sam dva posla zbog njega jer sam trebala pocet Radit nakon otkaznog roka,a novi poslodavci me nisu htjeli zaposlit bez stare odjave sa mirovinskog i zdrav) molim za savjet,ne da mi se natezat sa njim i povlačiti po sudovima ako ga tužim jer 1.9.krecem na put i nema me duze vremena...hvala

 

Zakon o radu propisao je načine na koje može prestati radni odnos i uvjete koje treba ispuniti u tu svrhu: Načini na koji vi možete prekinuti su sljedeći:

 

  1. Redoviti otkaz ugovora o radu pri čemu ne morate navoditi razlog.
  2. Sporazumom o prestanaku ugovora o radu.

U oba ova slučaja obvezni ste odrađivati OTKAZNI rok koji je propisan Zakonom o radu a ovisi o stažu kod dotičnog poslodavca. Otkazni rok ne morate odrađivati, ukoliko se tako dogovorite sa poslodavcem (na pismeno).

 

  1. Izvanrednim otkazo,zbog skrivljenog ponašanja poslodavca koji morete obrazložiti opravdanim razlozima zbog kojih za vas radni odnosviše nije moguć i to u roku od 15 dana od saznanja za činjenice koje ste obrzložili. U ovom slučaju otkaz nastupa odmah(nema odrađivanja otkaznog roka

Zakon o radu propisao je načine na koje može prestati radni odnos i uvjete koje treba ispuniti u tu svrhu: Načini na koji vi možete prekinuti su sljedeći:

  1. Redoviti otkaz ugovora o radu pri čemu ne morate navoditi razlog.
     
  2. Sporazumom o prestanaku ugovora o radu.

U oba ova slučaja obvezni ste odrađivati OTKAZNI rok koji je propisan Zakonom o radu a ovisi o stažu kod dotičnog poslodavca. Otkazni rok ne morate odrađivati, ukoliko se tako dogovorite sa poslodavcem (na pismeno).

  1. Izvanrednim otkazo,zbog skrivljenog ponašanja poslodavca koji morete obrazložiti opravdanim razlozima zbog kojih za vas radni odnosviše nije moguć i to u roku od 15 dana od saznanja za činjenice koje ste obrzložili. U ovom slučaju otkaz nastupa odmah(nema odrađivanja otkaznog roka

Jeli sad to jasnije?

Kako mi ne znamo koliko ste dugo radili kod poslodavca pa prema donjem čl. Zakona o radu,odredite sami do kada biste trebali isti odrađivat:

Najmanje trajanje otkaznog roka

Članak 122.

(1) U slučaju redovitog otkaza otkazni rok je najmanje:

1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine

2) mjesec dana, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno jednu godinu

3) mjesec dana i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvije godine

4) dva mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno pet godina

5) dva mjeseca i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno deset godina

6) tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina.

(2) Otkazni rok iz stavka 1. ovoga članka radniku koji je kod poslodavca proveo u radnom odnosu neprekidno dvadeset godina, povećava se za dva tjedna ako je radnik navršio pedeset godina života, a za mjesec dana ako je navršio pedeset pet godina života.

(3) Radniku kojem se ugovor o radu otkazuje zbog povrede obveze iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika) utvrđuje se otkazni rok u dužini polovice otkaznih rokova utvrđenih u stavcima 1. i 2. ovoga članka.

(4) Radniku koji je tijekom otkaznog roka oslobođen obveze rada, poslodavac je dužan isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostala prava kao da je radio do isteka otkaznoga roka.

(5) Za vrijeme otkaznoga roka radnik ima pravo uz naknadu plaće biti odsutan s rada najmanje četiri sata tjedno radi traženja novog zaposlenja.

(6) Kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu može se odrediti kraći otkazni rok za radnika nego za poslodavca od roka određenog u stavku 1. ovoga članka, za slučaj kada radnik otkazuje ugovor o radu.

(7) Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog.

I to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija