Jump to content

lako pitanje u vezi godišnje odmora


paskual

Preporučene objave

Molim pomoč radi nesavijesnog poslodavca, nikako da se dogovorimo u vezi ukupnog dana dana godišnjeg odmora.

 

dakle od1,1,2014 do 1,4,2015 radio sam na 36 sati tjedno sa 1 danom odmora u tjednu, te sam imao pravo na 4 tjedna odmora to jest 24 dana. Napominjem da sam do 1,1,2015 iskoristio sav godišnji odmor iz 2014.

 

Sada mi poslodavac tvrdi da nemam pravo na 24 dana za 2015 več samo na 20, jer od 1,4,2015 radim na 30 sati sa dva slobodna dana tjedno. U načeulu i po zakonu to čak i stoji ali što je sa prca tri mjeseca 2015 kada sam radio na 36 sati sa jenim slobodnim danom.

zar nebi se taj period treba računat proporcijonalo tako da za ta 3 mjeseca sam ostvario 6 dana go na temelju prethodnog ugovora a sa 1,4,2015 sa promjenom ugovora na 30 sati do kraja godine isto proporcijonalono od 20 dana.

 

mojim izračunom nekoko ispada ovako

1,1,2015-31,2015 =24/12=2*3=6 dana

 

1,4.2015-31,12,2015=20/12=1,66*9=15 dana

 

ukupno : 6+15=21 dana go

 

molim da mi potvrdite da je moja logika točna i da imam pravo na taj jedan dan više

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste u pravu.

Po zakonu imate pravo na 4 tjedna godišnjeg, a koliko će to dana biti prvenstveno ovisi o "trošenju", a ne o tome kako ste radili.

 

Teoretski je moguće da poslodavac osobama koje rade 6 dana u tjednu da 20 dana godišnjeg odmora, no u tom slučaju im tjedan dana odmora mora prikazati kao 5 dana godišnjeg + 2 slobodna dana, a tjednu satnicu rasporediti na tih 5 dana.

 

Ovo što vi tražite protivi se smislu davanja tog jednog extra dana godišnjeg po tjednu osobama koje rade 6 dana u tjednu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ajde ovako; zamislite da je situacija bila obrnuta, da ste prva tri mjeseca radili 5 dana u tjednu, a sada radite šest. I da vam je poslodavac za ta tri mjeseca izrčunao kako imate pravo na 5 dana godišnjeg (1,66x3), dok je za ostalih 9 mjeseci izračunao da imate pravo na 18 dana (2x9), to je ukupno 23 dana. I sada cijelu firmu pošalje na kolektivni godišnji, u komadu. Vaši kolege, koji cijelu godinu isto rade, bez obzira bilo to 5 ili 6 dana u tjednu, godišnji počnu u ponedjeljak, vračaju se sa godišnjeg peti ponedjeljak (jer, iako jedni imaju 20 a drugi 24 dana godišnjeg, u ta 4 tjedna prvi će potrošiti 20, dok će drugi potrošiti 24 dana godišnjeg), a vama šef kaže „hebi ga, Paskual, ti se moraš vratiti u subotu prije tog ponedjeljka“ (jer vam je taj petak 23. dan godišnjeg, s obzirom da sada radite 6 dana u tjednu i da vam jedan kalendarski tjedan „uzme“ 6 dana godišnjeg). Ako vam ovo ima smisla i mislite da je u redu, onda odustajem od objašnjavanja jer bolje objasniti zaista ne znam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa trebalo bi imat smisla i bilo bi posteno.ako se godisnji racuna proporcjonalno u slucaju otkaza tada bi trebalo racunat i ovakvim slucajevima. Zao mi je da nisam dobio jos koje misljenje od upucenih ljudi u problematiku.

Sad me stvarno interesira dali je moj primjer izvediv ako pdomjenim ugovor sa 1.12.2015 na 6 dana tjedno dali imam pravo na rjedna godisnjeeg u obliku 24 dana. S obzirom na vrstu posla imamo mogucnost mjenjanja ugovora i raspored dana svaka 2 mjeseca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija