Jump to content

Legalizacija


anem15

Preporučene objave

Moj brat i ja dobili smo kuću i zemlju na selu preko nasljedstva moga strica i kuća je izgrađena na mjestu stare štale, vrlo je mala: dvije sobe, ostava i kupaonica sa terasom. Nema priključka na vodu jer selo je tek dobilo prije 2 godine gradsku vodu. Na istoj toj čestici bila je stara kuća rađena od blokova zemlje koja se sama urušila. Nama ta kuća sada služi kao vikendica, ima možda sveukupno oko 50-60 kvadrata, također bih napomenula da smoza to kuću platili porez na nekretninu, plaćamo slivne vode i plaćali som komunalije dok nismo odjavili strica. Kada smo podnosili zahtjev za legalizaciju predali smo nepotpune papire (zahtjev i katastarski izvod). Dobili smo rješenje da se zahtjev odbija (u prilogu) ali ono što je zbunjujuće je da mi, odnosno ja, jer je zahtjev samo na moje ime nikada nisam bili pozvana da podnesemo ostalu dokumentaciju do datuma koji su naveli. Stoga me zanima koji je postupak sada. Imamo pravo na žalbu u roku 15 dana ali me također zanima što ako se žalba ne napravi. Isto tako so obzirom da mi nemamo nikakvog iskustva u ovome(jer oboje smo u ranim 20-ima) i nikoga za pitat za savjet, zanima me kako se piše žalba. Bila bih također zahvalna ako bi mi netko objasnio postupke.

img073.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, bojim se da su vaši izledi za usvajanje žalbe mali, ali vrijedi vam pokušati.

 

Žalbu temeljiti upravo na ovome što ste naveli, ne primanje zahtjeva za dopunu dokumentacije (zabilježbe).

 

Tako možete zatražiti povrat u prijašnje stanje (ponovni rok za dostavu potrebne dokumentacije) po čl.82 st.1 Zakona o općem upravnom postupku koji kaže:

"Stranci koja iz opravdanih razloga propusti u roku obaviti neku radnju pa je zbog toga propuštanja isključena od obavljanja te radnje dopustit će se na njezin prijedlog povrat u stanje postupka prije propuštanja poduzimanja radnje u određenom roku (u daljnjem tekstu: povrat u prijašnje stanje). Povrat u prijašnje stanje dopustit će se i stranci koja je iz neznanja ili očitom pogreškom poslala ili predala podnesak na vrijeme, ali nenadležnom javnopravnom tijelu."

 

Međutim, strah me da će vam žalbu odbiti zbog st.3 istog članka, "Nakon što protekne tri mjeseca otkad je istekao propušteni rok, ne može se tražiti povrat u prijašnje stanje, osim ako je podnošenje prijedloga bilo nemoguće zbog više sile."

 

Da li postoje kakove "više sile" (u koje spadaju i zakonski akti), ne bih vam trenutno mogao reći.

 

Ali, kako je nadležna ministrica "prekonekoliko" puta naglašavala da će se učiniti sve što je u njihovoj moći da se što više predmeta riješi pozitivno.

 

Što se tiće pisanja žalbe, u gornjem lijevom kutu upišete svoje podatke, u desnom malo niže podatke o onome kome žalbu upučujete. I počinjete s tekstom žalbe "Temeljem rješenja od xx.xx.xxxx., urbroj: xxxxxxx, a po uputi o pravnom lijeku izjavljujem žalbu na rješenje" te dalje po kojoj osnovi itd.

 

Nažalost, dio krivnje pada i na vas (mogu shvatiti godine i neiskustvo) jer je npr. u Osijeku Upravni odjel produžavao rok sa 1. srpnja prošle godine, na rok za dostavu potrebne dokumentacije do 1. ožujka 2015, što su prenijeli svi mediji.

 

No, u slučaju odbijanja žalbe, vi još uvijek možete podnijeti novi zahtjev za legalizacijom, doduše po strožim uvjetima (usklađenost sa prostornim planom), ali bar niste "bacili" novce na potrebnu dokumentaciju u prvom zahtjevu, koju će te svakako morati dostaviti u novom zahtjevu.

 

Lp&sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija