Jump to content

Obiteljska mirovina - proces i naknada?


Zodiax

Preporučene objave

Naime, početkom mjeseca sam predao potrebne papire za ostvarivanje prava na obiteljsku mirovnu, ali kako tada još nije bilo pravomoćno rješenje o nasljedstvu, rekli su mi da ga predam nakon što bude ovjereno. Ali da za cca. mjesec dana mogu očekivati da to bude gotovo, jer to inače toliko traje.

 

Sad, pravomoćnost je jučer zaključena i ja sam predao potrebnu kopiju dokumenta HZMO-u, da bi mi rekli da mogu to očekivati za mjesec-dva da bude sve gotovo i da počnu uplate.

 

Mene sad zanima koliko uistinu traje taj proces i kada mogu očekivati da se sve to riješi.

 

Drugo pitanje - na zahtjevu za obiteljsku mirovinu je naznačeno da zahtjevam pravo na nju od petog mjeseca, 1.5. da budem precizniji, jer sam već tad ostvarivao uvjete za primanje. Jel to znači da će mi oni uplatiti zaostatke za peti, šesti, sedmi i osmi mjesec?

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime, početkom mjeseca sam predao potrebne papire za ostvarivanje prava na obiteljsku mirovnu, ali kako tada još nije bilo pravomoćno rješenje o nasljedstvu, rekli su mi da ga predam nakon što bude ovjereno. Ali da za cca. mjesec dana mogu očekivati da to bude gotovo, jer to inače toliko traje.

 

Sad, pravomoćnost je jučer zaključena i ja sam predao potrebnu kopiju dokumenta HZMO-u, da bi mi rekli da mogu to očekivati za mjesec-dva da bude sve gotovo i da po

 

pravo na obiteljsku mirovinu je zakonsko pravo. imaju ga udovac ili udovica ako ispunjavaju zakonske odredbe (50 godina ili mlađi a radno nesposobni). imaju malodobna djeca i djeca koja se školuju (do 26. godine). pravo na obiteljsku mirovinu nije nasljedstvo. pravomoćno rješenje o nasljeđivanju nije bitno.

pravo na obiteljsku mirovinu stječe se podnošenjem zahtjeva . pravo se priznaje najranije od dana smti osiguranika iz kog se pravo stiče.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija