Jump to content

ostavinska i nužni dio


Teletabis Prodaja

Preporučene objave

Umro mi je otac,pokrenula sam ostavinsku.otac je imao nas dvije kćeri iz braka i poslije u vanbračnoj zajednici treću kćer.Postoji stan očev u kojem živi njegova treća kći.Tata je zadnju godinu živio sa tom ženom u njenom stanu,nepokretan.Postoji polovina zemljišta koje mi je otac darovao za svog života.Sestra i ja neznam šta će biti,dali postoji oporuka ili drugo.Koja su nam prava?Sve 3 kćer i ta žena imamo po četrvrinu?Moji roditelji su se razveli,stekli kuću u braku i zemlju,razvodom dobili svako svoj stan(mama svoj,tata svoj).Maminu polovinu zemlje smo nasljedile,a tu tatinu-mogu sad sestra tražiti natrag(darovano prije godinu dana)?Nužni dio imamo pravo automatski ili moramo tražiti tužbom.Kako mogu saznati vlasnika tatinog stana?Sa smrtnim listom odem u gruntovnicu?Jer jedino to imam,kao dokument.Može li nas –iz braka-dvije sestra ta vanbračna žena isključiti kao nasljednike?Šta mi savjetujete?Jer ona ne razgovara uopće s nama?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nema oporuke, pravilo je jasno - na jednake dijelove nasljeđujete, vi, sestra, polusestra i izvanbračna supruga oca.

 

Ako ima oporuke kojom biste vi i sestra bile "oštećene", možete potraživati nužni dio, ali ovdje ste vi konkretno u lošijoj poziciji, jer ste već darovanjem dobile polovicu jedne nekretnine, a nužni dio na koji biste imala pravo iznosio bi 1/8 ostavine, što je sasvim moguće da ste dobili kroz ovo darovanje. Kod izračuna nužnog dijela uračunava se i dar(ovi) učinjen(i) za vrijeme života ostavitelja.

 

Ako pak je otac sa izvanbračnom suprugom ili polusestrom sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju, tada ste "izvisili", jer taj ugovor isključuje nasljedno pravo u cijelosti, uključujući i pravo na nužni dio. Osim ako ga osporite, što je vrlo, vrlo teško.

 

Što se Gruntovnice tiče, ZK su javne knjige, tako da možete dobiti uvid u iste i vidjeti tko je trenutno upisani vlasnik.

 

Treba imati na umu kako izvanbračna supruga oca može tražiti i izdvajanje iz ostavine njenog udjela u (izvan)bračnoj stečevini stečenoj sa ocem za vrijeme trajanja te zajednice (ako je što stečeno zajedničkim radom).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija