Jump to content

kupovina kuće bez građevinske dozvole


kraljicca

Preporučene objave

Kupila bi kuću koja nema građevinsku ali je legalizacija završena.Nije upisana u katastar ni u zemljišne knjige ima samo rješenje o izvedenom stanju i geodetski elaborat.Tvrdi da upis traje do 3 mjeseca i košta oko 3000 kuna i da je bolje da to obavi novi vlasnik.Sad mene zanima s obzirom da su papiri nepotpuni u slučaju da ja kupim kuću što dalje i koliki će to biti ukupni trošak.Kako mogu uopće provjeriti stvarne dozvole za kuću.Dali se uopće odlučiti na kupovinu takve nekretnine.Kuća se nalazi kod Brezovice ima 140 m2 i 700 m2 okučnice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovama ako je kuča legalizirana i ima rješenje o izvedenom stanju pravomočno to znači da ima sve akte pravomočnosti ,građevinska i uporabna dozvola

što se tiče gedetskog elaborata on dođe od 2000 do 3000 tis.kuna može se ucrtati i naknadno nije definirano vrijeme. ako hoćete jos provjeriti papire možete otiči u županiju u odjel za građenje i prostorno uređenje .poz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovama ako je kuča legalizirana i ima rješenje o izvedenom stanju pravomočno to znači da ima sve akte pravomočnosti ,građevinska i uporabna dozvola

što se tiče gedetskog elaborata on dođe od 2000 do 3000 tis.kuna može se ucrtati i naknadno nije definirano vrijeme. ako hoćete jos provjeriti papire možete otiči u županiju u odjel za građenje i prostorno uređenje .poz

 

S obzirom da mi je ovo prva nekretnina koju kupujem i stvarno neznam kako i šta trebam zanima me s obzirom da ne postoji vlasnički list dali ja mogu sa rješenjem(kopijom) o izvedenom stanju otići u odjel za građenje i prostorno uređenje i provjeriti papire.Ja sam prodala stan i kupac je po broju sa vlasničkog lista provjerio nekretninu pa je to bilo jednostavnije a ja nemogu dobit na uvid ništa osim tog rješenja o izvedenom stanju.Gdje ja onda nakon kupovine rješavam ostatak papirologije odnosno geodetski elaborat kojeg vjerojatno po tome nema?I dali je to sve da se može kuća upisati u katastar i zemljišne knjige ili trebam još nešto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da mi je ovo prva nekretnina koju kupujem i stvarno neznam kako i šta trebam zanima me s obzirom da ne postoji vlasnički list dali ja mogu sa rješenjem(kopijom) o izvedenom stanju otići u odjel za građenje i prostorno uređenje i provjeriti papire.Ja sam prodala stan i kupac je po broju sa vlasničkog lista provjerio nekretninu pa je to bilo jednostavnije a ja nemogu dobit na uvid ništa osim tog rješenja o izvedenom stanju.Gdje ja onda nakon kupovine rješavam ostatak papirologije odnosno geodetski elaborat kojeg vjerojatno po tome nema?I dali je to sve da se može kuća upisati u katastar i zemljišne knjige ili trebam još nešto?

 

 

 

znaci kupac vam mora dati na uvid gruntovni izvodak koji se vadi u gruntovnici i gore je navedena katastarska opčina ,čestica, nekretnine i pazite da nema kakvog tereta na nekretnini treba pisati nema tereta.gore na vlasničkom listu vam stoji vlasnici nekretnine može biti 1/1 a može ih biti i više kod sklapanja kupoprodajnog ugovora svi se moraju potpisati kod javnog bilježnika ,ugovore je najbolje napraviti kod odvjetnika jeftinije je dijelite po pola trosak ugovora. znači kad provjerite sve papire i dogovorite sa prodavateljem cijenu kod odvjetnika napravite ugovore o kupoprodaji možete u ugovor staviti da vam prodavatelj napravi u određeno vrijeme geodetski elaborat na njegov trosak.poz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da mi je ovo prva nekretnina koju kupujem i stvarno neznam kako i šta trebam zanima me s obzirom da ne postoji vlasnički list dali ja mogu sa rješenjem(kopijom) o izvedenom stanju otići u odjel za građenje i prostorno uređenje i provjeriti papire.Ja sam prodala stan i kupac je po broju sa vlasničkog lista provjerio nekretninu pa je to bilo jednostavnije

 

 

Kupujete mačka u vreći!Rješenje o izvedenom stanju nije nikakav dokaz vlasništva nad tom kućom!

 

Trebate se zapitati koji je razlog da vam taj prodavatelj kako 'pod hitno' želi uvaljati tu nekretninu.

 

Niti jedan odvjetnik vam neće reći da je takva kupnja siburna. Postoji bezbroj

 

a ja nemogu dobit na uvid ništa osim tog rješenja o izvedenom stanju.Gdje ja onda nakon kupovine rješavam ostatak papirologije odnosno geodetski elaborat kojeg vjerojatno po tome nema?I dali je to sve da se može kuća upisati u katastar i zemljišne knjige ili trebam još nešto?

 

Rješenje o izvedenom stanju je dokaz da je građeivna legalna. Taj papir uopće ne govori tko je vlasnik te nekretnine. Nema nikakvog jamstva da će se uopće kuća moći upisati u gruntovnicu. To ovisi o tome tko je vlasnik zemljišta, je li kuća možda prešla među, itd.

 

Nadalje, možda taj koji vam prodaje kuću ima dugove, pa će u međuvremenu neki vjerovnik upisati teret.

Kuća može biti i bračna stečevina, pa će bračni partner ( ili bivši partner ukoliko su razvedeni) potraživati i dobiti dio kuće koju ste kupili.

 

I za takvu kupoprodaju trebate imati i energetski certifikat.

 

 

Ja takvu nekretninu ne bi kupio ni u pola cijene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bez vlasničkog lista za kuću (ili barem za zemljište na kom je kuća) nebi ni razmišljao o kupovini.

ni kao dar je ne bi primio. porez se mora platiti po zaključenju kupoprodajnog ugoviora i to porocijeni poreznog tijela(nije bitno što kućanije legalna). dali se možete upisati kao vlasnik????? dali ima kakvih skrivenih troškova?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kupujete mačka u vreći!Rješenje o izvedenom stanju nije nikakav dokaz vlasništva nad tom kućom!

 

Poštovana Kraljice,

poštovani Felixx i Bovu su potpuno u pravu.

 

Želio bih samo pojasniti vama i drugima koje zanima što je Rješenje o izvedenom stanju.

 

Rješenje o izvedenom stanju izdaje Ured državne odnosno gradske uprave nakon što utvrdi da su zadovoljeni svi uvjeti predviđeni Zakonom o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama. Ono se može izdati ako je utvrđeno da su uz Zahtjev priloženi i svi potrebni dokumenti, te nakon što je očevidom na terenu utvrđeno da je arhitektonska snimka, odnosno snimka izvedenog stanja u skladu s izvedenim stanjem zgrade te da je plaćena Naknada za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru (odnosno prvi obrok u slučaju obročne otplate).

 

Istim zakonom propisan je obavezni sadržaj izreke rješenja, kao i sastavni dio rješenja.

Takva izreka rješenja o izvedenom stanju obvezno sadrži samo:

–utvrđenje da se zgrada ozakonjuje, odnosno da se ozakonjuju radovi izvedeni u svrhu promjene namjene, promjene broja funkcionalnih jedinica ili sl.,

–popis i opis građevina koje nisu zgrade, a ozakonjuju se zajedno sa zgradom, ako takvih ima,

–ime katastarske općine i broj jedne ili više katastarskih čestica na kojima je zgrada izgrađena,

–podatak o stupnju dovršenosti zgrade, odnosno radova (završena zgrada ili nezavršena zgrada),

–podatke o zgradi, odnosno radovima s obzirom na način smještaja na katastarskoj čestici, odnosno česticama (slobodnostojeća, poluugrađena ili ugrađena) i njezinoj zahtjevnosti (zahtjevna zgrada, manje zahtjevna zgrada, jednostavna zgrada ili pomoćna zgrada), namjenu za koju se zgrada koristi, vanjsku veličinu zgrade (visinu, dužinu i širinu), broj i vrstu etaža, broj i vrstu funkcionalnih jedinica i oblik krova.

 

Dakle, preduvjet za izdavanje Rješenja o izvedenom stanju nije (znaći da ne mora biti) uređeno vlasništvo na čestici/ama na kojima se nalazi objekt za koji se traži ozakonjenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad kaže da ima izvadak iz gruntovnice što mi taj dokument garantira.?Tu navodno piše da je nekretnina bez tereta i da su vlasnici ona i muž.Nisam se još odlučila za kupovinu te kuće dogovaramo mailom i naravno da ću tražiti papire na uvid i provjeriti iste.Vidim da joj se žuri jer me svaki dan pita što smo odlučili.Dali mogu ja kao recimo budući kupac provjeriti ko je vlasnik zemljišta i kuće u gruntovnom?Kako spriječiti da mi se netko ne ovrši na kući prije kupovine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali mogu ja kao recimo budući kupac provjeriti ko je vlasnik zemljišta i kuće u gruntovnom?

 

Naravno, ako vam je poznat broj katastarske čestice (taj bi vam podatak prodavatelj trebao reći), a možete provjeriti i on-line na http://e-izvadak.pravosudje.hr/pretraga-zk-ulozaka.htm

 

Nadalje, ako vam je poznato gdje je nekretnina, možete i sami naći br.kat.čestice na http://geoportal.dgu.hr/#/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Našla sam po čestici zemljište piše oranica.Ali ne piše ništa za kuću kako može vlasnik dokazati da je kuća njegova kad nije upisana u katastar ni u zemljišne knjige niti su njih dvoje prijavljeni na toj adresi.Vidljiva je na ortofoto karti mislim iz 2011 ali je nakon toga nadograđena sa dvije prostorije uz kuću.Na posjedovnom listu piše oranica a pod upisane osobe piše Dio susjed koji je pretpostavljam prodao njima tu oranicu i njih dvoje sa napomenom veze gdje se vidi da je izvršena promjena.Dali bez izlazka geodeta i upisa u zemljišne knjige uopće može u prodaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Našla sam po čestici zemljište piše oranica.Ali ne piše ništa za kuću kako može vlasnik dokazati da je kuća njegova kad nije upisana u katastar ni u zemljišne knjige niti su njih dvoje prijavljeni na toj adresi.Vidljiva je na ortofoto karti mislim iz 2011 ali je nakon toga nadograđena sa dvije prostorije uz kuću.

 

To vam je upravo situacija kakvu sam pretpostavio.

Vi u stvari kupujete njihovo obećanje 'da je sve u redu'. Bez ikakvog stvarnog jamstva.

Ta kuća je čak dograđivana nakon 2011. godine - dakle čak je i legalizacija upitna.

 

Kad sam napisao da 'takvu nekretninu ne bih kupio ni u pola cijene' to podrazumjeva da bih sve do u detalje istražio vlasništvo, sve dokumente, provjerio koliko mogu osporava li itko vlasništvo, provjerio materijalno stanje prodavatelja i razloge zbog kojih prodaju (da nemaju dugove, jer dugovi = moguće ovrhe!). Pritom uzmite u obzir da se takvim stvarima bavim već više od dvadeset godina, i samo na svoje ime sam kupio/prodao (i gradio, dograđivao) više od 50 raznih nekretnina. Ali pred 20 godina je većina nekretnina bila takva, i to je bio način da se riskira i dobro zaradi.

Pa kad vam netko poput mene kaže da bi se na ovakvu nebretninu danas ne bi ni osvrnuo, onda dobro razmislite.

 

 

 

Na posjedovnom listu piše oranica a pod upisane osobe piše Dio susjed koji je pretpostavljam prodao njima tu oranicu i njih dvoje sa napomenom veze gdje se vidi da je izvršena promjena.

 

Ako sam dobro razumio - u gruntovnici je ta nekretnina još uvijek u suvlasništvu sa susjedom koji je to prodao?

 

Razumijete li da je rješavanje vasništva i upis kuće (čak i da se to može napraviti) proces koji traje godinama. Za to vrijeme, njima sjedne kakva ovrha na tu kuću koju ste tek upisali i što onda?

 

Dali bez izlazka geodeta i upisa u zemljišne knjige uopće može u prodaju?

Ne može čak ni ako nema energetski certifikat. Za energetski cerifikat trebate građevinsku dozvolu ( uporabnu)... Za to pak trebate čisto vlasništvo.

 

Mogu ja vama sada 'prodati' Banske dvore. Dajem časnu pionirsku riječ da je moj praprapradjed tamo imao neku nekretninu, i da je to moje - "samo treba srediti neke papire". Dajte nofce, a ovo sve drugo bumo sredili - nikad.

Kad zemem nofce, brigo moja...

 

Razumijete?

To vam je otprilike iskarikaturirano što oni vama prodaju. I kako će biti kad date veći dio novca.

 

 

Zapitajte se - zašto se prodavateljima tako žuri, da vas pritišću?

Mislite da ih pet drugih potencijalnih kupaca vuće za rukav?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam svima na pomoći sad su stvari puno jasnije.Iz postoječij dokumenata koje sam dobila na uvid stoji da je zemljište od troje vlasnika i očito nije napravljena parcelizacija jer je parcela 2500 m2 a ja kupujem kao 950 m2.Dok se podatci u katastru i u zemljišnim knjigama ne usklade nema prodaje.Kuća ima četiri vlasnika i nije ucrtana nigdje.Dok geodet ne obavi svoj posao od toga ništa.Odnosno kad sredi papire i uskladi zemljišne knjige i katastar može mi se javiti.Žalosno kako ljudi nemaju pojma o svojoj nekretnini ili ne žele imati pojma.Ja sam prodala svoj stan sa svim urednim papirima napravila certifikat nakon sklopljenog ugovora i dobivenog novca i nije me ugovor obavezao za sve to samo želim biti fer i hodati slobodno po ovom svijetu.A ništa tražim dalje pa netko sigurno prodaje kuću sa urednim papirima.Nadam se.Hvala još jedanput svima.pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija