Jump to content

Oduzimanje prednosti kod pretjecanja


Maniaxx

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Danas sam se kretao autom van naseljenog mjesta po običnoj cesti na kojoj nije bilo ograničenja brzine prometa. Na velikoj ravnoj dionici (cesta između Sukošana i Biograda n/m) sam krenuo u pretjecanje auta ispred mene. Osim mene i tog auta na cesti nije bilo nikoga drugoga. Za vrijeme dok sam pretjecao auto, vozač tog auta je upalio žmigavac kao da planira skrenuti ulijevo, i nedugo nakon toga je usporio i skrenuo ulijevo i tako mi presjekao put. Ja sam prvo usporio a onda i kočio, ali nisam ga mogao izbjegnuti (vozio sam oko 80 km/h) i udario sam ga.

Skretanje ulijevo je bilo u nekakav odvojak, znači ne u raskrižje, nego "izlaz" koji je označen sa znakom "uskličnikom", koji se vidi ovdje:

https://www.google.hr/maps/@44.0285072,15.3459098,3a,75y,147.18h,69.68t/data=!3m6!1e1!3m4!1sCr8yKAoeBcuAPnxLEp-V0Q!2e0!7i13312!8i6656

 

Kako sam bio uvjeren da smo i ja i drugi vozač bili u prekršaju, nismo zvali policiju. Moje pitanje je - tko je kriv za ovu nesreću, i ako smo krivi obojica, kako da to riješimo sa osiguranjem?

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Kako sam bio uvjeren da smo i ja i drugi vozač bili u prekršaju, nismo zvali policiju. Moje pitanje je - tko je kriv za ovu nesreću, i ako smo krivi obojica, kako da to riješimo sa osiguranjem?

 

Pred zakonom, kriv je onaj vozač koji je radnju započeo nakon prvoga. Dakle, ako je vozač ispred vas uključio pokazivač smjera prije nego ste počeli pretjecanje, vi ste krivi, i obrnuto.

U praksi, to ne možete dokazati, i ako prijavite obojica ćete dobiti kaznu za prouzročenje prometne nezgode.

 

Osiguravateljma takva praksa odgovara ( u stvari, oni prikriveno lobiraju za takvo tumačenje) jer tada nikome ne moraju isplatiti štetu - osim ako imate kasko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napravili smo europsko izvješće o nezgodi sa skicom na kojoj se vidi da sam ja bio u traci za pretjecanje kad je drugi vozač skrenuo bez da je provjerio pretiče li ga netko. Mislite li da to može išta značiti?

Šteta na mom autu je puno veća nego na autu drugog vozača, pa pretpostavljam da bi bilo idealno da drugi vozač prizna krivnju i njegovo osiguranje plati moju štetu, a ja mu nadoknadim gubitak bonusa i njegovu štetu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šteta na mom autu je puno veća nego na autu drugog vozača, pa pretpostavljam da bi bilo idealno da drugi vozač prizna krivnju i njegovo osiguranje plati moju štetu, a ja mu nadoknadim gubitak bonusa i njegovu štetu?

 

Ako on prizna krivnju, to je druga priča.

Ali opet, ne znači da će osiguravatelj isplatiti štetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost izgleda da drugi vozač ne želi priznati krivnju, i tvrdi da sam ja prebrzo vozio. Ja mislim da nisam i da se to vidi na autima (minimalni udarac na oba auta). Pitanje - mogu li procjenitelji iz osiguranja procjeniti brzinu u trenutku udarca ili bi za to trebao zvati policiju da napravi naknadno vještačenje nesreće?

Ako zovem policiju, da li policija naplati naknadni izlazak i vještačenje, i ako da, kome?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija