Jump to content

alimentacija


ivana74

Preporučene objave

molim vas za informaciju. Majka sam dvoje maloljetne djece i razvedena od prije godinu dana. Otac je uplatio svega dvije alimentacije. Više ne radi i prebacio je stan na roditelje i nema na sebi ništa od imovine. Pravomoćna presuda stoji na Fini, ali on ne otvara račune niti radi. Ljubazno molim za savjet koji su daljni postupci. Da li se ide na baku i djeda prvo, pa onda prema CZSS za privremeno uzdržavanje ili već kako?

 

još jednom vas molim za odgovor oko postupka i tijeka naplate u ovoj situaciji. puno vam hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se ne mozete naplatiti ovrhom a alimentaciju ne placa 6 mjeseci ili dulje imate pravo zatraziti privremeno uzdrzavanje od Centra koje ce trajati najdulje 3 godine. Posto je ocito rijec o osobi koja ce pokusati izbjeci placanje svim raspolozivim sredstvima, podnesite i kaznenu prijavu drzavnom odvjetnistvu za neplacanje alimentacije pa ako ce htjeti izbjeci kazneni progon morat ce vam barem nesto uplatiti. Ne znam u kakvim ste odnosima s njegovim roditeljima i da li oni njemu svjesno pomazu u izbjegavanju placanja ali razgovor sa njima ili ostro pismo upuceno od odvjetnika pred tuzbu ce mozda imati bolji efekt da stisnu lijencinu od svoga sina da se zaposli i preuzme svoje obaveze prema djeci......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam Mario na odgovoru. Svjesno ne plaća on, a vjerujem da ima i podršku roditelja koji i nisu siromašni. Neprestano govori da on neće meni plaćati. Ispada da plaća meni, a ne za djecu. Samo me jš zanima da li se prije nego zatražim od centra privrmeno uzdržavanje treba ići ovrhom na baku i djeda ili se može odmah ići prema centru? Ne znam kakvi su koraci....još jednom puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako 6 mjeseci niste uspjeli naplatiti alimentaciju imate pravo na uzdrzavanje od centra i placat ce vam oni pola iznosa do tri godine. Ovrha bakama i djedovima ne ide automatski nego za to morate podnijeti tuzbu....Ja osobno na vasem mjestu bi prvo trazio uzdrzavanje od centra jer ce ga onda i oni tuziti za taj iznos koji moraju platiti vama. Istovremeno bi ga kazneno prijavio drzavnom odvjetnistvu jer je neisplata alimentacije kazneno djelo pa da ga i oni stisnu. Tuzba prema djedu i baki bi mi bila zadnja opcija a prije tuzbe bi ih svakako upozorio pismeno sta ce im se dogoditi ako ne utjecu na svog sina da se zaposli i izvrsi obaveze koje ima prema svojoj djeci....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani, zamolila bih vam za informaciju ako možete pomoći.. Moja suprug ima djete (6godina) iz izvanbračne zajednice, a u braku imamo jedno zajedničko djete, on je ostao bez posla i unazad 5 mjeseci nije uplatio niti jednu ratu alimentacije koja mjesečno iznosi 800kn, a do tada je sve redovito uplaćivao, i ima namjeru uskoro podmiriti dugovanje. Redovito se viđa sa djetetom i dolazi i k nama, tako da nemamo namjeru izbjegavati plaćanje i pod obavezno nam je podmiriti čim prije zaostatke. e sad, obzirom da ga bivša ne želi tužiti, iako se prijeti tužbom, ali nije do sada ništa poduzela jer ga još voli... Mene zanima, da li ona može na sudu tražiti da se mene tereti za plaćanje alimentacije? Znam da može roditelje, znači baku i djeda, ali neznam da li može mene? zahvaljujem vam se unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija