Jump to content

dvostruka isplata doprinosa i problem obračuna poreza


corinne

Preporučene objave

Pozdrav!

Radila sam na pola radnog vremena u firmi koja se zatvorila prosli mjesec tako da sam sad dobila posljednju plaću. Uz redovnu plaću obećali su nam isplatiti još tri plaće umjesto otpremnine na koju nemamo pravo jer nismo dovoljno dugo u radnom odnosu. Na račun je sjeo iznos koji ne odgovara bruto plaći nego je gotovo dvostruko manji. Razlog tomu je plaćanje doprinosa i oporezivanje. Napominjem da sam na isti dan dobila redovnu plaću i ove tri ekstra. Kako mi je redovna plaća manja od minimalca, ne oporezuje se, ali se normalno izdvaja za doprinose. No ove tri plaće su oporezane sa porezom od 12% i 25% i to na puni iznos a ne na iznos umanjen za 2600 kn koliki je osobni odbitak, i k tome su mi i tu uzeli iznose za doprinos.

Jesam li "potrošila" svoje pravo na osobni odbitak primajući normalnu plaću ovaj mjesec?

Da li je moguće da mi isti poslodavac, isti dan, na različite platne liste isplati plaću i da za obje mora platiti doprinos?

I posljednje, da li se naknada za neiskorišteni godišnji odmor također umanjuje izdacima za doprinose?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Radila sam na pola radnog vremena u firmi koja se zatvorila prosli mjesec tako da sam sad dobila posljednju plaću. Uz redovnu plaću obećali su nam isplatiti još tri plaće umjesto otpremnine na koju nemamo pravo jer nismo dovoljno dugo u radnom odnosu. Na račun je sjeo iznos koji ne odgovara bruto plaći nego je gotovo dvostruko manji. Razlog tomu je plaćanje doprinosa i oporezivanje. Napominjem da sam na isti dan dobila redovnu plaću i ove tri ekstra. Kako mi je redovna plaća manja od minimalca, ne oporezuje se, ali se normalno izdvaja za doprinose. No ove tri plaće su oporezane sa porezom od 12% i 25% i to na puni iznos a ne na iznos umanjen za 2600 kn koliki je osobni odbitak, i k tome su mi i tu uzeli iznose za doprinos.

Jesam li "potrošila" svoje pravo na osobni odbitak primajući normalnu plaću ovaj mjesec?

Da li je moguće da mi isti poslodavac, isti dan, na različite platne liste isplati plaću i da za obje mora platiti doprinos?

I posljednje, da li se naknada za neiskorišteni godišnji odmor također umanjuje izdacima za doprinose?

 

podnesi poreznu prijavu i vratit će ti dio poreza (ako ima zakonske osnove).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Poslodavac u ožujku 2015. godini isplaćuje radniku plaće za siječanj i veljaču 2015. godine.

Porez na dohodak obračunava se od porezne osnovice koju se dobije tako da se zbroje plaće za oba mjeseca, s time da se priznaje samo jedan mjesečni odbitak."

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Prirucnici_brosure/Place_161nova.pdf

str.18

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija