Jump to content

Povrat uloženih sredstava


kbszeljko

Preporučene objave

Po običaju ne znam gdje bi stavio ovu temu,pa molim admina da ju preusmjeri,a ne da ju obriše.

Imam sina staroga 37 godina,koji je otišao u inozemstvo raditi još prije deset i više godina.Ovdje u Hrvatskoj je radio par godina i u Reifeisen fondu nakupio cca 22.000 kn.

Tu kod nas u Hrvatsku se neće nikada više vratiti sigurno i sada ga zanima ima li ikakvih mogućnosti da iz toga fonda,za drugi stup povuče svoje novce nazad, budući mu više sigurno nikada neće trebati.

Lijepo molim sve znalce naših propisa pravnih da mi pokušaju pomoći da djetetu dam uputstvo,budući su to ipak lijepi novci koje bi mogao lijepo iskoristiti,pa sam iznad svega zahvalan na bilo kakvome zaključku-uputi.

 

Željko

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trenutno nema povlačenja.Kad bude išao u mirovinu imat će hr mirovinu iz I i II stupa.

 

oPROSTITE MI,ALI JA ZNAM DA SLUŽBENO NEMA POVLAČENJA TIH SREDSTAVA,ALI ME ZANIMA IMA LI IKAKVA MUČKA,KAKO TO U NAŠEMU ZAKONU OBIČNO IMA,BUDUĆI SU RAĐENI DA SE S NJIMA MOŽE MUČKATI,PA DA SE TA SREDSTVA IPAK POVUKU.

nJEMU NIKADA NEĆE TREBATI MIROVINA IZ DRUGOGA STUPA IZ hRVATSKE I NE PLANIRA SE VIŠE NIKADA VRATITI U hRVATSKU-ŠTO ZNAĆI DA ĆE MU TI NOVCI JEDNOSTAVNO PROPASTI.

na kraju mi oprostite ovako starome što sam pisao velikim slovima-nije bila namjera ni vikati niti vrijeđati.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

radi se o II mir stupu?

moguć je prijenos sredstava iz jednog u drugi mirovinski stup.

pretpostavljam da sin u inozemstvu negdje legalno radi, pa tako i sebi uplaćuje mirovinsko i socijalno..

Kako se usklađujemo s evropom, tako se usklađuje i pravna praksa.

Vjerojatno će sin moći novčana sredstva prebaciti u drugi mirovinski fond (u državi gdje radi), ali kod toga prijenosa se obični prvi fond naplaćuje s 5-10% naknade.

Ako bi se radilo o istom fondu (istoj tvrtki) - u drugoj državi- tada bi se prijenos sredstava u principu trebao izvršiti bez naplaćivanja naknada..

 

Dakle, sin bi trebao pitati u svojem mirovinskom fondu ( u državi gdje živi, radi i uplaćuje) da li je moguće prenijeti sredstva iz mir.fonda iz druge države (RH).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moguć je prijenos sredstava iz jednog u drugi mirovinski stup.

Samo u slučaju

 

"Sukladno Zakonu o obveznim mirovinskim fondovima (Narodne novine, 19/14) omogućen je izlaz iz II. stupa mirovinskog osiguranja za one osiguranike koji su u ovaj oblik osiguranja ušli dobrovoljno.

 

Radi se o osiguranicima koji su danom uspostave obveznog mirovinskog osiguranja prema Zakonu o mirovinskom osiguranju imali između 40 i 50 godina, te su odabrali svoj obvezni mirovinski fond na šalteru REGOS-a."

 

Vjerojatno će sin moći novčana sredstva prebaciti u drugi mirovinski fond (u državi gdje radi), ali kod toga prijenosa se obični prvi fond naplaćuje s 5-10% naknade.

Ako bi se radilo o istom fondu (istoj tvrtki) - u drugoj državi- tada bi se prijenos sredstava u principu trebao izvršiti bez naplaćivanja naknada..

.

Riješio čl.97 http://www.zakon.hr/z/708/Zakon-o-obveznim-mirovinskim-fondovima
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija