Jump to content

Oporuka nužni dio, mi/oni


Varija

Preporučene objave

Nas tri kćeri iz prvog braka po očevoj opruci nasljeđujemo zajedno (naglasio je da je to naš nužni dio):

  • 1 stan (iznajmljen studentima)
  • nešto novca

Na koji će način to doći u naše vlasništvo?

 

Otac je za života darovao supruzi i dvojici sinova, svakome po jedan stan (ukupno 3).

Možemo li tražiti povrat tih darovanja, jer ono što mi dobivamo kao nužni dio je mizerno prema njihovom?

 

Kako se dijele sve pokretnine i nekretnine koje nisu navedene u oporuci, a glase na pok. oca ili u tome ima udio npr. 1/2, 1/4?

 

Kako možemo znati da li je otac imao u vlasništvu još nekretnina (ne znamo ZK uložak) i pokretnina?

 

U ostavinskoj masi naveden je stan, u kojem ne stanuju (ali su vlasnici po 1/4 otac, mačeha i dva sina).

Kako taj stan nije spomenut u oporuci kako se ta očeva 1/4 dijeli?

 

Da li možemo potraživati dio, kao bračnu stečevinu oca, sa bankovnih računa mačehe i onih gdje su ona i sinovi oponumočenici na očevim računima?

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nas tri kćeri iz prvog braka po očevoj opruci nasljeđujemo zajedno (naglasio je da je to naš nužni dio):*.1 stan (iznajmljen studentima)*.nešto novcaNa koji će način to doći u naše vlasništvo?

na način da se to utvrdi pravomoćnim rješenjem u nasljeđivanju,temeljem kojeg se vrši upis.

Možemo li tražiti povrat tih darovanja, jer ono što mi dobivamo kao nužni dio je mizerno prema njihovom?

samo ako vaš nasljeđeni dio nije jednak nužnom dijelu.

Kako se dijele sve pokretnine i nekretnine koje nisu navedene u oporuci, a glase na pok. oca ili u tome ima udio npr. 1/2, 1/4?

na jednake dijelove između svih nasljednika

Kako možemo znati da li je otac imao u vlasništvu još nekretnina (ne znamo ZK uložak) i pokretnina?

provjerite u z.k.uredu po imenu ako već neznate oznake nekretnina,no jednom doneseno rješenje o nasljeđivanju neznači da se naknadno pronađena imovina umrlog nemože nasljeđivati
Kako taj stan nije spomenut u oporuci kako se ta očeva 1/4 dijeli?
već rećeno,na jednake dijelove između svih nasljednika
Da li možemo potraživati dio, kao bračnu stečevinu oca, sa bankovnih računa mačehe i onih gdje su ona i sinovi oponumočenici na očevim računima?
može,no ukoliko maćeha ospori takav zahtjev,jasno je da bi morali u parnicu.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru!:hvala:

 

Možemo li u navedenom slučaju osporiti oporuku i eventualno predložiti sklapanje nekog sporazuma kojim bi nasljednici uredili svoje odnose?

 

I što ako druga strana ne pristane na takav sporazum, u kakvom smo onda položaju (lošijem/jednakom?).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možemo li u navedenom slučaju osporiti oporuku

niko vam nemože zabraniti da osporavate oporuku,no druga je stvar dali bi u tome na kraju i uspjeli.

sklapanje nekog sporazuma kojim bi nasljednici uredili svoje odnose?

moguće ukoliko postoji dobra volja sunasljednika

što ako druga strana ne pristane na takav sporazum,

postajete suvlasnici u jednakim dijelovima ali samo na imovini koja se nasljeđuje temeljem zakona.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, hvala, ali buni me to (dobila sam različite savjete) što ako jednom osporim oporuku (ovjereno od jb) i do tog eventualnog sporazuma nasljednika ne dođe, znači da sam u gorem položaju jer više neću imati pravo na ono što bi mi po toj oporuci pripalo, već samo na zakonsko nasljeđivanje, jesam dobro shvatila?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uzmimo primjer da nasljednici (tri kćeri) izjave da nisu suglasni s oporukom iz xy razloga te predlažu da se ostavinska masa podijeli sporazumno, kako bi se izbjeglo dugotrajno parničenje.

 

Drugi dio nasljednika (maćeha i sinovi) kažu da ne prihvaćaju mogućnost sporazuma. Gdje su onda u tom slučaju kćeri nasljednice, ako su izjavile (i ovjerile kod jb) da ne priznaju oporuku? U slučaju da taj pokušaj sporazuma propadne, ne mogu više dobiti ono što im je prema istoj određeno, ili? I predstavlja li tada ta izjava o nepriznavanju oporuku - nasljedničku izjavu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko u ostavinskom postupku osporite oporuku,sud prekida postupak i donosi rješenje kojim vas upućuje da u ostavljenom roku pokrenete parnicu.

Ukoliko u parničnom postupku vaš zahtjev bude odbijen kao neutemeljen,oporuka ostaje na snazi i imovina se dijeli kako to stoji u oporuci.

Ako nemate osnov za pobijanje oporuke u smislu njene valjanosti,moj vam je savjet da se okanete parničenja jer rizikujete pitanje prouzročenih parnični troškova,no svakako da je to vaša odluka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mi isto ne bismo u parnicu zbog vremena i troškova, ali dobili smo savjet da postupimo na način da se ne složimo s oporukom i pokušamo riješit sporazumno. Što zvuči krasno u teoriji, samo nam nisu rekli što u slučaju ako ta solucija propadne, već samo da uvijek ponovno možemo priznati oporuku. Navedeno mi zaista nema smisla ako smo prethodno rekli da se s istom ne slažemo, zbog toga mi je zbrka više, pa postavljam sto pitanja jer se ne bih htjela zeznut...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Navedeno mi zaista nema smisla ako smo prethodno rekli da se s istom ne slažemo, zbog toga mi je zbrka više
pa nebi imalo smisla ukoliko(što se graniči sa ludošću)bi se vaše osporavanje oporuke protumačilo kao odricanje,no negativni ishod parnice po vas nemijenja učinke oporuke u smislu da ste i vi oporučni nasljednici.

Znači,samo ukoliko bi vi kao nasljednici dali izjavu da priznajte oporuku valjanom te da ste suglasani da se

nasljedstvo podijeli po oporuci, a ujedno se prihvatite nasljedstva koje vam pripada na temelju zakona,tad više nebi mogli s uspjehom prigovoriti ni u žalbi ni u naknadnoj parnici da je ostaviteljeva oporuka ništava,u kojem smislu je i odluka Županijskog suda u Dubrovniku, Gž-576/02, od 27. I. 2005.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mi isto ne bismo u parnicu zbog vremena i troškova, ali dobili smo savjet da postupimo na način da se ne složimo s oporukom i pokušamo riješit sporazumno.

 

Kako da najbolje postupite ovisi o činjenicama koje nama ovdje niu poznate.

Prva stvar je koja je vrijednost tog vašeg stana u odnosu na ostalu imovinu.

Ako su sva četiri stana podjednake vrijednosti , obdnosno ako vaš stan čini približno četvrtinu vrijednosti ostavine, onda ste namirene u nužnom dijelu.

 

Uzmite u obzir da bi vaša maćeha mogla postaviti pitanje bračne stečevine, pa bi se eventualno dio imovine koja je ušla u ostavinu kao očeva imovina mogao smatrati maćehinom bračnom stečevinom i biti izdvojen iz ostavinske mase.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija