Jump to content

Pravo prolaza kroz parcelu


traviata

Preporučene objave

molim vas da mi netko pomogne s pravnim savjetom.

Naime radi se o kući i okućnici, kao i sujsednoj kući koja je bila vlasništvo jednog čovjeka. Sada je podjeljeno i ja sam kupila jedan dio a susjed drugi.

Susjed ima put s druge strane ali hoče prolazati kroz moju parcelu ( moj dio je mojojm zalusgom puno uređeniji)jer kada je bio jedan vlasnik naravno da je to bilo moguče.

Put nikada nije bio ucrtan kroz moju parcelu i vlasništvo je 1/1 dali on ima pravo prolaza s obzirom da ima pristup svom dijelu parcele s druge strane, dali ja mogu ograditi svoj dio kuće i okučnice. Hvala Vam lijepa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molim vas da mi netko pomogne s pravnim savjetom.

Naime radi se o kući i okućnici, kao i sujsednoj kući koja je bila vlasništvo jednog čovjeka. Sada je podjeljeno i ja sam kupila jedan dio a susjed drugi.

Susjed ima put s druge strane ali hoče prolazati kroz moju parcelu

 

 

Koliko dugo traje ta situacija?

Kada ste to kupili?

Prolazi li susjed kroz vašu česticu, ili se tome oduvijek protivite?

Kako prolazi - pješice, autom... koliko često?

Koja je adresa njegove i vaše kuće, ima li on uređen kolni ulaz na drugu stranu?

Kako je prijašnji vlasnik koristio ulaz?

 

Jesu li to sada dvije odvojene čestice, svaka sa svojom kućom i vlasništvom 1/1 ili ste suvlasnici?

Jeste li išta od toga definirali u ugovorima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kupila sam prije mjesec dana, susjed nikada nije prolazio kroz moju česticu, moguče je samo pješke, adrese su skroz drugačije, jer svaka ima s suprotne strane prilaz.

Vasništvo je 1/1 definirano kupopradajnim ugovorm a uskoro zovem geometra da mi točno omeđi je nekada je to bila jedna parcela, u biti sada smo u suvlasništvu koje j definirano ugovorom čije je što.Susjed je došao pitat kao hočemo li ga pustit jer mu je lijepši i zgodniji prilaz s moje strane, ( misli se bavit turizmom pa et baš bi tud prolazio)na što ja sam šutila i rekla da ćemo se dogovorit jer sam bila u šoku, tu je moja pogreška , valda sam kategorički trebala odbit, međutim mislim pod hitno ugradit zid i tako ogradit svoju okućnicu i kuću. Hvala Vam!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kupila sam prije mjesec dana, susjed nikada nije prolazio kroz moju česticu, moguče je samo pješke, adrese su skroz drugačije, jer svaka ima s suprotne strane prilaz.

 

Ne dajte mu da prolazi, što prije riješite imovinskopravnu podjelu i stavite ogradu.

 

Susjed je došao pitat kao hočemo li ga pustit jer mu je lijepši i zgodniji prilaz s moje strane, ( misli se bavit turizmom pa et baš bi tud prolazio)na što ja sam šutila i rekla da ćemo se dogovorit jer sam bila u šoku

 

Pitajte susjeda jel možete onda vi parkirati aute na njegovom dvorištu i postaviti tamo dječji bazen - kad će to smetati ovima koji prolaze po vašem dvorištu... da vidite reakciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam puno:spava:

 

Ne dajte mu da prolazi, što prije riješite imovinskopravnu podjelu i stavite ogradu.

 

 

 

Pitajte susjeda jel možete onda vi parkirati aute na njegovom dvorištu i postaviti tamo dječji bazen - kad će to smetati ovima koji prolaze po vašem dvorištu... da vidite reakciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

Kako ste uknjiženi u zemljišnim knjigama za kupljeni dio ? Kako stoji u ugovoru .

Ako u ZK stoji da ste suvlasnik , recimo 50/100 ,ili da vlasnik 1/1 na k.č. ,u prvom slučaju bi značilo da ste suvlasnik u idealnom dijelu 50/100 ,u tom slučaju bi trebali tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice tako da postanete vlasnikom na realnom dijelu te k.č.1/1.

Kada sud izvrši diobu suvlasničke zajednice tada imate pravo da omeđite svoj posjed .

Ako je prodavatelj predao Vama u posjed prilikom kupoprodaje i ako ste stupili u posjed tada imate pravo kao zakoniti posjednik zabraniti susjedu svaki prolaz i korištenje Vaše nekretnine .

Vi trebate pismenim putem s povratnicom obavijestiti susjeda da se protivite korištenju

vašeg dijela nekretnine ,jer ćete u protivnom biti prisiljeni tražiti sudsku zaštitu radi

konstantnog smetanja posjeda neovlaštenim prolazom .

 

Prije toga trebate izvršiti uvid u katastru tko je registriran kao posjednik , a u gruntovnici da susjed nema možda uknjiženu neku služnost ,koju ste vi dužni trpjeti .

Kad bi to i bilo tako tada bi vi mogli tražiti da se ta služnost ukine ,jer susjed ima mogućnost pristupa na svojoj nekretnini na drugi način .

Najprije trebate sve dobro ispitati , a zatim pokrenuti tužbu za uznemiravanje posjeda prolazom .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

Kako ste uknjiženi u zemljišnim knjigama za kupljeni dio ? Kako stoji u ugovoru .

Ako u ZK stoji da ste suvlasnik , recimo 50/100 ,ili da vlasnik 1/1 na k.č. ,u prvom slučaju bi značilo da ste suvlasnik u idealnom dijelu 50/100 ,u tom slučaju bi trebali tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice tako da postanete vlasnikom na realnom dijelu te k.č.1/1.

Kada sud izvrši diobu suvlasničke zajednice tada imate pravo da omeđite svoj posjed .

Ako je prodavatelj predao Vama u posjed prilikom kupoprodaje i ako ste stupili u posjed tada imate pravo kao zakoniti posjednik zabraniti susjedu svaki prolaz i korištenje Vaše nekretnine .

Vi trebate pismenim putem s povratnicom obavijestiti susjeda da se protivite korištenju

vašeg dijela nekretnine ,jer ćete u protivnom biti prisiljeni tražiti sudsku zaštitu radi

konstantnog smetanja posjeda neovlaštenim prolazom .

 

Prije toga trebate izvršiti uvid u katastru tko je registriran kao posjednik , a u gruntovnici da susjed nema možda uknjiženu neku služnost ,koju ste vi dužni trpjeti .

Kad bi to i bilo tako tada bi vi mogli tražiti da se ta služnost ukine ,jer susjed ima mogućnost pristupa na svojoj nekretnini na drugi način .

Najprije trebate sve dobro ispitati , a zatim pokrenuti tužbu za uznemiravanje posjeda prolazom .

 

Pozdrav !

 

Hvala na opširnom odgovoru, sve sam razumjela, nema služnosti u gruntovnici a u katastru ću prebaciti na sebe , nakon toga pismenim putem s povratnicom i mjernikom koji će točno izmjerit parcelu tražit bilo kakav prolaz. Još jednom hvala puno ste mi pomogli!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija