Jump to content

Ponovno suđenje nakon žalbe - mogućnost odgode ili pismena obrana


djontra

Preporučene objave

Pozdrav,

 

imam situaciju da mi je uvažena žalba na Presudu po prekršajnom nalogu (Zakon o sigurnosti prometa na cestama). Od uložene žalbe do novog Rješenja (izdano od Visokog prekršajnog suda u Zagrebu) prošlo je više od 2 god., i sad me se poziva na ponovno ročište, tj. sučeljavanje s policajcem čiji iskaz osporavam.

 

Rješenje je datirano na 14.7.2016. (!)

Poziv na ročište: 6.10.2016.

Poštar je došao 10.10.2016., preporučeno sam podigao u pošti tek 13.10.2016.

 

Traže me da osobno pristupim ili dostavim pisanu obranu.

Problem je što sam tog datuma van zemlje.

 

Pitanja (isprika što sam ga razdužio):

- Mogu li, na koji način i u kojem roku zatražiti pomak termina ročišta? Može li u tu svrhu poslužiti preslika avio karte? Mogu li se refencirati na dugo trajanje rješavanja žalbe (> 2 god.), odnosno kratko vrijeme od donošenja poziva do termina ročišta (18 dana)? Koliko je izgledno da uvaže?

- Ukoliko to ne prođe, što sve treba sadržavati "pisana obrana"? Osim stvari iznesenih u žalbi, bih li trebao npr. ubaciti i pitanja prema policajcu, koja bih ionako postavio face to face (u Rješenju se navodi kako kod prvog ročišta nisam imao prilike sučeliti se s njim, jer nije bio došao)? Što još dodati?

- Ukoliko se policajac pojavi (je li sada, na ponovljenom suđenju, na to obavezan?), a ja ne, ima li uopće šanse da se promijeni prvotna presuda?

- Uzimaju li se kod ponovnog suđenja u obzir prometne kazne nastale od datuma prekršaja za kojeg me se tereti (prebrza vožnja u naselju do 30 km/h, vožnja biciklom u suprotnom smjeru, nepropisno parkiranje) - imajte na umu da je prošlo gotovo 2.5 god. u međuvremenu

- Imam li pravo žalbe na eventualnu negativnu presudu?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- Mogu li, na koji način i u kojem roku zatražiti pomak termina ročišta? Može li u tu svrhu poslužiti preslika avio karte? Mogu li se refencirati na dugo trajanje rješavanja žalbe (> 2 god.), odnosno kratko vrijeme od donošenja poziva do termina ročišta (18 dana)? Koliko je izgledno da uvaže?

 

Možeš nazvati sutkinju/suca i dogovoriti novi termin, nije nikakav problem, pogotovo jer imaš opravdani razlog. Ako ćeš im trebati poslati presliku karte, reći će ti, ali dovoljno je i da samo nazoveš.

 

- Ukoliko to ne prođe, što sve treba sadržavati "pisana obrana"? Osim stvari iznesenih u žalbi, bih li trebao npr. ubaciti i pitanja prema policajcu, koja bih ionako postavio face to face (u Rješenju se navodi kako kod prvog ročišta nisam imao prilike sučeliti se s njim, jer nije bio došao)? Što još dodati?

Imaš na ovom linku primjer pisane obrane, pa baci pogled. Koncept zadržiš, samo primijeniš dio koji se odnosi na prekršaj (s obzirom da ga negiraš). Možeš napisati pitanja koja bi postavio policajcu, pa će ih sutkinja/sudac riješiti ako će misliti da treba.

 

- Ukoliko se policajac pojavi (je li sada, na ponovljenom suđenju, na to obavezan?), a ja ne, ima li uopće šanse da se promijeni prvotna presuda?

Najčešće je dovoljno da policajac dođe i potvrdi, pa da bude osuđujuća presuda. Bilo bi dobro dogovoriti odgodu ročišta da si tamo ako on dođe, jer ti je tako najveća mogućnost da se čuje i prihvati tvoja strana.

 

- Uzimaju li se kod ponovnog suđenja u obzir prometne kazne nastale od datuma prekršaja za kojeg me se tereti (prebrza vožnja u naselju do 30 km/h, vožnja biciklom u suprotnom smjeru, nepropisno parkiranje) - imajte na umu da je prošlo gotovo 2.5 god. u međuvremenu

Može se gledati.

 

- Imam li pravo žalbe na eventualnu negativnu presudu?

 

Za ovo ćeš pričekati nekog drugog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Ishod: policajac se pojavio i bio je drčan i odlučan. 2.500 kn (plativo 2/3) i 100 kn sudskog postupka.

Na presudi piše da žalba nije dopuštena i presuda je pravomoćna.

 

Svrha posta: zanima me u kojoj mjeri policajcu "ide na dušu" ukoliko se prvotna optužujuća presuda preinači, tj. je li na njegovo pojavljivanje na sudu utječe mogućnost internog disciplinskog postupka ili može to osjetiti i na plaći?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija