Jump to content

oštećenje imovine


lana_057

Preporučene objave

Poštovani,

 

Imamo problem sa susjedom koji traje više godina. Imamo 2 sudska spora oko zemljišta (1 su već izgubili, a postoji i vrlo realna mogućnost da i drugi spor bude u našu korist). S obzirom da se radi o nerazumnim ljudima s kojima ne postoji mogućnost dogovora mirnim putem, onda se sve mora rješavati sudskim putem i kakva god presuda bude donešena, mi ćemo ju poštivati. S obzirom da je sve na sudu i da, ponavljam, nema mogućnosti dogovora, ne želimo apsolutno nikakve kontakte s njim. Međutim, to se ne može reći i za drugu stranu s obzirom da stalno izaziva probleme. Prvo uništi ogradu na jednom dijelu zemljišta pa prepili par voćaka i zadnje razbijanje vratašca na vodomjeru (okno) i razbijen dio ogradnog zida. Svaki put je pozvana policija, napravila zapisnik i to je to. Dalje - ništa, tužite ga privatno! Za ovo zadnje su rekli da će vjerojatni to ići prema DORH jer je oštećena imovina?! Ko da dosad nije bila oštećena imovina, ali valjda nije dovoljna financijska šteta, neznam.

To se desilo svaki put kad nas nema doma, naravno, nema svjedoka. On je i sam priznao policiji da je on to napravio; zapravo za nešto kaže da je, a za nešto da nije, što je laž, jer to nema tko drugi napraviti.

 

Mi smo se konzultirali s odvjetnikom kad je prepilio par voćaka koji je rekao, koliko se sjećam, da je to kazneno djelo i da ako drž.odvjetništvo ne podigne optužnicu da ga možemo mi tužiti privatno. Međutim, realno to nije bila velika financijska šteta i nismo htjeli ulaziti u spor kojim bi više izgubili nego dobili; odvjetnici baš i nisu jeftini i tada nam se činilo da bi više dali novca odvjetniku nego što bi dobili odštetu. Drugo, stvarno nam se ne vuče po sudovima godinama za svaku stvar s njim.

 

Međutim, ovo je sad već prekršilo svaku mjeru. Mene zanima sljedeće;

 

1. Ako DORH podigne optužnicu i presuda bude protiv tuženika, što mi kao oštećenici imamo od toga, da li to znači da će sud u istom postupku dosuditi i neku odštetu nama ili za to pokrećemo privatnu tužbu? Koliko uopće prosječno traju ti sporovi, jel se i to broji u godinama kao zemljišni sporovi?

2. Ako DORH odluči ne podignuti optužnicu, možemo mi kao oštećenici preuzeti, ali što ako recimo on promijeni priču pa tvrdi da nema veze s tim, da on to nije učinio? Kako ćemo mi dokazati da jest? Policija je preko nekoliko puta izašla na teren zbog problema s njim, to je sve evidentirano i zaista nema tko drugi napraviti štetu.

3. Ako se bude nastupilo sa privatnom tužbom, da li možemo objediniti nekoliko slučajeva štete koju je napravio ili samo ovo zadnje? Koliko je uopće rok?

4. Imate li bilo kakav pametan savjet? Čak i nije stvar u tome da je počinjena materijalna šteta, nego jednostavno, neznam više što možemo očekivati od njega, nešto treba poduzeti a da da rezultate, iscrpljeni smo na sve načine!

 

Ispričavam se na dugom postu, ali ovo je zapravo ukratko objašnjeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ako DORH podigne optužnicu i presuda bude protiv tuženika, što mi kao oštećenici imamo od toga, da li to znači da će sud u istom postupku dosuditi i neku odštetu nama ili za to pokrećemo privatnu tužbu? Koliko uopće prosječno traju ti sporovi, jel se i to broji u godinama kao zemljišni sporovi?

 

U okviru tog postupka ide i odštetni zahtjev i sud može odrediti naknadu štete (i određuje ju), a ako on to ne plati nakon pravomoćne presude, može se ići direktno u ovrhu, ne treba neki dodatni postupak. Međutim, DO u pravilu prepušta takve postupke oštećenicima, pogotovo jer tu postoji i taj element vašeg ranijeg pravnog spora. Ti postupci ne traju baš kao ovi zemljišni, ali se isto radi o godinama.

 

 

2. Ako DORH odluči ne podignuti optužnicu, možemo mi kao oštećenici preuzeti, ali što ako recimo on promijeni priču pa tvrdi da nema veze s tim, da on to nije učinio? Kako ćemo mi dokazati da jest? Policija je preko nekoliko puta izašla na teren zbog problema s njim, to je sve evidentirano i zaista nema tko drugi napraviti štetu.

 

O sudu ovisi hoće li mu povjerovati, ali s obzirom na sve ostalo, vjerojatno hoće.

 

 

3. Ako se bude nastupilo sa privatnom tužbom, da li možemo objediniti nekoliko slučajeva štete koju je napravio ili samo ovo zadnje? Koliko je uopće rok?

 

Rok u kaznenom postupku je 3 mjeseca od saznanja za počinitelja, što bi u ovom slučaju vama bilo odmah kad ste saznali i za kazneno djelo, tako da bi moglo ići sve što nije starije od 3 mjeseca.

 

 

4. Imate li bilo kakav pametan savjet?

 

Na žalost, teško je nešto pametno reći u takvim situacijama. S obzirom da čovjek nije razuman, a radi takve stvari koje se tuže na način na koji se tuže, teško se na njega može nekako utjecati. Radi se o zemljištu koje je uz vašu kuću ili je dislocirano?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz kuću je da, ali ne živimo u toj kući.

 

Kažem, čak i nije do materijalne štete nego jednostavno nek nas pusti na miru. Čak i u policiji kažu nek se klonimo sukoba s njim, da je luđak i da samo zovemo policiju kad se nešto desi.

 

OK,dakle za prijašnje slučajeve je prošao rok, ali da li ih možemo koristiti u ovom postupku u smislu dokazivanja njegovih namjera ili tako nešto?

Postoji li mogućnost nekakve tužbe za uznemiravanje ili nešto tako, traženje odštete za duševne boli, možda prestane kad ga se opali po dzepu ili nešto treće čime bi mu se moglo stati na kraj? Ovakvo postupanje za svaku stvar posebno stvarno nema smisla, em košta, em traje i nema nikakvog rezultata, samo se osokoli za svoje gluposti jer vidi i sam da ne odgovara za ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate li bilo kakav pametan savjet? Čak i nije stvar u tome da je počinjena materijalna šteta, nego jednostavno, neznam više što možemo očekivati od njega, nešto treba poduzeti a da da rezultate, iscrpljeni smo na sve načine!

 

 

U ovakvim slučajevima može pomoći postavljanje nadzornih kamera.

Već za 2-3000 kn možete nabaviti jednostavniji sustav sa nekoliko kamera slabije rezolucije. Ili sluplji, uključivo i opciju da vam na smartphone javlja ulazak na posjed i imate link na kamere.

Postavite jasno vidljiv natpis "posjed je pod video nadzorom!"

Korisno je prave kamere malo prikriti, a postaviti i nekoliko lažnih kamera (ako ludi susjed ima ideju uništiti kamerem, neka uništava lažne!). Kamere usmjeriti tako da se međusobno 'pokrivaju'.

Također postaviti i reflektore sa senzorom, tako da se kući ne može prići po noći bez aktiviranja reflektora.

 

Nije čarobni štapić, ali većina ovakvih 'pacijenata' u pravilu se smiri kad spoznaju da bi mogli biti snimljeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala za savjet, razmisljali smo i o tome.

 

OK,dakle za prijašnje slučajeve je prošao rok, ali da li ih možemo koristiti u ovom postupku u smislu dokazivanja njegovih namjera ili tako nešto?

Postoji li mogućnost nekakve tužbe za uznemiravanje ili nešto tako, traženje odštete za duševne boli, možda prestane kad ga se opali po dzepu ili nešto treće čime bi mu se moglo stati na kraj?

 

Mozete li mi molim vas odgovoriti na ovo?

 

I postoji li mogucnost da se zatrazi od suda da donese hitno nekakvu mjeru zabrane priblizavanja posjedu do okoncanja sudskog spora na temelju policijskog izvjesca s obzirom da se to sve uglavnom desava na zemljistu oko kojeg traje sudski spor a ciji smo i posjednici i vlasnici?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija