Jump to content

Ovrha


anonimno

Preporučene objave

Prijeti mi ovrha a nemam nikakve imovine, nezaposlen sam kao i moja supruga. Zanima me koji je daljnji postupak u tom slučaju ako ipak dođe do te ovrhe i koje su mi mogučnosti da to izbjegnem? Ako dođe do ovrhe a nemaju mi što uzeti prijeti mi vjerojatno zatvor, kako da to izbjegnem? Koje su mi mogučnosti da se spasim i koliko je vremensko razdoblje prije nego dođe do sudske rasprave? Molim vas pomozite i unaprjed se zahvaljujem. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za konkretniji odgovor nedostaju neki podaci. Na primjer :

 

- da li ste vec dobili neko rjesenje o ovrsi (pa Vam stoga prijeti), ili znate da ste nekom duzni (pa ce tek ici u nekom buducem vremenu takva ovrha)

 

- da li je u pitanju nekakav veliki iznos novaca (iako, ako nemate novca, onda je i 100 kuna velik novac, ali pustimo salu na stranu, ozbiljno ... ?)

 

- u rjesenju o ovrsi (ako ste ga primili) Vam pise od koga je poslano, koje rokove za zalbu/prigovor imate ... da li ste nesto od toga iskoristili ...

 

itd.

 

Nacelno : ako ne prigovarate na rjesenje o ovrsi, cijeli postupak ovrhe ide prema OZ-u prema postupku u kojem nema laicki receno, cekanja.

 

Dakle, rjesenje o ovrsi (1), rok za prigovor (8 dana), od prolaska roka za prigovor rjesenje postaje pravomocno, odredjuje se ovrha na imovini izlaskom sudskog popisivaca (procjenjitelja) koji ce utvrditi da nemate nista za ovrhu, sud Vas poziva da podnesete PPI (prokazni popis imovine pod kaznenom odgovornoscu - istinito iznosenje podataka je u Vasem interesu), nakon toga sud poziva ovrhovoditelja da daje novi prijedlog za ovrhu ...

 

Sve u svemu, 1. korak ovrhe traje cca 25-60 dana, ovisno o brzini samog suda, a ako ovrha ide preko javnog biljeznika, onda ide nesto brze (cca 30 dana).

 

S obzirom da nemate nista, ici ce se na iznosenje PPI pred sudom, 2. korak ce trajati cca 30-60 dana, opet ovisno o tome gdje zivite i koliko su sudovi brzi.

 

Ne idete bas odmah u zatvor. Za zatvor Vam prvo trebaju dokazati namjeru i djelo prijevare, tek tada postoji mogucnost da budete osudjeni.

 

Prijedlog : iznesite nesto konkretnijih detalja, mozda cak postoje rjesenja za koja niste znali.

 

Jedno od njih je da se dogovorite sa ovrhovoditeljem oko odgode ovrhe na 3 mjeseca, sto je OZ-om dopusteno i provedivo. Izbjegavate prijavu za KD prijevare, osiguravate mogucnost izlaska iz krize, znam da je tesko, posebice ako je veliki novac u pitanju.

 

Nadalje, ako niste zaposleni, nemate primanja, svakako trazite da Vas se u postupku oslobodi os daljnjih sudskih troskova, na sto imate pravo, s time da morate podnijeti odgovarajucu dokumentaciju i zahtjev za oslobadjanje od sudskih pristojbi (zahtjev se podnosi sudu u 3 primjerka, zahtjevu se prilaze Potvrda o imovnom stanju koju dobivate u Poreznoj upravi nakon popunjavanja obrasca kojeg ce Vam dati) ...

 

Uza sve navedeno, imajte na umu, ako rjesenje o ovrsi jos niste dobili, mozda postoje mogucnosti da se dogovorite sa ovrhovoditeljem, ili u krajnjoj liniji, ako "kupujete" vrijeme, mozete izjaviti prigovor na ovrhu, ali budite svjesni da ulazite u parnicu koju sigurno gubite.

 

Meni su cesto znali postaviti satiricko/cinicno pitanje :

 

"A kak bi bilo da platite ?"

 

S obzirom da sam ovo vec sve prosao nazalost i sam odredjeni broj puta, mnoge probleme sam rijesio upravo na nacin da sam se dogovorio sa ovrhovoditeljima o nacinu otplate duga. To Vam je najbezbolnije (iako mucno i tesko) ali i najsigurnije rjesenje. Vratiti novce, vratiti dug, dogovoriti se, ovrhovoditelju je u interesu da dobije svoj novac.

 

Vama je u interesu (nadam se) da vratite dug. Mozda postoje rjesenja, nije sve tako crno kako izgleda !

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nazalost ...

 

Neovisno o vrijednosti nekretnine, cak dapace, ako je nekretnine vrijednija, samo su veci troskovi i takse, nekretnina, ako nista ne poduzmete, bit ce prodana na drazbi.

 

Kao prvo, nemojte nikako dozvoliti da do toga dodje. Mozda postoje neka druga rjesenja, dogovori sa bankom, mozda hipotekrani kredit ...

 

Gledajte, sto je nekretnina vrijednija, veci su svi ostali troskovi (procjena, sudski troskovi, takse, troskovi ovrhe, troskovi odvjetnika ...).

 

Drugo, kada je jednom nekretnina prodana, nemojte zaboraviti da ta prodaja moze biti vrlo nezgodna. Na 1. drazbu u pravilu nitko ni ne ide, a na 2. drazbi nekretnina moze biti prodana za 1/3 ukupne vrijednosti. Trecina od 500 000 ... hmmm ... cca 166 666 ...

 

Troskovi ce Vam se "skupiti" ... a novac moze prilicno dugo stajati na racunu suda. Kada se k tome dodaju kamate, zatezne kamate i sve ostalo ... moglo bi Vam se dogoditi da spoznate najcrnji scenarij : da od svega ne dobijete ni euro ni kunu ni lipu i da jos morate platiti toliko i toliko ...

 

Savjet : pod hitno nadjite bilo kakovo drugo rjesenje, bilo kakav dogovor, otplatu, bilo sto, rijesite to na bilo koji drugi nacin ... sto prije !

 

Od srca Vam zelim da sto prije rijesite svoj problem !

 

P.S. Kada biste imali srece da nekretnina bude prodana povoljno, razliku Vam, nakon podmirenja svih ostalih troskova, isplacuje sud. Samo, da bi nekretnina bila prodana sto povoljnije, morali biste se i sami pobrinuti da na drazbu dodje sto vise zainteresiranih kako bi konacna cijena bila sto povoljnija za Vas. Nadam se da do te faze necete nikad doci, da cete prije ipak nekako rijesiti svoje probleme. Sretno !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija