Jump to content

Prodaja dionica u posjedu d.o.o.-a direktno fizičkoj osobi


anonimno

Preporučene objave

Vlasnik sam d.O.o.-a. Prije nekoliko godina sam preko firme kupio dionice za ukupno 80,000 KN. Sad im je cijena na burzi preko 220.000 KN.

 

Moje pitanje je da li ja kao direktor i vlasnik to mogu prodati direktno sebi kao fizičkoj osobi po <b>nabavnoj </b>cijeni, recimo da se sklopi kupoprodajni ugovor, ovjeri kod javnog bilježnika, plati novac na firmin račun i da se nalog SDA da se prenesu dionice (znam da je takva procedura kod SDA moguća kod prodaje fizičke osobe fizičkoj)?

 

Ako je to moguće, da li ima kakvih poreznih problema ili začkoljica?

 

U računovodstvu su mi rekli da im se čini da ne bi trebalo biti problema, dok god je prodajna cijena veća od nabavne, bez obzira na tržišnu. Dok ako prodaješ ispod nabavne cijene, porezna bi navodno mogla "pitati za zdravlje".

 

Mene brine ono "ne bi trebalo biti problema" u odgovoru pa ako netko zna više...

 

Ako što pomaže pri odgovoru, mislim da se dionice vode u računovodstvu po nabavnoj cijeni.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Hm.. dobro pitanje.. Nad dionicama se stječe pravo vlasništva, što znači da se s njima može slobodno raspolagati. Tvrtka koja je vlasnik dionica, može donijeti odluku da ih proda, naravno.. Ne postoje zakonske zapreke pri prodaji u smislu da li se radi o pravnoj ili fizičkoj osobi. Stoga, možete si prodati dionice!

Što se tiče poreznih "začkoljica" znači, da li treba i porez u ovom smislu obračunati, e tu sam tanak...

Ipak mislim, s obzirom da možemo zaključiti da i niste tako siromašna osoba, ne bi vam trebalo predstavljati problem da odete po pravni savjet kod odvjetnika- ali pazite ! kod odjvetnika koji je specijaliziran za trgovačko pravo... Uzet će vam par sto kuna, ali on najbolje zna..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija