Jump to content

Kupnja zemljišta za gradnju kuće - puno nedoumica


patkazdvenoge

Preporučene objave

Poštovani,

 

suprug i ja razmišljamo o kupnji zemljišta za gradnju kuće koje je rascjepkano na tri čestice. Spajanjem čestica, dobili bismo jednu česticu od 1000 kvadrata koja bi bila u građevinskoj zoni, dok bi ostalih 2000 kvadrata bilo poljoprivredno zemljište. Obzirom kako su to sada tri čestice, ukoliko kupimo zemljište, kada je potrebno napraviti parcelaciju zemljišta da tri čestice spojimo te odvojimo grašeđevinski zonu od poljoprivredne?

 

Također, te tri čestice pripadaju istoj obitelji, ali su tri vlasnika. Navode kako nema problema i da su svi za prodaju. Da li bi prilikom kupnje bila dovoljna potpisana suglasnost (obzirom kako je jedan od vlasnika u Švicarskoj) ili bi najbolja opcija bila da svi osobno dođu i potpišu kupoporodajni ugovor? Ako imate kakav savjet.

 

Problem postoji i to što je na jednoj čestici teret, dug je plaćen i sadašnji vlasnik je donio rješenje po kojem je vidljivo da je plaćeno no još uvijek nije provedeno u zemljoknjižnom odjelu. Svakako ne bi željeli kupovati nekretninu dok papiri nisu u potpunosti čisti, ali ako imamo rješenje, da li bi ono bilo dovoljno ili da čekamo da sve bude čisto i provedeno?

 

Ono što me najviše muči je to što je na jednoj čestici kuća koja nije legalizirana i svakako je za rušenje što bismo mi i učinili jer je stara i ne možemo je nikako iskoristiti.

 

Na drugog čestici na kojoj bi mi gradili, također se nalazila kuća koja je bila legalna i prošle godine su je srušili, ali rušenje nisu nikome prijavili. Ne znam da li su trebali prijaviti, odnosno tražiti dozvolu za rušenje objekta i ako su trebali, ukoliko kupimo zemljište da li ćemo morati snositi kakve troškove jer srušeni objekt nisu nikome prijavili?

 

Obzirom da se ta srušena kuća nalazi na čestici na kojoj bi i mi gradili kuću, možemo li iskoristiti srušenu kuću za plaćanje manjeg vodnog i komunalnog doprinosa?

 

Znam kako je puno pitanja, ali zaista bi svaki savjet bio dobrodošao :).

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

suprug i ja razmišljamo o kupnji zemljišta za gradnju kuće koje je rascjepkano na tri čestice. Spajanjem čestica, dobili bismo jednu česticu od 1000 kvadrata koja bi bila u građevinskoj zoni, dok bi ostalih 2000 kvadrata bilo poljoprivredno zemljište. Obzirom kako su to sada tri čestice, ukoliko kupimo zemljište, kada je potrebno napraviti parcelaciju zemljišta da tri čestice spojimo te odvojimo grašeđevinski zonu od poljoprivredne?

 

Pretpostavljam da je to što namjeravate kupiti u građevnoj zoni. No pitanje je kolike su navedene čestice, posebno ona na kojoj bi ste gradili. Ako je po pp dovoljna za građevinsku česticu, nema smisla za spajanjem. Pitanje je i kako su označene ostale čestice. Ako su poljoprivredne, tu bi morali radti prenamjenu, istu platiti i među ostalim tražiti suglasnost prema Zakonu o poljop.zemljištu.

 

Također, te tri čestice pripadaju istoj obitelji, ali su tri vlasnika. Navode kako nema problema i da su svi za prodaju. Da li bi prilikom kupnje bila dovoljna potpisana suglasnost (obzirom kako je jedan od vlasnika u Švicarskoj) ili bi najbolja opcija bila da svi osobno dođu i potpišu kupoporodajni ugovor? Ako imate kakav savjet.

 

Ako već ne mogu doći svi, bilo bi potrebno da suvlasnik iz CH potpiše suglasnost i da punomoć jednom od ostale dvojice za zastupanje pri prodaji.

 

Problem postoji i to što je na jednoj čestici teret, dug je plaćen i sadašnji vlasnik je donio rješenje po kojem je vidljivo da je plaćeno no još uvijek nije provedeno u zemljoknjižnom odjelu. Svakako ne bi željeli kupovati nekretninu dok papiri nisu u potpunosti čisti, ali ako imamo rješenje, da li bi ono bilo dovoljno ili da čekamo da sve bude čisto i provedeno?

 

Ako postoji rješenje i predano je na provedbu u ZK, ne bi trebalo biti problema, no ja bih osobno sačekao.

 

Ono što me najviše muči je to što je na jednoj čestici kuća koja nije legalizirana i svakako je za rušenje što bismo mi i učinili jer je stara i ne možemo je nikako iskoristiti.

 

Uklanjanje građevine se radi na temelju projekta uklanjanja nakon što je tijelu graditeljstva pisano prijavljen početak radova na uklanjanju građevine. Kako je u raznim JLS bio prijepor odnosi li se to i na nelegalne objekte, stav je MGiPU da ta obveza ne odnosi samo na uklanjanje temeljem rješenja građ. inspektora.

 

Na drugog čestici na kojoj bi mi gradili, također se nalazila kuća koja je bila legalna i prošle godine su je srušili, ali rušenje nisu nikome prijavili. Ne znam da li su trebali prijaviti, odnosno tražiti dozvolu za rušenje objekta i ako su trebali, ukoliko kupimo zemljište da li ćemo morati snositi kakve troškove jer srušeni objekt nisu nikome prijavili?

 

Prema Zakonu o gradnji i odredbama čl.170 st.3 novčanom kaznom od 15 000-30 000 kn kaznit će se vlasnik građevine fizička osoba ako pristupi uklanjanju ili ukloni građevinu ili njen dio bez projekta uklanjanja ili nije tijelu graditeljstva prijavio početak radova.

 

Obzirom da se ta srušena kuća nalazi na čestici na kojoj bi i mi gradili kuću, možemo li iskoristiti srušenu kuću za plaćanje manjeg vodnog i komunalnog doprinosa?

 

Da, trebali bi no to je točnije određeno odlukama JLS.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija