Jump to content

Međunarodna pravosudna suradnja


zao

Preporučene objave

Radi uručenja sudskog pismena iz inozemstva, Općinski sud (u Hrvatskoj) mi je zakazao ročište temeljem zamolnice Ministarstva pravosuđa (Hrvatske). Kad sam se malo raspitao zašto naše Ministarstvo glumi poštara inozemnom sudu saznao sam da je u pitanju tzv.međunarodna pravosudna suradnja. Međutim, Hrvatska nema bilateralni sporazum za državom odakle je predmetni inozemni sud, dok prema Uredbi o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva pravosuđa (članak 109) moguća je pravosudna suradnja u građanskim stvarima samo za zemljama članicama EU, što nije slučaj u mom predmetu. Kad sam sve to napomenuo Općinskom sudu (20 dana prije ročišta), nisam dobio nikakvi odgovor, ali mi je na samom ročištu sudac rekao da ukoliko ne postoji bilateralni ugovor između dvije zemlje, a od kojih jedna nije članica EU, primjenjuje se članak 5 stavak 2 Konvencije o dostavi u inozemstvo sudskih i izvansudskih dokumenata u građanskim i trgovačkim stvarima od 15.studenog 1965. MEĐUTIM, HRVATSKA JE POTPISALA NAVEDENU KONVENCIJU 2005.GODINE, DOK JE UREDBA O UNUTARNJEM USTROJSTVU MINISTARSTVA PRAVOSUĐA DONESENA 2014.GODINE – PA KAD SAM TO NAPOMENUO SUCU, ON SE O TOME NIJE OČITOVAO NITI JE TO MOJE PITANJE UŠLO U ZAPISNIK, ZBOG ČEGA SAM ODBIOPOTPISATI ZAPISNIK. Kome da se žalim, mogu li tužiti Ministarstvo pravosuđa, mogu li tužiti Općinski sud? Građansku parnicu ne bih želio voditi, prihvatljiviji mi bio spor pred Upravnim sudom.... Može savjet (ima li netko sličnih iskustava)?

uređeno: od zao
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija