Jump to content

Oporuka i ostavinska rasprava


Sena123

Preporučene objave

Poštovani,

Molila bih pomoć, imam par pitanja:

1. Moj očuh je napisao oporuku, te ju je odnio na Općinski građanski sud u Zagrebu, u 11. mj 2017 (ima urudzbeni broj) 

  no još nije pozvan da ju potpiše. Obzirom na bolest koja je uznapredovala, što ako ju ne stigne potpisati ?

  Da li bi bilo pametno da istu oporuku ovjeri kod javnog bilježnika ? 

2. Zemljište i kuća- dvojni objekat sa zajednićkom infrastrukturom su dio oporuke i cjelina. 

   U oporuci stoji :  1. pola zemljišta i pola juznog dijela kuće ostavljam svojoj kćerki iz prvog braka.

                           2. pola zemljišta i pola juznog dijela kuće ostavljam svojoj supruzi ( sa kojom sam gradio kuću ) 

                           3. sjeverni dio kuće ostavljam kćerki svoje supruge ( jer je isti sama gradila sa svojim novcem )

  Moja pitanja glase : 1.kada dođe do ostavinske rasprave, ako se ne dogovorimo u kojim omjerima je koja vlasnica naslijedenoga, 

                               da li se tada mora pokrenuti gradanska parnica ? 

                             2. Da li mogu angazirati  ovlastenog procjenitelja, te sa procjenom vrijednosti nekretnina doći na ostavinsku raspravu?

                             3. Kako najbrze i najefikasnije rijesiti ovu situaciju ? 

           Zahvaljujem na svakoj pomoći ;)

                                              Sena

                                

                            

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Sena123 je napisao:

 

2. Zemljište i kuća- dvojni objekat sa zajednićkom infrastrukturom su dio oporuke i cjelina. 

   U oporuci stoji :  1. pola zemljišta i pola juznog dijela kuće ostavljam svojoj kćerki iz prvog braka.

                           2. pola zemljišta i pola juznog dijela kuće ostavljam svojoj supruzi ( sa kojom sam gradio kuću ) 

                           3. sjeverni dio kuće ostavljam kćerki svoje supruge ( jer je isti sama gradila sa svojim novcem                 

supruzi ne daje ništa . daje joj ono što joj pripada kao bračna stečevina.

ako su kuću gradili za vrijeme dok su bili u  braku i zajednički živili tada je kuća bračna stečevina u suvlasištvu je oba bračna partnera i to 1/2 i 1/2 .

 supruga može tražiti da se utvrdi ništavnom  takva oporuka.

prije smrti supruga bi trebala tražiti utvrđivanjje i podjelu bračne stečevine.

svoju 1/2 kuće može oporučno ostaviti ali supruga ima pravo da dio kao nasljednik ili pravo na nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija