Jump to content

ostavinska rasprava


mtblanc

Preporučene objave

Postovani,

pred cca 4 g. neki od vas cijenjenih legalisovaca mi je pouzdano odgovorio da - ako meni prepisan stan vrijedi vise od drugih pokretnosti, novaca, nepokretnosti da onda nemam pravo na nuzni dio (vas kolega, skupi advokat, dr.sc., mi je rekao da trebam traziti nuzni dio ne obracajuci paznju da meni prepisan stan vrijedi vise od svega preostalog o kome sam mu vise puta tokom naseg susreta pricao) ...

moja pitanja:

1. da li je nepostojanje mog prava na nuzni dio i dalje vazece? promjene zakona, propisa u medjuvremenu?

2. s obzirom da ne znam ko ce uopce biti  na ost. raspravi (mozda nitko osim mene kao jedinog djeteta?) mog u medjuvremenu preozenjenog starijeg oca, ako mene notar pred jednom ili vise osoba "sa pravnim interesom" mene jednosmisleno NE pita "a da li ste vi primili vecu vrijednost od strane preminulog?" - da li ja mogu IPAK traziti taj nuzni dio - ukoliko postoji testament u kome nisam imenovan? ako mi se oporucno ipak ostavlja npr. 10% nasljedstva - da li mogu traziti svojih npr. 25%? kako to ide?

3. od oca nova zena ima kcerku iz prethodnog braka - ako ta nova, takodjer starija, zena premine prije mog oca - da li ta njena puno-punoljetna udata kcerka moze putem svoje preminule majke (=oceve nove zene) sudjelovati u naslijedjivanju mog oca bez testamenta? ako DA - u kom postotku?

puno hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, mtblanc je napisao:

da li je nepostojanje mog prava na nuzni dio i dalje vazece? promjene zakona, propisa u medjuvremenu

Nije upitno postojanje takvog prava nasljednika,več jel takvo pravo povrijeđeno besplatnim raspolaganjem ostavitelja,što će reći da bi se u vašem konkretnom slučaju više trebalo zapitati da li bi učinjenim darovanjem u vašu korist od strane oca bilo povrijeđeno takvo pravo ostalih nasljednika.

 

prije 1 sat, mtblanc je napisao:

ako ta nova, takodjer starija, zena premine prije mog oca - da li ta njena puno-punoljetna udata kcerka moze putem svoje preminule majke (=oceve nove zene) sudjelovati u naslijedjivanju mog oca bez testamenta?

U opisanoj situaciji,NE.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Matrix je napisao:

da li bi učinjenim darovanjem u vašu korist od strane oca bilo povrijeđeno takvo pravo ostalih nasljednika.

1. zar svaki covjek nema pravo (iako tako nesto ne bi bilo nimalo moralno prema stranim/polustranim ljudima u odnosu na svoju 40-50godisnju porodicu) u svakom periodu svog zivota raspolagati svojom imovinom i poklanjati je kada i kome hoce? => ako je prije nove zenidbe prepisano, onda to ni teoretski ne moze uci u ost. masu, nego ost. masu cini ono sto je do trenutka smrti ostalo nepodijeljeno, jel tako?

2. mozda je tako zakonski normirano, ali da li je moralno da netko zivi sa svojom porodicom cijeli zivot npr. 50g., a onda sa 80g. poludementan ima zakonsko pravo (ne sanjajuci takvu situaciju nisam ga dao pod starateljstvo od strane soc. rada, niti imam meritornu potvrdu psihijatra-vjestaka) da se nabrzaka potajno ozeni sa "pijavicom" koja se ozeni njime samo da bi ona za svog zivota naslijedila svog netom vjencanog muza, tj. iz "plemenite pobude" da bi njen dio nasljedstva naslijedila njena kcerka i potom unuke... pitanje osjecajnosti/emotivnog odnosa u tako poznoj dobi je, naravno, bespredmetno, besmisleno - narocito za ljude koji dobro poznaju mentalne sklopove, logiku, obrasce ponasanja svojih roditelja tih dobi ... a pogotovo jer moj otac nije stekao svojim radom svoju buducu ostavstinu, nego naslijedio od moje preminule majke i njenih predaka (=visegeneracijsko nasljedje, koje nikako nije moralno da makar i promilom nasllijedjuju potpuno strani ljudi koji nemaju nikakve krvne veze sa "stvaraocima nasljedja") ... pitanje morala je, ipak, znatno kompleksnije...

prije 3 sati , mtblanc je napisao:

2. s obzirom da ne znam ko ce uopce biti  na ost. raspravi (mozda nitko osim mene kao jedinog djeteta?) mog u medjuvremenu preozenjenog starijeg oca, ako mene notar pred jednom ili vise osoba "sa pravnim interesom" mene jednosmisleno NE pita "a da li ste vi primili vecu vrijednost od strane preminulog?" - da li ja mogu IPAK traziti taj nuzni dio - ukoliko postoji testament u kome nisam imenovan? ako mi se oporucno ipak ostavlja npr. 10% nasljedstva - da li mogu traziti svojih npr. 25%? kako to ide?

molio bih da mi napisete i odgovore,  Vasa misljenja/sugestije i za ova pitanja - nigdje ih ne vidim...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija