Jump to content

Etažiranje stambeno-poslovnog objekta


anonimno

Preporučene objave

Poštovani,

 

moje pitanje, na koje sam dobila več dosta odgovora, nažalost svi odgovori su različiti.

 

Kupila sam 1400m² zemljišta u XXX.

Po starom prostornome planu mogla sam tamo graditi kuču sa tri tj. četiri stana.

Što se tiče BRP, Kis i Kig nema problema.

 

Ja i još 5 poznatih familija odlučili smo se tamo izgraditi dvojni objekat (po starome PP iz 2002g moguče) sa 6 stanova i podrumom koje bi etazirali i svaka familija bi bila vlasnik svojega stana.

Međutim, stupio je novi prostorni plan na snagu koji kaže da je dozvoljeno graditi samo 2 stana što bi kao dvojni objekat bilo 4 stana, znači nedostaju nam 2 stana.

Postoji i mogučnost gradnje TIP B objekta u kojem mogu biti 4 stana ali ne dozvoljavaju gradnju dvojnoga objekta, znači opet smo ograničeni na 4 stana i nedostaju nam dva.

 

Ja sam se dalje raspitivala dali postoji neka druga mogučnost gradnje objekta gdje bi ipak mogli smjestiti 6 stanova i da je svaki vlasnik svojega stana (etažno vlsništvo tj. suvlasništvo)

Kod savjeta koje sam do sada dobila miješaju nažalost svi SUVLASNIŠTVO (po novome zakonu o vlasništvu) i ZAJEDNIČARSTVO.

Mi bi htjeli imati svaki svoj vlasnički list i biti jedini vlasnici svojega stana.

 

Nako što sam sve pročitala do čega sam mogla doči vrti mi se jedno, možda moguče, rješenje stvari na slijedeči način:

Prijaviti objekat kao stanbeno - poslovni i napraviti 4 stana (stambeni dio) i dva Apartmana (poslovni dio).

 

Moje pitanje:

Dali je to moguče, dali bi u tome slučaju smio raditi više od 4 posebne jedinice?

Dali ču smjeti etažirati kuču na 6 jedinica, 4 Stana i 2 Apartmana?

Ako je to moguče, dali svaki apartman ima svoj vlasnički list neovisno o stanovima u tome objektu? Ili pak mora jedan od vlasnika stanova biti i vlasnik apartmana?

 

Bila bih vrlo zahvalna na odgovoru ako netko gradi slično ili mu je poznat zakon.

 

Unaprijed se zahvaljujem.

 

Ljubica

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Međutim, stupio je novi prostorni plan na snagu koji kaže da je dozvoljeno graditi samo 2 stana što bi kao dvojni objekat bilo 4 stana, znači nedostaju nam 2 stana.

 

je li u tom dijelu moguće graditi samo stambene ili je dozvoljeno graditi i stambeno-poslovne objekte? iz ovoga što pišete zaključujem da je moguće graditi samo stambene objekte. Prvo to morate provjeriti da biste vidjeli da li je uopće moguće napraviti takav stambeno-poslovni objekt. Apartman je zapravo stambeni prostor, a ta smještajna jedinica kategorizacijom objekata za pružanje ugostiteljskih usluga smještaja dobija status apartmana. No za sve detaljnije informacije treba se znati što točno u prostornom planu piše...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao prvo hvala na brzim reakcijama.

 

u prostornome planu piše između ostaloga:

 

3.1.2. Uvijeti smještaja stambeno-poslovnih zgrada gospodarskih djelatnosti unutar GP naselja

 

....dolaze uvijeti oko BRP, iskoristivosti itd. za što je moje zemljište dovoljno veliko i mogu ispoštivati sve uvjete.

 

Članak 149.

Unutar stambeno-poslovnih zgrada Planom se dozvoljava uređenje poslovnih prostora za sljedeče djelatnosti:

- proizvodno-uslužne

- turističko ugostiteljske

 

Članak 151.

Pod turističko-ugostiteljske djelatnosti u smislu odredbi ovoga plana smatraju se slijedeče djelatnosti:

- smještaj i boravak gostiju (apartmani)

- pružanje ugostiteljskih usluga (restoran, picerije, barovi i sl.)

 

Članak 152.

Kapacitet poslovnog prostora turističko-ugostiteljske djelatnosti za smještaj i boravak gostiju (broj postelja u apartmanima) uvjetovan je dodatnim kriterijem veličine građevinske parcele:

-za apartmane na 1 postelju mora biti osigurano min. 50m² neizgrađenog dijela građevinske parcele

(TO ISTO ZADOVOLJAVA NAŠA PARCELA)

 

Ako je još nešto potrebno rado ču napisati, imam plan pri ruci.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ustvari ne, to što piše bi ja tako protumačila da smijem graditi dvojni objekat sa zajedno 4 stana (stambeni prostor) i smjela bi graditi npr. dva apartmana (poslovni prostor) ukoliko naravno ostajem u BRP-u i gabaritima.

 

Ja nisam sigurna dali je to tako kako ja shvačam ili ipak nisam u pravu?

Izgleda mi prejednostavnim rješenjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija