Jump to content

Otkaz direktora (nezaposlenog) u doo - procedura


LunSa

Preporučene objave

Prije svega, pozdrav svim članovima!

Pokušala sam odgovor na svoj problem pronaći u već otvorenim temama, ali nažalost - nisam, pa pokrećem novu. Bila bih vrlo zahvalna ukoliko bi netko mogao pomoći odgovorom/savjetom.

Opis situacije: zaposlena sam u poduzeću X koje će se uskoro zatvoriti, te ću se prijaviti na burzu. U poduzeću Y sam na funkciji direktora - nezaposlena, samo formalno, nikada nisam ništa potpisivala niti imala uvid u bilo kakvo poslovanje firme. Vlasnik poduzeća Y je otac koji je u njemu na funkciji prokurista i obavlja sve poslove vezane uz poslovanje. U poduzeću Y više ne želim biti na funkciji direktora.

Pitanja:

1) koja je procedura ukoliko želim prestati biti direktor - trebam li predati izjavu o otkazu i kome? Što još sve (i gdje) potom trebam napraviti kako bih bila razrješena te funkcije? Treba li mi tata (vlasnik, prokurist) otkaz odobriti/potpisati i na koji način (kod javnog bilježnika ili)?

2) ukoliko moja funkcija direktora u poduzeću Y ne prestane do dana do kojeg ću biti zaposlena u poduzeću X, hoću li imati pravo na naknadu s burze za slučaj nezaposlenosti?

Unaprijed puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morate dati ostavku na mjesto direktora i provesti to u sudskom registru. Izradite ostavku i predate javnom bilježniku na provedbu. Ili može skupština društva (tko je osnivač društva?) donijeti odluku o Vašem opozivu i također to odnijeti kod javnog bilježnika radi provedbe.

Nećete imati prava na naknadu s burze, jer ako niste obvezno mirovinsko osigurani po drugoj osnovi (kao što ste sada, osnovom zaposlenja u društvu X), tada morate plaćati doprinose i biti obvezno mirovinsko osigurani temeljem Vaše funkcije direktora u društvu Y, pri čemu je osnovica za doprinose za sada oko 5.230,00 kn ako ste prijavljeni na puno radno vrijeme. Ako se prijavite na burzu, Vaš će zahtjev za novčanu naknadu biti odbijen, i morat ćete se prijaviti kao zaposlenica društva Y, na radnom mjestu direktora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Morate dati ostavku na mjesto direktora i provesti to u sudskom registru. Izradite ostavku i predate javnom bilježniku na provedbu. Ili može skupština društva (tko je osnivač društva?) donijeti odluku o Vašem opozivu i također to odnijeti kod javnog bilježnika radi provedbe.

 

Poštovanje,

podižem ovu temu, jer imam problem sa davanjem otkaza na mjesto direktora. Naime, direktor sam u tvrtci u kojoj je osnivač i vlasnik moj bivši partner. Već od 2012 nemam uvid u poslovanje tvrtke, a 2015 sam predala otkaz na mjesto direktora u tvrtku (njemu) i u sudski registar, međutim koliko sam upoznata to mi ništa ne znači dok me on osobno ne ispiše. Čak, sam dogovorila sa javnim bilježnikom da ću ja sve platiti, nakon što moj bivši dođe i potpiše moj ispis. Poslala sam mu u pismu zahtjev da ode kod tog i tog javnog bilježnika i samo potpiše ono što bilježnik pripremi, a ja ću sve platiti, znači ne košta ga ništa, i svejedno nije to napravio.

Zanima me da li postoji još koji način da se sama ispišem, jer na kraju godine porezna će mi poslati razliku za doprinose koju moram platiti, jer po novome direktori tvrtke imaju veću osnovicu, a ja kod sadašnjeg poslodavca imam manju...

Hvala unapijred!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, ne mogu smisliti način kako biste to učinili bez tužbe za činidbu (dakle, da tužite bivšeg partnera da pod prijetnjom ovrhe potpiše imenovanje novog direktora, odnosno Vaš opoziv), ali u svakom slučaju, ako Vas bude teretila razlika doprinosa, možete tužiti bivšeg partnera i trgovačko društvo za štetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Nažalost, ne mogu smisliti način kako biste to učinili bez tužbe za činidbu (dakle, da tužite bivšeg partnera da pod prijetnjom ovrhe potpiše imenovanje novog direktora, odnosno Vaš opoziv), ali u svakom slučaju, ako Vas bude teretila razlika doprinosa, možete tužiti bivšeg partnera i trgovačko društvo za štetu.

Hvala puno na odogovru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija