Jump to content

Vjestacenje u gradjanskom procesu


anonimno

Preporučene objave

Pokrenuo sam proces protiv Opcine i trazi se vjestacenje. Odvjetnik me uvjerava da ce Opcinski Sud odrediti vjestaka, na sto ja ne mogu pristati zbog moguceg konflikta interesa - mala Opcina, samo 2 vjestaka u mjestu. Zar ja MORAM pristati na odluku suda, umjesto da ja prilozim svoje vjestacenje, Opcina svoje ako hoce, pa ako se vjestacenja razlikuju neka se vjestaci dogovore.

 

Molim Vas za savjet da li stvarno sud odredjeje tko ce biti vjestak i na taj nacin prestaje biti neovisan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako imate opravdanog razloga za sumnju u nepristranost vještaka-a potpuno kužim i zašto je imate po ovom što ste napisali-možete pokušati sa traženjem izuzeća ova dva vještaka.

2. vi možete na svoju ruku angažirat vještaka da vam izvještači to što trebate i njegov nalaz i mišljenje predat u spis, nitko vas u tome ne priječi,a sud će taj nalaz cjeniti kao i sve druge predložene dokaze

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedno je teorija, a drugo praksa;

 

1. može se pokušati tražiti izuzeće vještaka, ali to nikad ne uspijeva, sud će Vas elegantno rješenjem odbiti

 

2. privatni nalaz koji stranka priloži NEMA značaj vještačenja koje odredi sud, i sud ga NEĆE cijeniti kao i sve druge dokaze, točnije kao vještačenje određeno od strane suda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala najljepsa na Vasim odgovorima. Samo da pitam, da li je tako u ostatku kontinentalne Evrope?

 

Vrlo je tesko voditi pravican proces iz takve pozicije - em placam vjestaka koga sud odredi, vjestak moze sudu predati misljenje kakvo on hoce, u Opcini sa samo 2 sudska vjestaka gradjevinske struke, oko 20.000 stanovnika, protiv Opcine same (koja je mislim i najveci poslodavac i narucilac gradjevinskih projekata koje rade sami ti vjestaci), u sporu koji Opcinu moze kostati oko 5-10000 EUR...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Sud vještaka imenuje sa liste sudskih vještaka i uopće ne mora biti iz mjesta u kojem se nalazi Sud. Ukoliko imate opravdane sumnje u pristranost vještaka možete zatražiti od suda izuzeće u pisanom obliku sa argumentiranim navodima. Ako Sud ipak odredi tog vještaka a vi ne bude zadovljni sa nalazom možete predložiti drugog vještaka. Predlažem vam da odete na stranicu www.sudski-vještaci.hr gdje imate kompletni popis. Prema tome možete predložiti nekog iz drugog mjesta koje je najbliže mjestu gdje se vodi postupak. Također možete sami o svom trošku angažirati vještaka no u tom slučaju Sud ne mora prihvatiti taj nalaz i mišljenje, dakle, može a ne mora. Vještaka plaća onaj tko traži od suda da se angažira. Taj trošak ulazi u ukupne troškove sudskog spora koji se u konačnici naplaćuju od onoga tko spor izgubi. Puno sreće!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija