Jump to content

kupovina građevinskig zemljišta


anonimno

Preporučene objave

Zanime me postupak prilikom kupovine građevinskog zemljišta. Pretpostavljam da kaparu treba dati prilikom ovjere izjave (da li postoji kakav obrazac od NN?) da je prodavatelj dobio kaparu, kod javnog bilježnika. U kojem trenutku se treba isplatiti ugovoreni iznosi i kako? Nikako mi se ne sviđa ideja da veću svotu novca nosim u 'džepu' kod javnog bilježnika, pa me zanima mogućnost da se isplata izvrši preko banke, prebacivanjem s jednog računa na drugi....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad sam ja kupovala gradiliste, nasli smo se s prodavateljem, potpisali preduguovor koji sam sama srocila (navedete podatke o prodavatelju i kupcu, broj cestice i ukupnu povrsinu zemljista, te iznos kapare koji dajete, kao i postupak s kaparom ukoliko netko odustane od ugovora). Ako ne navedete nista o kapari, primjenjivat ce se odredbe Zakona o obveznim odnosima.

To znaci da ako odustane kupac, prodavatelju ostaje kapara. Ako odustane prodavatelj, duzan je vratiti dvostruku kaparu.

 

Mi nismo predugovor ovjeravali kod javnog biljeznika.

Kad smo sklapali glavni ugovor, kupili smo obrasce u NN (za kupovinu nekretnina). Ispunjene obrasce prodavatelj je potpisao kod javnog biljeznika (kupac ne treba biti prisutan).

 

Nakon gotove kupoprodaje morate otici u Poreznu upravu (prema mjestu gdje se nekretnina nalazi) i predati ugovore radi obracuna poreza. To je obavezno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako predugovor o kupoprodaji kojim se potvrđuje davanje kapare ovjeriš kod javnog bilježniak od tog dana ti teče rok od 30 dana za prijavu Poreznoj upravi pa onda razrez poreza i bveza na plaćanje istog. Iz osobnog iskustva znama da porezna ne priznaje tek tako eventualni raskid ugovora.

U pogledu isplate ukupne cijene, nema razloga da ti prodavatelj ne pristane na prebacivanje na račun.

Pretpistavljam da si provjerila valsničkopravni status zemljišta?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija