Jump to content

kupoprodaja nekretnine...


mali_mujo

Preporučene objave

Hvala oboma na brzom odgovoru. Nisam ga ni za što drugo opunomoćio. Znači, onda je na meni sve ostalo...

 

Okej, kad sam već tu da i to pitam :) Šta je sve slijedeće što moram napraviti da se to uknjiži na mene? Znači, imam ovjeren ugovor. I šta sad? U koje sve institucije i kojim redoslijedom ići? Jel treba još neki dokument ili samo ugovor?

 

Šta je sa porezom? Ovo mi je prva nekretnina i ima nešto sitno preko onih 50 kvadrata za koje ne treba plaćati...

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, Bojane, izgleda da jesmo, nadam se da nećemo opet, doduše od viška savjeta ne boli glava.

Uglavnom, za uknjižbu vam treba ugovor, prijedlog za uknjižbu, prelsika osobne, i 250,00 kn uplata za uknjižbu. Možda bi vam bilo njabolje ako vam je odvjetnik ovo sredio, da vam napravi i ovo.

A za Poreznu isto prijedlog, ugovor, a dalje ne znam, iako mislim da će vam se ani2 uključiti u raspravu glede ovoga. Ako ne, postavite pitanje u Poreznom i financijskom pravu.

P!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svilena je napisao:

A za Poreznu isto prijedlog, ugovor, a dalje ne znam, iako mislim da će vam se ani2 uključiti u raspravu glede ovoga. P!

 

Za poreznu vam ne treba odvjetnik. To možete obaviti sami. bitno je da prijavu u PU obavite u zakonskom roku od 30 dana od dana kupoprodaje.

Obvezno prilikom prijave u PU trebate naglasiti da tražite oslobođenja plaćanja poreza na promet nekretnina a sukladno Zakonu. Tamo ćete dobiti sve upute koji vam dokumenti trebaju (potvrda katasdtra, rodni listovi, nova osobna sa adresom nove nekretnine....)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za poreznu vam ne treba odvjetnik. To možete obaviti sami. bitno je da prijavu u PU obavite u zakonskom roku od 30 dana od dana kupoprodaje.

Obvezno prilikom prijave u PU trebate naglasiti da tražite oslobođenja plaćanja poreza na promet nekretnina a sukladno Zakonu. Tamo ćete dobiti sve upute koji vam dokumenti trebaju (potvrda katasdtra, rodni listovi, nova osobna sa adresom nove nekretnine....)

 

 

okej...

 

potvrda katastra je šta? to dobivam nakon što se uknjižim ili?

 

drugo, zar se baš moram prijaviti na tu novu adresu? jer ja još uvijek živim s roditeljima i namjeravao sam i dalje, a u ovaj stan sam se mislio preseliti jednog dana kad se skrasim/oženim/štaveć :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema navodima iz vaših prethodnih postova naveli ste da vam je to prva nekretnina te da ćete tražiti oslobođenja od plaćanja poreza na promet nekretnina.

Sukladno Zakonu o porezu na promet nekretnina da biste ostvarili to pravo potrebno je između ostalih dokumenata (koje će vam kazati u PU), dostaviti i potvrdu katastarskog ureda da nemate u posjedu nikakvu drugu nekretninu.

Osmi toga obvezno morate promijeniti adresu stanovanja, tj. morate se prijaviti na toj adresi gdje se nalazi kupljena nekretnina.

Bez toga nemate pravo na oslobođenje.

Sve ovo što sam navela kazat će vam službenik za razrez poreza u PU.

Btw.

Ako ste za tu nekretninu digli kredit u banci na kraju svake godine imate pravo na povrat poreza u visini plaćene kamate na kredit, do maksimalno plaćenih kamata od 12.000,00 kn.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ani2 je napisao:

Prema navodima iz vaših prethodnih postova naveli ste da vam je to prva nekretnina te da ćete tražiti oslobođenja od plaćanja poreza na promet nekretnina.

 

da, prva je.

 

Sukladno Zakonu o porezu na promet nekretnina da biste ostvarili to pravo potrebno je između ostalih dokumenata (koje će vam kazati u PU), dostaviti i potvrdu katastarskog ureda da nemate u posjedu nikakvu drugu nekretninu.

Osmi toga obvezno morate promijeniti adresu stanovanja, tj. morate se prijaviti na toj adresi gdje se nalazi kupljena nekretnina.

Bez toga nemate pravo na oslobođenje.

 

aha. nisam znao to za mijenjanje adrese.

 

imao bih još jedno pitanje. možda sad ovo već lagano ide u off-topic pa se unaprijed ispričavam, ali možda neko zna :)

 

znači, ta nekretnina je dio prizemlja dosta velike kuće. fizički je odvojena (pregrađena) i nema nikakvog zajedništva s ostatkom. i meni ide jedan dio idealnih cjelina, a bivšem vlasniku ostaje drugi dio. morali smo zvati geodete da to ponovo iscrataju i izmjere i prikažu šta ide meni, a šta njemu. sad, zanima me kako taj njihov "uradak" treba izgledati? ja sam dobio na jednom A3 papiru tlocrt prizemlja (navedena katastarska čestica i svi potrebni podaci) s označenim šta je moje, a šta njegovo. bez ikakvog pečata, potpisa i sl. i kao trebam platiti na ruke pa će biti malo jeftinije (a i tako me traže 3000kn.) i da to isto moram priložiti uz ugovor prilikom uknjižbe... nekako mi je "čudno" da je to samo jedan list papira....

 

pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mali_mujo je napisao:

[ morali smo zvati geodete da to ponovo iscrataju i izmjere i prikažu šta ide meni, a šta njemu. sad, zanima me kako taj njihov "uradak" treba izgledati? ja sam dobio na jednom A3 papiru tlocrt prizemlja (navedena katastarska čestica i svi potrebni podaci) s označenim šta je moje, a šta njegovo. bez ikakvog pečata, potpisa i sl. i kao trebam platiti na ruke pa će biti malo jeftinije (a i tako me traže 3000kn.) i da to isto moram priložiti uz ugovor prilikom uknjižbe... nekako mi je "čudno" da je to samo jedan list papira....

 

pozdrav.

to može biti na jednom listu A3, ali čisto sumnjam da će vam to proći u zemljišnim knjigama bez pečata i potpisa. Mislim da treba biti ovjereno (pečat i potpis).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bojan79 je napisao:

Samo malo, je li u ugovoru piše da kupuješ neki dio čestice, npr. 1/3 dijela k.č. br. xx, a što u naravi predstavlja prizemlje... označeno na skici tako i tako ili kupuješ cijelu nekretninu?

 

piše ukratko ovo:

 

1.

...stranke utvrđuju da je prodavatelj vlasnik 1. etaže, posebnog dijela nekretnine upisane u zk.ul.br , sagrađene na kčbr. u naravi stan br. 1 u prizemlje koji se sastoji od...... 184m2, što u odnosu na cijelu zgradu iznosi 352/1000 dijela

 

2. prdavatelj prodaje, a kupac kupuje 80/1000 posebnog dijela nekretnine iz točke I. u naravi to, to i to (nabraja prostorije) ukupne površine 53m2

 

i na papiru (što je radio geodet) je ucrtano to prizemlje i naznačeno šta ide meni, a šta ostaje njemu...

 

nije valjda da sam se negdje za*bao?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molim vas za još jednu stvar....

 

sad mi je uletila "prilika" da ovu nekretninu odmah prodam. čovjek koji je još prije mene gledao ovo, ali nije bio pri lovi sad je zainteresiran, ima novac i odmah bi kupio. sad vas sve pitam ovo:

 

da li je to moguće prodati već sad (neuknjiženo)? znači, ja imam kupoprodajni ugovor, ali to još nije uknjiženo na mene. mislio sam to ovaj tjedan ići obavljati. ili ja to moram prvo staviti na sebe pa onda redovitom procedurom dalje...

 

ako je moguće, da li ima kakvih caka/fora na koje bih trebao pripaziti?

 

eto toliko pa recite sve što znate... :)

 

unaprijed zahvaljujem, davor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija