Jump to content

Invalidska mirovina -porez


vukovar

Preporučene objave

Molim odgovor na postavljeno pitanje?

Kako se izračunava porez na mirovinu,jer su mi uzeli i u 5 mjesecu porez,a po mom mišljenju nisu trebali.

Mirovina je 6533,67 kn

Olakšice su supruga ,te dvoje djece i moja invalidnost 60% sve je uvedeno na poreznoj kartici.

Živim na području od posebne skrbi - grad Vukovar

Uzeli su mi porez od 20,02 kuna.

Nadam se da postoji neka formula za izračun da mogu pratiti skidanja poreza,

prireza nema za područje od posebne državne skrbi - grad Vukovar

(čitao sam nn177/04 ) ,ali mi nije jasno ,jer u poreznoj upravi su rekli da ne treba mi uzeti porez,dok u mirovinskom da treba.

Unaprijed hvala!

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav vukovaru pokušat ću vam objasnit putem tablice o neoporezivom iznosu na mirovinu - izdatak =dohodak od nesamostalnog rada

1 . skupina područja posebne državne skrbi

faktor --------- mjesečna svota(kn)-------godišnja svota(kn)

umirovljenik 3 840,00 46 080,00

(0,5) supruga 1 920,00 23 040,00

(0,5) 1.djete 1 920,00 23 040,00

(0,7) 2.djete 2 688,00 32 256,00

(1,0) 3.djete 3 840,00 43 080,00

(1,4) 4.djete 5 376,00 64 512,00

(1,9) 5. djete 7 296,00 87 552,00

 

itd. što vas ne bi trebalo interesirati za svako slijedeće dijete , te za djecu s posebnim potrebama.

vaš neoporetivi dio bio bi obzirom na suprugu i dvoje djece koja se nalaze na pk-1 obrascu te 60% hrvi

*** 3 840,00

*** 1 920,00

*** 1 920,00

*** 2 688,00

-------------------

** 10 368,00 + 480 na osnovu invalidnosti (svi invalidi)

 

Kao što je vidljivo vi biste trebali biti oslobođeni o plaćanja poreza te prireza

**napomena prilikom izračuna poreza + prireza cijelokupni iznos odbitaka biva umanjen za postotak osobnog invaliditeta hrvi što kod vas još dodatno štiti, ako ste otišli u mirovinu nedavno s naknade moguće da vaši podaci iz porezne uprave (pk-1 obrazac) i s hzmo nisu usklađeni te u svakom slučaju otiđite s vašim osobnim brojem (ob) koji se nalazi na odresku mirovine kod referenta koji vas vodi da uskladi podatke (usklađivanje podataka za min financija vrši prvatna firma "apis" putem magnetnih medija) u svakom slučaju sva sredstva koja vam budu uskračena zatražit će te u poreznoj prijavi za iduću godinu sretno .

Pozdrav

p.s jeste li vi imali prošli tjedan "informaciju" o povratu zaostalih dugovanja za prevođenje s naknada u mirovine , kao što sam vam rekao izgleda da je to ipak bila "patka"

ako sam vam pomogao bilo mi je drago.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

Prvo da kažem za one zaostatke i meni se ćini da je patka.

E za porez je sljedeće u mirovinskom se drže ovog zakona i jednostavno su došli do podatka da imam 6200 kn neoporezivo dok razliku od 333,67 kn se oporezuje ,dok u poreznom uredu su izračunali da je neoporeziv dio oko 6700 kn.

 

Zagreb, 26. siječnja 2005. Izmjene u obračunu poreza na mirovine od 1. siječnja 2005.

 

Prema Zakonu o porezu na dohodak ('Narodne novine' broj 177/04), od 1. siječnja 2005. porez se ne obračunava na:

• obiteljske mirovine ostvarene iza poginulih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata prema Zakonu o pravima Hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata,

• obiteljske mirovine koje su ostvarila djeca iza smrti roditelja prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, osim ako su, uz dijete mirovinu ostvarili i drugi članovi obitelji. U tom slučaju porez se obračunava na razmjerni dio mirovine člana obitelji.

Na ostale vrste mirovina porez se obračunava uz primjenu osobnog odbitka za umirovljenika koji od 1. travnja 2004. iznosi 3.000,00 kn. Iznimno, korisnicima invalidskih mirovina zbog profesionalne nesposobnosti za rad koji su zaposleni, porez se obračunava na mirovine bez primjene osobnog odbitka jer se isti priznaje i primjenjuje na plaću.

Osobni odbitak se priznaje za svaki mjesec poreznog razdoblja umirovljenicima korisnicima starosne, invalidske i obiteljske mirovine (koju koriste članovi obitelji, osim djece) i za uzdržavane članove obitelji i invalidne članove obitelji, odnosno umirovljenika s invaliditetom te povećavaju osobni odbitak od 3.000,00 kn.

Od 1. siječnja 2005. osobni odbici za koje se uvećava osobni odbitak za umirovljenika izračunavaju se u postotku od osnovnog osobnog odbitka koji iznosi 1.600,00 kn.

Osobni odbici se mijenjaju od 1. siječnja 2005. te iznose:

• 800,00 kn za uzdržavanog člana obitelji (0,5 osnovnog osobnog odbitka od 1.600,00 kn),

• 480,00 kn za invalidnost (0,3 osnovnog osobnog odbitka od 1.600,00 kn),

• 800,00 kn za prvo uzdržavano dijete (0,5 osnovnog osobnog odbitka od 1.600,00 kn),

• 1.120,00 kn za drugo uzdržavano dijete, (0,7 osnovnog osobnog odbitka od 1.600,00 kn).

Ujedno, od 1. siječnja 2005. uveden je novi osobni odbitak za umirovljenika i uzdržavanog člana obitelji i djecu kojima je utvrđena 100% invalidnost po jednoj osnovi ili koji radi invalidnosti imaju pravo na tuđu pomoć i njegu. Osobni odbitak za 100% invalidnost uvećava osobni odbitak za 1,0 osnovnog osobnog odbitka odnosno iznosi 1.600,00 kn.

Osobne odbitke priznaju umirovljenicima porezne uprave koje dostavljaju Zavodu podatke o osobnim odbicima i podatke o stupnju invalidnosti korisnika sa statusom Hrvatskog ratnog vojnog invalida. Zavod te podatke koristi pri obračunu poreza, te stoga umirovljenici ne trebaju dostavljati Zavodu porezne kartice.

Porez se obračunava na porezne osnovice, koju čini mirovina umanjena za osobne odbitke odnosno na invalidsku mirovinu zaposlenih umirovljenika, po neizmijenjenim stopama od 15%, 25%, 35% i 45%.

Porezne osnovice na koje se od 1. siječnja 2005. obračunava porez jesu:

POREZNA OSNOVICA STOPA POREZA

do 3.200,00 kn 15%

od 3.200,00 kn do 8.000,00 kn 25%

od 8.000,00,00 kn do 22.400,00 kn 35%

iznad 22.400,0 kn 45%

 

 

Porez obračunat na mirovine korisnika sa statusom hrvatskog ratnog vojnog invalida i nadalje se umanjuje za postotak invalidnosti.

Korisnicima koji imaju prebivalište i borave na područjima posebne državne skrbi utvrđenim posebnim zakonom, priznat će se u godišnjem obračunu poreza osobni odbici koji su od 1. siječnja 2005. utvrđeni u visini od:

• 3.840,00 kn (za porezne obveznike koji imaju prebivalište i borave na području prve skupine),

• 3.200,00 kn (za porezne obveznike imaju prebivalište i borave na području druge skupine) I

• 2.400,00 kn (za porezne obveznike koji imaju prebivalište i borave na području treće skupine i brdsko planinskim područjima), po podnesenoj godišnjoj poreznoj prijavi.

Unaprijed hvala i osobno mislim da jako puno brljaju u mirovinskom u Vukovaru

 

Bog

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vukovar iz svega navedenog vidljivo je da se netko "zaigrao s vašim obračunom za porez ja sam vam naveo samo ono što je vam bilo zanimljivo smatrao sam da nema potrebe navoditi ono što sami niste tražili , uzgred rečeno u svakoj poreznoj upravi nalaze se brošure dostupne svi građanima kako bi se što lakše snašli kad se nađu u sličnim situacijama ili kod podnošenja porezne prijave samo se treba malo potruditi ili ako nije jasno upitati nekoga za savjet kako nebi igubili pravo na povrat poreza .

Bog

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Gandolfu-2 i inima

Sad sam našao u ćemu je kvaka,oni u mirovinskom nisu uzeli u obzir područje od posebne državne skrbi P1 ,već normalno kao da živim npr.Zagreb ,Varaždin,Split...,sada me zanima dali je još to na snazi izračun o područjima od posebne državne skrbi ili su i to ukinuli ili ovi u mirovinskom u Vukovaru svjesno uzimaju ljudima a ne bi trebali,u

ponedjeljak idem u boj za ostvarivanje ovog prava

zur-zum

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko je meni poznato to je idalje na snazi obzirom da sam prije 15 dana i sam imao sličan problem u pk-1(obrascu ) navedeni su podaci koji mi daju za pravo da imam neoporeziv dio mirovine u iznosu od 7000,00 kn ( troje djece,hrvi, ) i nisam u području od posebne državne skrbi porez +prirez mi je obračunat kao da sam samac tj .3000,00kn neoporezivo te su me" tiješili" da će mi ta sredstva biti vraćena po poreznoj prijavi iduće godine ,tako sam i zaznao da "apis" unosi podatke za min.financija po zahtjevu hzmo u svakom slučaju trebate ići do kraja i nedozvoliti samovolju pojedinaca oni su tu na kraju krajeva zbog nas ,a mi ih moramo nadzirati da nam nebi uskratili neka od prava koja su nam zakonom zagarantirana

Pozdrav

Bog

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sukladno čl. 54. st. 4. Zakona o porezu na dohodak osobni odbici prema stavku 1., 2. i 3. čl. 54 priznaju se u godišnjem obračunu poreza na dohodak na temelju podnesene godišnje porezne prijave.

Dakle, tijekom poreznog razdoblja potrebno je primijeniti osobne odbitke sukladno čl. 36. stavak 1. i 2. Zakona o porezu na dohodak.

@vukovar

Iz svega gore navedenog predujam poreza na dohodak vam je uredno obračunat, ali vi ćete na kraju godine podniejti poreznu prijavu i taj porez će vam se vratit.

@gandolfo-2

tijekom godine ako vaši članovi nisu bili na PK obrascu imate pravo zahtijevati da vam ih uvrste. Ukoliko je došlo do toga da jedan period oni nisu bili na PK vaši uzdržavani članovi onda ćete na kraju godine podniejti godišnju prijavu i taj porez će vam se vratit.

Svaki porezni obveznik je dužan sam voditi brigu o tome da li su mu uzdržavani članovi upisani na Pk obrazac.

Neznanje ne opravdava.

Nemojte misliti da vam ovdje "solim pamet", ali jednostavno Zakon je takav.

U svakom slučaju imate Legalis na kojemu uvijek možete postaviti pitanje i nadam se da ćete dobiti zadovoljavjaući odgovor i pomoć.

Budite i dalje s nama.

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Ani u pravu neznanje neopravdava (npr.nisam znao da je krađa delikt tj. da je opisano kao kazneno dijelo- ovo vam je poznato iz Kp), kao ni u drugi granama. Što se tiče mog slučaja u pk-1 obrazacu su uredno prijavljeni uzdržavani članovi (vodio sam brigu) problem je u tome što sam "friški" umirovljenik te nisu usklađeni podaci iz pk-1 i Hzmo te sam stupio u kontak s "Apis" koji unosi podatke za Min.financija i taj problem je riješen već idući mjesec. Poznato mi je da ću podnošenjem porezne prijave dobiti povrat poreza u 4 ili 5mj 2008 do tada strpljen-spašen. Nije mi povrijeđen ego (nisam od onih koji misle da nemaju više što naučiti-upravo me strah mog neznanja) u svakom slučaju dobrodošlo je Vaše mišljenje pogotovo što ste jedan od moderatora i imate iskustva , mi će mo i dalje sudjelovati u forumu , od Vas očekujemo da će te nam biti na usluzi, te pomagati svojim znanjem i savjetima na obostrano zadovoljstvo.

 

 

 

 

Pozdrav Ani :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem se Gandolfu-2 i Ani-2 na Vašim odgovorima ,te ste mi stvarno pomogli,a nadam se da ste i drugima.

Pošto je stanje kako je rekla ANE-2 takvo,ne isplati mi se ići gubiti živce sa birokracijom jer kako je Ane-2 rekla da ću dobiti u povratu poreza,

uglavnom Hvala Vam.

Pozdrav iz Vukovara od Vukovara ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vukovar je napisao:

jer kako je Ane-2 rekla da ću dobiti u povratu poreza,

 

Samo nemojte zaboravit da je vaša obveza prijaviti porez na kraju godine.

 

Ovo napomnjem zato što neki porezni obveznici misle da netko drugi za njih mora prijaviti porez.

 

Pretpostavljam da ste s ovim upoznati, ali, "ponavljanje je majka mudrosti"

pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija