Jump to content

Denacinalizacija


anonimno

Preporučene objave

Moj slucaj je takav da mi je vlast za vrijeme komunisticke vladavine u hrvatskoj uzela zemljiste u centru grada (gradjevinsko) i u zamjenu mi dodjelila zemljiste na kojem je zabranjena gradnja i usput pogrijesila prilikom upisivanja u katastarske knjige, pa me interesira dali postoji pravni osnov da pokrenem pitanje,tj. tuzbu za adekvatnu naknadu za to.

Unaprijed hvala

Maros

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bih rekao da postoji osnova za naknadu s obzirom da si na neki način bio obeštećen tj. dobio si kao naknadu za oduzeto nešto drugo. To što je tada očito postojao nesrazmjer između oduzetog i dobivenog trebao si naglasiti tada odnosno zahtjevati nakandu putem suda ili sl. za razliku manje dobivenog. Da li se to onda moglo ja ne znam rođen sam puno kasnije. S obzirom da tada vjerovatno nisi zahtjevao naknadu za razliku na ime manje dobivenog mišljenja sam da nema šanse da dobiješ neku naknadu sada.

Eventualna situacija u kojoj bi mogao dobiti naknadu za oduzeto bi bila da si tada podnijeo tužbu za razliku manje vrijednosti (da je ta manja vrijednost tada utvrđena), a sud, tadašnji, ti je odbio dati tu naknadu iz nekih razloga koji su postojali u to vrijeme kada se nije štitilo odnosno nije postojalo privatno vlasništvo kakvo danas postoji, a to bi bili razlozi kao npr. interes države, društva, naroda.

 

Više bih rekao da se u ovom slučaju radi o obliku ekspoprijacije nego o konfiskaciji.

 

Mišljenja sam da na naknadu nemaš pravo, ali uvijek možeš potražiti i druga mišljenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija