Jump to content

Susjedovi prozori na moju spavaću sobu.


mike06

Preporučene objave

Molim stručan savjet.

Susjed je kupio staru kuću koja je od moje međe udaljena 90 cm. Sada je na tom zidu na kojem nije nikada bilo prozora ni nikakvih otvora izbio rupe za prozore cca 1200 x 1000 mm.

Mene nije ni pitao dali se ja slažem s time.

Ti prozori gledaju direktno u prozore moje spavaće sobe i spavaće sobe moje djece.

 

Molim savjet dali oni to smiju bez mog pristanka i po kojem Zakonu i članu Zakona je to regulirano.

Unaprijed zahvalan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žao mi je, mike06, ali mislim da on na to ima pravo i da mu nije potrebna tvoja dozvola.

Prenosim ti dio članka iz Vjesnikove rubrike "Sudska praksa", objavljenog 23.3.2002.g.:

 

" Dva paragrafa na jednom prozoru

 

Ima li čovjek pravo probiti zid koji gleda prema susjednom

dvorištu i ugraditi prozore koji gledaju u susjedov lonac? Ima, kaže Vrhovni sud, što znači da je prvostupanjski sud pogrešno utvrdio pravo tužitelja (onaj kojem prozori vire u okućnicu) na zaštitu od služnosti pogleda po Zakonu o vlasništvu. Greška je nastala zato što je sud pomiješao pravo na prozor u tuðem od prava na prozor u vlastitom zidu. U prvom slučaju tužitelj bi bio u pravu, ali dogodio se drugi slučaj i sud je dajući mu za pravo pogriješio i pripisao mu pravo služnosti tamo gdje je nema."

 

Pokušaj se dogovoriti s njim da taj prozor ne koristi na način koji bi ometao tvoju privatnost i, posebno, privatnost tvoje djece i da, po mogućnosti, stavi na njega mutno staklo.

Inače, susjedska prava uređuje Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, počevši od čl. 100.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne kužim onda ako se o zakonu o građenju spominje ovo..maloprije sam to našao

 

Prozor prema susjednoj međi može biti normalan ukoliko je od kuće do međe bližnjeg susjeda minimum 3 metra.

Ukoliko ima od 2 - 3 tada stakla moraju biti mutna.

Manje od 2 metra nesmije biti nikakvog otvora, dakle samo zid od staklenih prizmi.

Doduše nemam citata tog zakona ali kaj onda postoje o jednoj stvari 2 zakona.??

Hvala na odgovoru:

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o građenju ne odnosi se na tvoja prava kao vlasnika susjedne nekretnine. Na to se odnosi Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Ne znam gdje si pronašao, citiram:

 

mike06 je napisao:

Prozor prema susjednoj međi može biti normalan ukoliko je od kuće do međe bližnjeg susjeda minimum 3 metra.

Ukoliko ima od 2 - 3 tada stakla moraju biti mutna.

Manje od 2 metra nesmije biti nikakvog otvora, dakle samo zid od staklenih prizmi.

 

Prelistala sam cijeli Zakon o građenju i nisam našla to što si napisao. Možda se radi o nekom drugom zakonu?

Pričekaj da ti odgovori Notarica, ona će sigurno znati.

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Našao sam izvode iz zakona o prostornom uređenju, doduše za Bjelovarsku županiju, pa neznam dali je zakon na razini države ili

pojedinih županija. Zakon tako kaže slijedeće:

 

4. UVJETI I NAČIN GRADNJE STAMBENIH I STAMBENO POSLOVNIH GRAĐEVINA

 

4.1. Uvjeti i način gradnje stambenih građevina

 

Ako građevina ima otvore prema susjednoj međi, od međe te građevne čestice mora biti udaljena najmanje 3,0 m, a ako je udaljena min. 1,0 m od međe dozvoljena je izvedba otklopnih prozora vel. max. 60 x 60 cm sa parapetom min. 1,8 m i mutnim ostakljenjem.

Ako je udaljenost manja od 1,0 m otvori nisu dopušteni

Molim Vas hitno je neka mi stručno netko objasni, nemam love za odvjetnika

Unaprijed hvala!!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za Zagreb vrijedi Generalni urbanistički plan Grada Zagreba kojeg možeš pronaći na ovoj stranici:

 

www.zagreb.hr/SlGlasnik.nsf/VPD/

 

Kad dođeš na tu stranicu klikni na IZBORNIK-->2007-->br. 16 i tu ćeš naći tu odluku i podatke koji ti trebaju.

 

Mislim da ti ne treba odvjetnik, već da trebaš obavijestiti Gradskiured za prostorno uređenje ili inspekciju o tome da je susjed prekršio odredbe tog plana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pronašao sam u Prostornu planu mjesta u kojem živim navedene činjenice koje sam naveo

o postavljanju otvora prema susjednoj međi koji potpuno odgovaraju gore navedenom postu,

Pitanje je sada kome da se obratim. S obzirom da sam sa susjedom u zavadi, nema ni govora o nekakvom dogovornom rješenju već pomoću institucija vlasti.

Da li mogu najprije prijaviti komunalnom redaru mog mjesta, iako smatram da to i nije baš neka institucija pa se tako to i nebi moglo0 riješiti. Da li da slučaj prijavim Građevinskoj inspekciji,??

Molim stručan odgovor,

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija