Jump to content

Nužni dio


anonimno

Preporučene objave

Zanima me da li imam pravo tražiti nužni dio ukoliko suprug oporučno ostavi stan koji nije bračna stečevina, naslijedio ga je od majke, sinovima iz prvog braka? Ima li pritom veze da li nas dvoje imamo zajedničke imovine koja jest bračna stečevina, kao stan u kojem živimo, a koji on oporučno misli ostaviti meni? Imaju li njegovi sinovi pravo na nužni dio ovog drugog stana ukoliko onaj prvi ostavlja njima? Napominjem da nemamo zajedničke djece.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Zanima me da li imam pravo tražiti nužni dio ukoliko suprug oporučno ostavi stan koji nije bračna stečevina, naslijedio ga je od majke, sinovima iz prvog braka?

 

IMETE, JER STE KAO BRAČNI DRUG U TRENUTKU SMRTI SUPRUGA POTENCIJALNI APSOLUTNI NUŽNI NASLJEDNIK.

 

Ima li pritom veze da li nas dvoje imamo zajedničke imovine koja jest bračna stečevina, kao stan u kojem živimo, a koji on oporučno misli ostaviti meni?

 

NEMA, ALI TAJ ĆE STAN BITI TAKOĐER PODLOŽAN URAČUNAVANJU PRILIKOM ODREĐIVANJA NUŽNOG DJELA.

 

Imaju li njegovi sinovi pravo na nužni dio ovog drugog stana ukoliko onaj prvi ostavlja njima?

 

IMAJU, UKOLIKO VRIJEDNOST ONOG STANA BUDE MANJA OD VRIJEDNOSTI NUŽNOG DIJELA KOJA BI IM PRIPADALA.

 

DAKLE, AKO IKO OD VAS BUDE TRAŽIO NUŽNI DIO POSTUPAK JE SLJEDEĆI:

 

1. UTVRĐIVANJE OBRAČUNSKE VRIJEDNOSTI OSTAVINE: POPIS I PROCJENA SVIH DOBARA KOJA JE OSTAVITELJ IMAO U ČASU SMRTI, UKLJUČUJUĆI I ONO ČIME JE RASPOLAGAO OPORUKOM.

 

2. OD TAKO UTVRĐENE VRIJEDNOSTI ODBIJAJU SE OSTAVITELJEVI DUGOVI, TROŠKOVI POPISA OSTAVINE I POKOPA OSTAVITELJA.

 

3. TAKO DOBIVENOM OSTATKU PRIBRAJA SE VRIJEDNOST SVIH DAROVA SVIM NASLJEDNICIMA

 

4. TOME SE PRIBRAJA I VRIJEDNOST SVIH DAROVA TREĆIM OSOBAMA

 

5. OD TAKO DOBIVENE VRIJEDNOSTI OSTAVINE IZRAČUNAVA SE VAŠ NUŽNI DIO, NPR. 1/6 VRIJEDNOSTI. UKOLKO JE TA VRIJEDNOST VEĆ SADRŽANA U ONOME ŠTO VAM JE OPORUČNO OSTAVLJENO, TADA NEMATE PRAVO NA DODATAN DIO.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovoru. Da li mi možete savjetovati kako izbjeći tolike komplikacije, kako pravno urediti da stan koji je suprug naslijedio pripadne njegovim sinovima, a ja se odričem svih potraživanja, a drugi stan kojem smo suvlasnici suprug i ja, tj. njegova polovica koja pripada suprugu, u slučaju njegove smrti pripada meni, tako da njegovi sinovi nemaju pravo potraživanja nužnog dijela u tom drugom stanu? Napominjem da vrijednost stana u kojem živimo premašuje vrijednošću onaj naslijeđeni otprilike za trećinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija