Jump to content

Obavijest o prekoracenju brzine, lijepo molim savjet


anonimno

Preporučene objave

Prije otprilike godinu dana dobio sam obavijest o prekoracenju brzine, tj. da je "sluzbena osoba" utvrdila (pretpostavljam "pistoljem" ili kamerom) da je mojim vozilom pocinjen prekrsaj prekoracenja brzine. Buduci da je obavijest stigla 2 mjeseca nakon sto je prekrsaj pocinjen, ja sam im otpisao da se nikako ne mogu sjetiti tko je toga dana koristio moje vozilo, da se njime koristi vise osoba i svi cesto prolaze ulicom u kojoj je prekrsaj navodno pocinjen. Otprilike u roku daljnjih mjesec dana, postar mi je ostavio obavijest da dodjem po preporucenu posiljku, koju, buduci da sam bio odsutan, nisam preuzeo.

Sad me zanima:

1. jesam li ja po zakonu duzan voditi evidenciju tko i kada posudjuje moje vozilo?

2. koliko puta mogu ne preuzeti takvu preporucenu posiljku a da mi policija ne pokuca na vrata?

3. kako u praksi zavrsavaju ti slucajevi, (ako netko ima slicno iskustvo - sto li je moglo pisati u nepreuzetoj posiljci?), te kolika je sansa da to ode u zastaru, :-P buduci da je vec prosla godina dana a da nisam dobio nikakve daljnje obavijesti.

 

Toplo zahvaljujem na svakoj pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. niste dužni voditi takvu evidenciju, ali po ZOSPC-u ste dužni na zahtjev ovlaštene osobe dati podatke o identitetu osobe koja je upravljala vozilom, u suprotnom podliježete prekršajnoj odgovornosti za tu uskratu, pa i kaznenoj, ovisno o okolnostima i posljedicama kršenja prometnih pravila u konkretnoj situaciji.

2.pitanje je kakva je bila pošiljka i tko ju je poslao.

3.zastara nastupa u roku 2 godine od učinjenog prekršaja. Kako ne znate što Vam je uopće poslano, ne znamo niti u kojoj fazi se to sve skupa nalazi.

Inaće, u ovakvim slučajevima, kada niste po djelatnicima policije odmah nakon učinjenog prekršaja zaustavljeni, njihova snimka podliježe provjeri, za što imate pravo tražiti objašnjenje, uvid, podatke. Vi ste reagirali navodeći da se ne sjećate tko je vozio, ali je moguće i da je prekršajni postupak pokrenut protiv Vas kao vlasnika vozila, jer se presumira da ste upravo Vi njime i upravljali, pa dalje na Vama ostaje dokazivanje suprotnog ( da niste Vi, već netko drugi, treći...). Provjerite slijedeći puta tko je pošiljatelj i što sadrži pošiljka koja Vam stigne.

O tome , da li ćete ju i preuzeti, morate sami odlučiti..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

A što se događa kad zaista ne znam tko je koristio vozilo jer u to vrijeme je moglo biti više ljudi koji su auto koristili kao i članova uže obitelji(otac,brat). Dakle zanima me jesam li ja dužan svjedočiti protiv svoje obitelji i što se događa u slučaju da ne mogu dati podatke o vozaču, a mogu dokazati svoju odsutnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se postupak vodi protiv vas vi ne svjedočite, vi se branite...i u svojoj obrani koristite sve što vam ide u prilog kako biste uvjerili sud da vi niste počinitelj prekršaja..

Ali, ne morate niti "uvaliti u nevolju" nekog od svojih bližnjih...

Sud mora na temelju podataka kojima raspolaže donijeti odluku jeste li ili niste baš vi počinitelj tog prekršaja..

 

Sud neće sam od sebe postupak širiti na druge osobe..Netko mora staviti novi zahtjev za pokretanje postupka..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija