Jump to content

Apsolutna zastara poreznog rijesenja


g0suboy

Preporučene objave

1.

Imao sam nadzor porezne uprave u obrtu za 2001 , 2002 i 2003.

za sve 3 godine doneseno je rijesenje 1.12.2003 godine, a postalo je ovrsno 08.04.2009.

 

Zanima me kada nastupa apsolutna zastara ovog poreznog rijesenja?

 

 

2.

Vlasnik sam firme d.O.o. koja ne radi 2 godine i nema prihoda.Firma ima neki sudski spor gdje postoji mogucnost da ga izgubimo , a tuzitelj se nece imati od cega naplatit posto firma nema sredstava. Pa me zanima dali se tuzitelj od mene vlasnika(fizicka osoba) moze naplatiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ad 1.

apsolutna zastara za poreze (dohodak, pdv)- 6 godina

iz 2003. nastupit će istekom 2010. godine (01.01.2011.).

iz 2002. nastupit će istekom 2009. godine (01.01.2010.).

iz 2001. nastupila je istekom 2008. godine (01.01.2009.).

 

aposlutna zastara za doprinose nastupit (12/2003.) će s 31.01.2014. - 10 godina

 

ad 2.

ne. član društva samo jamči do visine upisanog (temeljnog) kapitala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

krester je napisao:

ad 1.

apsolutna zastara za poreze (dohodak, pdv)- 6 godina

iz 2003. nastupit će istekom 2010. godine (01.01.2011.).

iz 2002. nastupit će istekom 2009. godine (01.01.2010.).

iz 2001. nastupila je istekom 2008. godine (01.01.2009.).

 

aposlutna zastara za doprinose nastupit (12/2003.) će s 31.01.2014. - 10 godina

 

ad 2.

ne. član društva samo jamči do visine upisanog (temeljnog) kapitala.

 

 

Puno hvala na odgovorima ali jos mi nesto nije jasno...

 

ad 1. nadzor je bio 12/2003, sta ne pocinje onda zastara 01.01.2004? Ako pocinje od 01.01.2004 trebala bi trajati do 01.01.2010? ili je zastara 7 godina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 94. stavak 4. Općeg poreznog zakona kaže..."4) Zastara prava na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe počinje teći nakon isteka godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili nakon isteka godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu, kamate i troškove ovrhe. "

Ako Vam je Rješenje postalo ovršno sa danom 08.04.2009. godine, znači da je istek 2009. godine "istek godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu..". Sorry, ali Vi ste u krivu u vezi početka računanja zastarnog roka...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je riječ o obvezama za javna davanja iz razdoblja 2001. do 2003. godine prema odredbama članka 5. OPZ-a (NN 127/00-152/02.) i članka 5. OPZ-a (147/08) primjenuje se stari OPZ koji je bio na snazi do 31.12.2008. godine jer se u postupku oporezivanja primjenjuju propisi koji su bili na snazi u vrijeme nastanka činjenica na kojima se temelji oporezivanje.

 

Kako je porezno rješenje donijeto 01.12.2003. godine i odnosi se na razdoblje od 01.01.2001. do 01.12.2003. apsolutni rok je 6 godina od dana kada zastara 1. puta počela teći. (članak 92. OPZ-a).

Zastara 1. puta počinje teći od isteka godine u kojoj je trebalo utvrditi poreznu obvezu.(članaj 90. stavak 2. OPZ-a)

 

Dostava poreznog rješenja je službena radnja poreznog tijela kojom se prekida relativni rok zastare od 3 godine sukladno odredbama članka 91. i članka 90. stavak 1. OPZ-a, ali nikako ne prekida apsolutni rok zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se s Vama u vezi primjene OPZ-a, ali citirao sam novi jer je bit stvari ostala ista; čl.90.stavak 4"starog " OPZ a kaže: Zastara prava na naplatu poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni počinje teći istekom godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili nakon isteka godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu, kamate, troškove ovrhe i novčanu kaznu.

Ako je Rješenje postalo ovršno sa danom 08.04.2009. godine, znači da je 2010 "istek godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu..."Naime, pretpostavljam da je na taj dan gospodin primio Rješenje II stupnja, nakon što mu je žalba odbijena, te po njemu nema više redovnog pravnog lijeka te ono postaje pravomoćno. Dakle, njemu obveze nisu utvrđene onim prvim Rješenjem, jer se po njemu nisu mogle zadužiti utvrđene obveze, već su se iste zadužile po Rješenju II stupnja kojim se potvrđuje ono Rješenje iz prijašnjih godina. Navedeno temeljim na Rješenjima Upravnog suda kao i iz prakse II stupnja Središnjeg ureda PU. Nažalost, ali zastara počinje prvi puta teći istekom godine kada je potvrđeno Rješenje I stupnja, dakle sa 01.01.2010. godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jos imam samo jednu nejasnocu , ako je porezno tijelo donjelo rijesnje 01.12.2003 i tim rijesenjem utvrdilo poreznu obvezu , znaci prije nego sam ja predao prijavu poreza za 2003 u veljaci 2004 god nakon obracuna. Porezna uprava nije donjela nikakvo rijsenje da ima ikakvih nepravilnosti za tu predaju prijave poreza (predana u veljaci 2004) nego su oni sami utvrdili tjekom nadzora da ima nepravilnosti u poslovanju i time donjeli rijesnje 1.12.2003 i to me stalno buni da posto su oni kao porezno tijelo utvrdili nepravilsnot da bi zastara trebala poceti teci od 01.01.2004.

 

Da pojednostavimo porezna uprava nije utvrdila putem nase prijave poreza nego je utvrdila izavnrednim nadozorom (financijski inspektori) dali bi onda zastara trebala teci od 01.01.2004?

 

Ispricavam se ako ponovo pitam isto ali nikako mi neide u glavu zbog cega bi trebla proci cjela 2004 godina da bi zastara pocela teci sa 01.01.2005 posto je utvrdeno zakljucno sa 1.12.2003.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2704lili je napisao:

Slažem se s Vama u vezi primjene OPZ-a, ali citirao sam novi jer je bit stvari ostala ista; čl.90.stavak 4"starog " OPZ a kaže: Zastara prava na naplatu poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni počinje teći istekom godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili nakon isteka godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu, kamate, troškove ovrhe i novčanu kaznu.

Ako je Rješenje postalo ovršno sa danom 08.04.2009. godine, znači da je 2010 "istek godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu..."Naime, pretpostavljam da je na taj dan gospodin primio Rješenje II stupnja, nakon što mu je žalba odbijena, te po njemu nema više redovnog pravnog lijeka te ono postaje pravomoćno. Dakle, njemu obveze nisu utvrđene onim prvim Rješenjem, jer se po njemu nisu mogle zadužiti utvrđene obveze, već su se iste zadužile po Rješenju II stupnja kojim se potvrđuje ono Rješenje iz prijašnjih godina. Navedeno temeljim na Rješenjima Upravnog suda kao i iz prakse II stupnja Središnjeg ureda PU. Nažalost, ali zastara počinje prvi puta teći istekom godine kada je potvrđeno Rješenje I stupnja, dakle sa 01.01.2010. godine.

 

 

Ispricavam se posto pisem u ocevo ime , krivo sam ga razumio rijesnje je postalo ovrsno 08.04.2004 a ne 2009.

 

 

i jos jedno pitanje za koliko ide u zastara sudska pristojba naime ustavni sud je odbio zalbu i naplatio je to 10k kuna, pa me zanima ako za to postoji zastara?

 

Hvala jos jednom svima koji su sudjelovali u ovoj temi.

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija