Jump to content

Što ako sud kasni


dobar-dan

Preporučene objave

Pitam

Recimo u rješenju suda stoji datum 14.12.2009 a sud isto rješenje šalje tek 05.02.2010

Što u takvim slučajevima kada prođe rok za dostavu od 30 dana(kako sam negdje pročitao)

 

doslovno stoji ovako:

 

rješio je temeljem Rješenja Općinskog suda u .......... od 23.12.2002 g. posl.br.: Ovr-...../99

 

određuje se

 

zabilježba ovrhe u predmetu............protiv ovršenika ........... radi naplate novčane tražbine utvrđenjem vrijednosti nekretnine, njezinom prodajom i namirenja ovrhovoditelja iz novčanog iznosa dobivenim prodajom, na na nekretninama ovršenika upisanim u ...............itd.

 

 

rok za žalbu 15 dana

 

napomena. nisam uzimao nikad nikakav novac već sam bio jamac poduzeću koje se ugasilo 2004 g. silom zakona

 

HVALA :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobar-dan je napisao:

Pitam

Recimo u rješenju suda stoji datum 14.12.2009 a sud isto rješenje šalje tek 05.02.2010

Što u takvim slučajevima kada prođe rok za dostavu od 30 dana(kako sam negdje pročitao)

 

doslovno stoji ovako:

 

rješio je temeljem Rješenja Općinskog suda u .......... od 23.12.2002 g. posl.br.: Ovr-...../99

 

određuje se

 

zabilježba ovrhe u predmetu............protiv ovršenika ........... radi naplate novčane tražbine utvrđenjem vrijednosti nekretnine, njezinom prodajom i namirenja ovrhovoditelja iz novčanog iznosa dobivenim prodajom, na na nekretninama ovršenika upisanim u ...............itd.

 

 

rok za žalbu 15 dana

 

napomena. nisam uzimao nikad nikakav novac već sam bio jamac poduzeću koje se ugasilo 2004 g. silom zakona

 

HVALA :-?

 

Očito ovrhovoditelj ima ovršnu ispravu na temelju koje je tražio zabilježbu ovrhe u ZK izvadak nekretnine.

Bitno je kada je vama sudsko rješenje uručeno i od dana prijema rješenja teče vam rok za žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobar-dan je napisao:

Zahvaljujem fakinčini no pitam.

POSEBNO SLIJEDEĆE:napomena. nisam uzimao nikad nikakav novac već sam bio jamac poduzeću koje se ugasilo 2004 g. silom zakona

 

ima li tko kakvu ideju po ovoj situaciji.

Unaprijed hvala

 

Svojim potpisom ste pristali biti jamac u slučaju da dužnik ne podmiruje svoje finincijske obaveze, a to je ovdje slučaj. Odgovarate svojom cjelokupnom imovinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobar-dan je napisao:

Fakinčino, dali ti što govori ili dali misliš da bi članak 54 OZ imao kakvog smisla.

 

Članak 54 OZ-a tumači prigovor na ovrhu na temelju vjerodostojne isprave, a vi ste taj prigovor očito propustili i ovrha je postala pravomočna.

Sada imate rok za žalbu na rješenje suda o zabilježbi ovrhe u ZK izvadak nekretnine i taj rok nemojte propustiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali se u toj žalbi može pozvati na članak 54 OZ-a i još pitanje, koji članak nedvojbeno definira da prestankom postojanja glavnog dužnika, prestaju obveze jamaca. Nikako da ga nađem, vjerovatno sam u panici pa ga ne zamjećujem. Molim za pomoć

Hvala

 

 

P.S. sud je donio rješenje 2002 godine a poduzeće je LIKVIDIRANO po sili zakona 2004 g. to su realne nove okolnosti i slamka spasa, zar ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitam fakinčinu ali i ostale molim za komentar.

U nastavku u odnosu na diskusije na forumo vezane za ovaj predmet, sastavio sam žalbu koje je tekst cjelovit u nastavku, jasno bez detalja:

 

 

Općinski sud u ...............

 

........

 

 

 

Podnositelj: Predmet: Z-....../2002

................., Ovr-...../99

 

 

 

ŽALBA NA RJEŠENJE

 

od dana 14.12.2010

 

Izjavljujem žalbu na rješenje z.k. odjela Općinskog suda u ......... kojim se određuje zabilježba ovrhe

na nekretnini u mojemu vlasništvu, k.č. ..../... i ..../... z.k.ul. Br ...... k.o. ........

 

 

OBRAZLOŽENJE:

 

1. Rješenje Općinskog suda u ....... od 23.12.2002 je neosnovano i donijeto bez mog saznanja ili

sudjelovanja u postupku, a onda osnovom istog i rješenje od 14.12.2009 kojim se određuje zabilježba ovrhe

na mojim nekretninama.

Nikada nisam uzeo nikakav privatni kredit od predlagatelja, jedino sam bio jednom prilikom jamac

za okvirni kredit trgovačkome društvu .......... d.O.o., ...................., ............. .

 

Znači ja NIKADA nisam bio nikakav GLAVNI dužnik.

Koliko mi je poznato Glavni dužnik je brisan iz registra, više ne postoji, stoga osnovom članka 67 stavak 2

Ovršnog zakona (NN br.57/96,29/99,42/00) kojim je određeno da će se ovrha obustaviti ako je postala

nemoguća ili se iz drugih razloga ne može provest, osporavam u cijelosti osnovanost potraživanja i ovrhe.

 

Kako po principu SUPSIDIJARNOSTI jamstva znači da vjerovnik može zahtijevati ispunjenje obveze

od jamca samo onda kada sudskim putem ne uspije namiriti potraživanje od glavnog dužnika,

smatram da su sva donijeta rješenja neosnovana i ja ih u cijelosti odbijam.

 

Uz to, kako se radilo o AKCESORNOM jamstvu, znači da je jamčeva obveza sporedna ili akcesorna

jer djeli sudbinu dužnikove obveze, prestankom obveze glavnog dužnika, prestaje i jamčeva obveza.

 

U skladu sa svime navedenim zahtijevam odbacivanje rješenja kojim se određuje zabilježba u predmetu

ovrhe kao neosnovana.

Isto tako zahtijevam da se rješenje od 23.12.2002 pod brojem Ovr-........./99 odbaci iz istih razloga.

 

............ ...................

 

............. 20. 02. 2010

 

 

 

 

Zahvaljujem svima koji su voljni pomoći i molim za što skorija mišljenja i savjete obzirom da ovo sutra 20.02. planiram poslati.

Još jednom hvala unaprijed svima na pomoći a o rezultatu ovoga ču isto sve ovdje na istome mjestu obavjestiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno zašto se niste žalili na ovršni prijedlog kada ste ga dobili?

To što je glavni dužnik brisan iz registra je isto kao da je dužnik (fizička osoba) umrla i jamci su dužni otplatiti ostatak kredita. Ovrha je nemoguča ako se nemože naplatiti od dužnika, sudužnika i jamaca. Tim redoslijedom. Značenje nemoguča ovrha je da se nema iz čega naplatiti (primanja, pokretnine i nekretnine) te se tada ista obustavlja. Nažalost kod vas se ima iz čega naplatiti.

Vi još u žalbi sami potvrđujete da ste bili jamac.

Da li je nekretnina možda bračna stečevina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobar-dan je napisao:

dodatno pitanje na bračnu stečevinu, ako se pozove na nju u žalbi, nebi li se onda time dala mogućnost da se jamstvene obveze prošire na ostale članove (suprugu ili djecu).

Hvala

:-?

 

Bračnom stečevinom se smatra sve ono što je zajedničkim radom i finanacijskim sredstvima stečeno u braćnoj zajednici i dijeli se među bračnim drugovima po pola. Pretpostavljam da nekretnina glasi na vas u ZK 1/1, no vaša supruga je vanknjižni vlasnik 1/2 nekretnine. Vi podnesite no9rmalno svoju žalbu u roku, a vaša supruga mora podnesti prigovor (prigovor treče osobe) na prijedlog zabilježbe ovrhe kao nedopuštenu jer je ona vlasnik pola nekretnine te ovrhovoditelj može staviti zabilježbu samo na pola nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija