Jump to content

zatvaranje blokiranog računa


panonski

Preporučene objave

Htio bih zatvoriti blokiran račun, ali u banci kažu da je to nemoguće, jer je blokiran.

 

Koliko mi se čini, račun spada u ugovor između mene i banke, i kao takav potpada pod ZOO, ( i možda slijedno, i pod Zakon o potrošačima )

 

Iako u ugovoru s bankom stoji da bih prije zatvaranja trebao podmiriti sva tekuća dugovanja,

smatram da bih kao ugovorna strana trebao moći zatvoriti takav račun, bez obzira što je pod blokadom,

 

pa čak i da ne platim primjerice dug za vođenje računa, na kojem se već duže vrijeme ništa ne događa.

 

Čini mi se, da bi trebalo biti dovoljno da otkažem/raskinem ugovor koji sam potpisao sa bankom.

 

Ne znam na koje se zakone pozivaju kada kažu "ne može" , ali se meni čini da bi se moralo tako moći , bez obzira na to što kažu, jedino ako se ne pozivaju na neki čvrst zakon za koji ja ne znam.

 

 

malko sam guglao i naletio sam na OTP ugovor ( koji nije istovjetan sa drugim bankama, ali možemo pretpostaviti da su ostali slični )

 

https://www.otpbanka.hr/sites/default/files/dokumenti/opci-uvjeti-za-racune-stednju-platne-usluge-elektr-kanale/ou-ziro-racun_20100701.pdf

 

Ovdje se spominje da kao klijent imam jednostrano pravo raskinuti ugovor,

te se naravno nigdje ne navodi da se blokiran račun ne može zatvoriti.

 

U ovršnom zakonu nisam naletio na članak koji bi mi takvo što branio,

 

jedino što mi se brani je raspolaganje sredstvima sa računa,

što nije isto, kao i zatvaranje računa .

 

 

hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jednostavno je. Tražite pismeno očitovanje vaše banke zašto ne možete zatvoriti račun, odnosno temeljem kojih ugovora ili zakona to ne možete učiniti.

Ovako paušalno nije moguće reći pouzdano. Netko će reći da je normalno to što se blokirani račun ne može zatvoriti, a vi se pitate kako je to moguće.

Ljudi su isto bili zbunjeni s CHF kreditima jer je logika (ne poštenje) nalagala plaćanje i eventualnog rizika.

Svjedoci smo pravomoćnih sudskih presuda oko toga, tako da ništa nije nemoguće.

E sad, ako ste nekome dužni pa vas je taj blokirao....., ne čini mi se moguće ugasiti taj račun do podmirenja dugova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Panonski, ne mogu na ovo odgovoriti sa stručne pravne strane, ali mogu podijeliti svoje iskustvo s blokiranim računima u PBZ i ZABA - možda posluži kao smjernica.

 

Kad su mi bili blokirani računi zbog ovrhe, još sam neko vrijeme radila pa su neka sredstva i stizala na račune. Tri mjeseca kasnije, ostala sam bez posla pa više nije bilo nikakvog priljeva dulji period (nekoliko mjeseci). ZABA je prestala naplaćivati naknadu za vođenje računa nakon blokade i na šalteru sam dobila objašnjenje da je to njihova redovna praksa - da će račun ostati otvoren i u mirovanju, bez naknade za vrijeme blokade, a kasnije normalno mogu nastaviti poslovati po njemu (ako želim).

 

PBZ je, s druge strane, uredno naplaćivala naknadu i dovodila račun u nedozvoljeni minus (i slala opomene za to), ali i unatoč mojoj dobroj volji i višekratnim posjetima šalteru da naknadu platim da ne dovodim račun u minus rečeno mi je da je to nemoguće jer nema načina da se banka naplati s bilo koje uplate na račun, ovrha ima prednost pa počisti sve.

 

Odustala sam onda od pokušaja plaćanja naknade, minus se gomilao i kad je došao do nekih 200 kn samo za naknade, banka mi je poslala dopis da raskidaju ugovor i zatvaraju račun jer više nemaju poslovni interes u njemu. I dobila sam poziv da platim dug za naknade na neki posebni račun u banci u roku 8 dana - pod prijetnjom ovrhom.

 

U razgovoru sa službenicom iz odjela naplate objašnjeno mi je da je i banka imala problem s tim što ne može nikako naplatiti naknade iako bi ljudi to bili voljni platiti posebno, pa su rješenje našli u ovakvoj proceduri - da zatvaraju račune a zaostale naknade naplaćuju na posebno za to oformljen račun.

 

Rečeno mi je također da nema nikakvih posljedica po budući status klijenta te da, ukoliko želim, nakon zatvaranja blokade mogu otvoriti novi račun. Jedino što to povlači za sobom je status novog klijenta, pa nemam nikakve bonuse dok ih ne izgradim ponovo.

 

Iz gore navedenog, meni je razvidno da se blokirani račun očito može zatvoriti, samo je pitanje da li to može klijent samoinicijativno - i ako ne može, gdje to piše da ne može.

uređeno: od G-man
duplirani tekst
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,suprug mi ima zaštićeni račun već mjesecima na koji mu uredno sjedaju primanja, tj. 2/3 plaće, a 1/3 mu sjeda na blokirani. Međutim, gospođa u računovodstvu mu je ZABUNOM pustila cijelu plaću na blokirani račun i tako nas ostavila bez primanja ovaj mjesec. Što o sad može učinit, ako uopće nešto može? Da li ona mora snosit posljedice za ovu neodgovornost? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,suprug mi ima zaštićeni račun već mjesecima na koji mu uredno sjedaju primanja, tj. 2/3 plaće, a 1/3 mu sjeda na blokirani. Međutim, gospođa u računovodstvu mu je ZABUNOM pustila cijelu plaću na blokirani račun i tako nas ostavila bez primanja ovaj mjesec. Što o sad može učinit, ako uopće nešto može? Da li ona mora snosit posljedice za ovu neodgovornost? Hvala

A šta ćete napraviti s tim ? Ona je pogriješila, nesumnjivo. Možete joj zagorčati život i to je sve, novce je FINA popapala i nema ih nazad. Nije utjeha ali manje ste dužni.

Jedino ako će poslodavac dati tu 1/3 , a vi mu vratiti kada se račun odblokira....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

Nema zakonskih propisa koji onemogućuju zatvaranje blokiranog računa fizičke osobe.

 
Čl. 19. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (ZPONS) kojim se uređuje:
 
"Zatvaranje računa, statusne promjene, prestanak postojanja"
 
st. 3.) Ako Agencija utvrdi da su zatvoreni svi računi ovršenika na kojima se može provesti ovrha te da ovršenik niti u jednoj banci nema oročena novčana sredstva na kojima se može provesti ovrha, osnove za plaćanje upisane u Očevidnik nastavit će izvršavati kada na temelju podataka iz Jedinstvenog registra računa utvrdi da je ovršenik otvorio novi račun pod istim osobnim identifikacijskim brojem.
 
st. 4.) Za vrijeme dok ovršenik nema otvorenih računa na kojima se može provesti ovrha, Agencija neće nove osnove za plaćanje upisivati u Očevidnik niti po njima postupati.
 
Sukldno PRAVILNIKU O NAČINU I POSTUPKU PROVEDBE OVRHE NA NOVČANIM SREDSTVIMA, propisano je: 
Članak 29.
(1) Ako Agencija prema podacima iz Jedinstvenog registra računa utvrdi da su zatvoreni svi računi i oročena novčana sredstva ovršenika na kojima se može provesti ovrha temeljem neizvršenih osnova za plaćanje evidentiranih u Očevidniku, Agencija prestaje s izvršavanjem tih osnova za plaćanje, a nove osnove za plaćanje ne upisuje u Očevidnik niti po njima postupa već ih vraća donositelju odnosno podnositelju uz obrazloženje razloga vraćanja.
2) Ako u slučaju iz stavka 1. ovoga članka Agencija prema podacima iz Jedinstvenog registra računa utvrdi da je ovršenik otvorio račun odnosno da ovršenik ima oročena novčana sredstva na kojima se može provesti ovrha temeljem osnova za plaćanje evidentiranih u Očevidniku, nastavit će izvršavati osnove za plaćanje iz stavka 1. ovoga članka koje je prestala izvršavati nakon zatvaranja svih računa ovršenika, onim redoslijedom kojim su bile upisane u Očevidnik.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija