Jump to content

Zdravstveno osiguranje osobe sa kojom niste u braku, a koja je izgubila pravo na osig


mzzp

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Objasniti cu vam situaciju pa vas molim ukoliko netko ima slicnu situaciju ili pravni savijet da savjetuje.

Moja cura je studirala, diplomirala ali se nije u propisnom roku prijavila na burzu. (znam - ne pitajte - čista nonšalantnost).

Na temelju toga je izgubila pravo na zdravstveno osiguranje koje je tokom studija imala preko majke koja je taman dok je cura zavrsavala studij otisla u mirovinu. To je bilo prije godinu dana.

Dakle, cura je godinu dana bez obaveznog zdravstvenog.

Cura i ja smo u vezi cca 2,5 godine, nismo u braku i recimo da jos nije plan odvaziti se na taj korak.

Ja sam zaposlen 10 godina u stalnom radnom odnosu, nisam u braku i nemam uzdrzavane clanove obitelji.

 

Koje su nam opcije, meni ili njoj kako bi preko mene dobila pravo na obavezno zdrastveno bar dok ne dođe u prvi radni odnos?

Drugo pitanje je, s obzirom da je od diplome prošlo godinu dana, i da se cura danas prijavi na burzu - da li sa tom prijavom dobiva automatski barem obavezno zdrastveno?

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Vaša cura nema nikakve mogućnosti biti zdravstveno osigurana preko Vas, jer za sada nije član Vaše obitelji (samo članovi obitelji mogu se osigurati preko drugih članova obitelji, djeca idr.)...

Pošto je zdravstveno osiguranje kod nas obvezatno sukladno Zakonu o zdravstvenom osiguranju RH, po prijavi na burzu za zapošljavanja ista će steći pravo na obvezatno osiguranje preko burze, ali mislim, nisam siguran, nakon 30 dana po prijavi, najbolje bi joj bilo proći na burzu i raspitati se kako bi dobila relevantan odgovor..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da je nemoguće da dobije zdravstveno "preko burze", to je odavno odvojeno. može jedino retrogradno platit, ili da ju netko zaposli na neko vrijeme pa onda da ostvari zdravstveno kao nezaposlena osoba. ili otvorit obrt na mjesec dana ili sl.

 

http://www.hzzo.hr/zdravstveni-sustav-rh/pristup-zdravstvenoj-zastiti

 

http://e-usluge.hzzo.hr/pitanjaodgovori/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koje su nam opcije, meni ili njoj kako bi preko mene dobila pravo na obavezno zdrastveno bar dok ne dođe u prvi radni odnos?

 

A zašto je to sada vaš problem?

Vaša cura nije dijete, odrasla je osoba s diplomom.

Zar ona ne zna sama sebi to riješiti? Vi imate svoj posao i svoje brige, a ona vremena koliko hoće. Sami si stvarate nezdravu situaciju u kojoj vi uvijek morate rješavati tuđe probleme.

Kažete da 'još nije vrijeme za brak'. Znači da baš i niste sigurni.

 

Sve što ona treba treba napraviti je zaposliti se na koji mjesec. Bilo koji posao. Na određeno.

U čemu je tu problem?

 

 

Drugo pitanje je, s obzirom da je od diplome prošlo godinu dana, i da se cura danas prijavi na burzu - da li sa tom prijavom dobiva automatski barem obavezno zdrastveno?

 

Mora platiti minimalni iznos zdravstvenog osiguranja do godinu unatrag.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

Detaljno sam se raspitao oko opcija i u HZZ i HZZO i sve mi je jasno.

@Željac047 U pravu ste. Pošto ni ne živimo skupa nema mogučnosti korištenja opcije vanbračne zajednice kroz koju bi se moglo pravo iskoristiti.

@felixx Uf! Nije baš svejedno kad te neznanac zašamara istinom ali tako je kako je. I sam sam toga svjestan ali kad voliš nekog onda i neke stvari toleriraš koje inače ne bi, progledaš kroz prste, održiš lekciju i pustiš da se osoba sama nauči da je pogriješila. Ali joj i pomogneš. To ljudi u vezama rade, ili bi bar trebali raditi. Ali hvala i cjenim Vaš odgovor!

 

Uglavnom, protekom svih rokova za prijavu na HZZO jedine opcije koje su preostale prema zakonu su:

a) Platiti HZZO-u naknadu za razdoblje od odjave sa zdrastvenog kojeg je osoba imala prije (škola/roditelj/posao) do datog momenta nastaviti plačati samostalno HZZO do stupanja u radni odnos

b) Zaposliti se pa makar i na mjesec dana čime se stječe pravo na zdrastveno, nakon "otkaza" tj promijene radnog odnosa u roku regulirati status na HZZO nakon čega je zdrastveno preko HZZ-a. Ovom opcijom nije potrebno HZZOu platiti doprinos za ono razdoblje kada je osoba bila neosigurana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@felixx Uf! Nije baš svejedno kad te neznanac zašamara istinom ali tako je kako je. I sam sam toga svjestan ali kad voliš nekog onda i neke stvari toleriraš koje inače ne bi, progledaš kroz prste, održiš lekciju i pustiš da se osoba sama nauči da je pogriješila. Ali joj i pomogneš. To ljudi u vezama rade, ili bi bar trebali raditi. Ali hvala i cjenim Vaš odgovor!

 

Pisano je u najboljoj namjeri.

 

Pročitaj poruku u PP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija