Jump to content

ostavina u inostranstvu-problemi


miroslav67

Preporučene objave

Imam jedan problem i nadam se da cu ovde naci odgovor

pre 2 meseca umro mi je otac koji je bio Hrvat u Nemackoj ,mama je srpkinja ona je umrla vec pre 15 godina u Srbiji

Ja sam jedini naslednik iza oca je ostao devizni racun u jednoj srpskoj banci

Moje pitanje

Gde da pokrenem ostavinsku raspravu? u Nemackoj zato sto je otac imao tu zadnje prebivaliste ili u Srbiji zato sto se tamo nalazi devizni racun?

Ako mogu pokrenit ostavinu u Srbiji kakva mi treba dokumentacija?

Puno hvala ako mi mozete pomoc

srdacan pozdrav

Miroslav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ostavinska rasprava iza nekog pokojnika se zakazuje u mjestu njegovog Prebivališta

po Osobnim Dokumentima.

Niste napisali..dovoljno podataka.

Dali je Vaš Pok. Otac ..ima Njemačko ili Hrvatsko Državljanstvo..ili obadvoje..?

Riješenje Suda o Nasljedstvu ..koje izda nadležni Sud..je pravo važeče.

Na vama je da sudu dostavite..cve podatke...u..smislu..štoje sve ostalo iza pok.

Da se ne desi..da se naknadno ..otkrije ..da postoji.još neka ..ostavština.

Vodite računa o - PREBIVALIŠTE - BORAVIŠTE.

Prebivalište je mjesto koje je upisano kao Stalno mjesto

prebivanja neke osobe - Boravište se - produžuje - mjenja..itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru,

moj otac je imao samo hrvatsko drzavljanstvo a ziveo je zadnjih 30 godina u Nemackoj

znaci koji sud je sad pravi za ostavinsku raspravu nemacki zbog boravista ili srpski zbog deviznog racuna?

I koje dokumente trebam nabavit

Znam da hrvatski sud nije zato odredzen zato sto Srbija nije u EU tako su mi rekli na telefoni neki javni biljeznici koje sam informativno pitao u Hrvatskoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznam tko vam je to..od Bilježnika rekao..?

Nadležan je Sud u Mjestu gdje je Vaš pok. Otac imao Prebivalište u Hrvatskoj.

Vi..stalno..ponavljate..da je Hrvatski Državljanin..ali..svaki Hrvatski Državljanin ima upisano mjesto Prebivališta..to mu je u Osobnoj Iskaznici i u Putovnici.

Pribavi te .navedene Podatke- Rodni List - i Smtovnicu.

Sa , navedenim Dokumentima se obrati te Sudu ili angažiraj te Odvjetnika u tom

Mjestu.

To..što je on ..30 godina boravio i radio u NJemačkoj..je.nebitan podatak..koji može samo zakomplicirati stvar.

Njemačka sa time nema ništa jer nije njihov Državljanin.

Ta..tvrdnja..- Hrvatska - EU - Srbija..je totalna Glupost.

Kad dobije te nasljedno riješenje..sa time se Osobno pojavi te u Banci .

Nema nikakve veze Država Srbija i ..recimo..Raifaisen Banka..ona če Vam isplatiti

traženo Nasljedstvo..na osnovu Susdkog riješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po kojem pravu se ravna ostavina?

 

Načelno njemačko jer postoji na razini Europske unije pravilnik o nasljeđivanju, koji određuje da se dosadašnja primjena prava države, kojoj ostavitelj pripada, mijenja, te da se načelo lex nationalis mijenja u načelo primjene prava, gdje je ostavitelj imao svoj redoviti boravak. To može postati i te kako mjerodavno za slučaj da je ostavitelj primjerice bio hrvatski državljanin, ali je proveo cijeli radni vijek u Njemačkoj te je ovdje i preminuo. Po novom europskom nasljednom pravu, u nedostatku pisane oporuke, ubuduće će se od 17.08.2015. godine primjenjivati pravo države redovitog boravka, u gore navedenom primjeru prema tome njemačko ostavinsko pravo.međunarodno privatno pravo za pitanja ostavinskog prava predviđa da se kod nasljeđivanja primjenjuje pravo države, kojoj ostavitelj u trenutku smrti pripada (članak 25 stavka 1 Uvodnog zakona Građanske zakonske knjige – EGBGB). To znači da za hrvatskog državljanina koji živi u Njemačkoj je mjerodavan hrvatski Nasljedni zakon (Zakon o nasljeđivanju – ZN), a ne njemačko ostavinsko pravo po Građanskoj zakonskoj knjizi – BGB (usporedi članke 19, 22 i sljedeće BGB). Ostavitelj međutim za svoju nepokretnu imovinu u Njemačkoj (kao što su npr. kuća, zemljište, stan) može izabrati njemačko pravo (članak 25 stav. 2 EGBGB), što se međutim u praksi malo koristi. Tu je već u međuvremenu nastupila značajna promjena, jer postoji na razini Europske unije pravilnik o nasljeđivanju, koji određuje da se dosadašnja primjena prava države, kojoj ostavitelj pripada, mijenja, te da se načelo lex nationalis mijenja u načelo primjene prava, gdje je ostavitelj imao svoj redoviti boravak. To može postati i te kako mjerodavno za slučaj da je ostavitelj primjerice bio hrvatski državljanin, ali je proveo cijeli radni vijek u Njemačkoj te je ovdje i preminuo. Po novom europskom nasljednom pravu, u nedostatku pisane oporuke, ubuduće će se od 17.08.2015. godine primjenjivati pravo države redovitog boravka, u gore navedenom primjeru prema tome njemačko ostavinsko pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija